петок, 2 јуни 2023
Македонија 02.06.23 | 23:55

Мицкоски: Вина на владата е што договорот за коридорите 8 и 10Д е штетен и извор на корупција

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во гостување во емисијата „360 степени“ на Алсат, коментирајќи го договорот за коридорите 8 и 10Д истакна дека владата...

Македонија 02.06.23 | 23:19

Мицкоски за пораките од Марфи и од Сарацин: На ниту една средба не сум добил аргумент дека мојата позиција за Уставот е инаетење

Досега немам слушнато аргумент со кој ќе можат да ме убедат дека јас ова што го зборувам е инаетење, своеглавие и дека на овој начин јас, практично, можам да кажам, да...

Македонија 02.06.23 | 23:15

Мицкоски: Уставни измени под бугарски диктат нема да има, барам фер шанса за нашата земја

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во интевјуто за емисијата 360 степени истакна дека владата нема легитимитет ниту авторитет да спроведува процесот на...

Македонија 02.06.23 | 23:07

Мицкоски: Јас сум за влада за широко македонско национално единство, не за влада потчинета на ДУИ

Претседателот н ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вечерашното интервју во емисијата 360 степени на ТВ АЛСАТ М вели дека најпрво е потребно да се одржат избори, а каква...

Македонија 02.06.23 | 22:43

Мицкоски: На последната лидерска средба Ковачевски читаше од четиво напишано на хартија пред Ахмети, нам таква нова парада не ни треба

Мицкоски: На последната лидерска средба Ковачевски читаше од четиво напишано на хартија пред Ахмети, нам таква нова парада не ни треба, ако сакаат таква лидерска, подобро...

Свет 02.06.23 | 22:29

Гол маж се качи на олтарот во Ватикан- протестирал против војната во Украина?

Маж кој ја посетил базиликата Св. Петар се соблекол и се качил на олтарот на црквата, а според тамошните медиуми чинот е протест против војната во Украина. Според извор...

Свет 02.06.23 | 22:19

Продолжува растот на каматите, инфлацијата се уште не е на врвот, вели претседателката на ЕЦБ

Претседателката на Европската централна банка, Кристин Лагард изјави дека нема јасни показатели дека базичната инфлација го достигнала својот врв и додаде дека зголемувањето...

Македонија 02.06.23 | 22:16

Мицкоски инсистира на лице в лице средба со Ковачевски

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, инсистира на средба лице в лице со премиерот Димитар Ковачевски, без да ги вклучи останатите тимови и лидери. Шефот на македонската...

Балкан 02.06.23 | 22:11

Нови 30 дена притвор за убиецот од Младеновац

Урош Блажиќ од Младеновац во Србија, кој на 4 мај изврши масовно убиство во селата Мало Орашје и Дубона, останува во притвор. На дваесетиедно годишното момче кое осомничен...

Балкан 02.06.23 | 21:42

Рама побара Косово да распише нови избори на северот на Косово

Албанскиот премиер Еди Рама порача дека ставот на Тирана, како и на сите лидери на ЕУ и на САД, е дека моменталната ситуација на северот е неприфатлива и оти Србите треба...

Свет 02.06.23 | 21:25

Пожар избувна во зграда во Рим, најмалку еден повреден

Најмалку едно лице загинато во голем пожар во зграда во главниот град на Италија. Маж бил пронајден мртов на скалите од Повредени се девет лица и пожарот е под контрола....

Астро 02.06.23 | 20:57

Дали сте меѓу хороскопските знаци кои често ги менуваат партнерите и постојано бараат возбуда?

Следниве хороскопски знаци се познати по тоа што често ги менуваат партнерите, никогаш не мируваат и секогаш бараат нов предизвик и авантура. Нив ги води страста, па...

Македонија 02.06.23 | 20:53

Мицкоски вечерва гостин на ТВ Алсат

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечера гостува на Алсат телевизија. Следете го моето гостување вечерва во 22:15 часот на ТВ Алсат, објави Мицкоски на Фејсбук.

Свет 02.06.23 | 20:38

Зеленски: Јасно е дека Украина нема да влезе во НАТО додека трае војната

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави денеска дека разбира оти Украина нема да се приклучи на воената алијанса на НАТО се додека војната со Русија продолжува,...

Свет 02.06.23 | 20:34

Жена под истрага за експлозијата кај Северен тек

Германската федерална канцеларија за борба против криминалот (БКА) претресла стан на територијата на Германија и сослушала жена, како дел од истрагата за саботажа на...

Фудбал 02.06.23 | 20:29

Бензема се огласи во јавноста по веста дека се сели во Саудиска Арабија

Напаѓачот на Реал Мадрид и француската репрезентација, Карим Бензема, денеска се огласи во јавноста и ги остави во неизвесност, навивачите на Кралевите. Изминатите...

Балкан 02.06.23 | 20:16

Признавањето на Косово беше грешка, вели германски пратеник

Портпаролот за надворешна политика на Алтернатива за Германија (АфД), пратеник во Бундестагот, Петр Бистрон, вели дека признавањето на Косово било грешка. „Признавањето...

Семејство 02.06.23 | 19:51

Хари и Меган ќе се разведат, предвидува батлерот на принцезата Дијана

Батлерот на принцезата Дијана Пол Бурел тврди дека принцот Хари и Меган Маркл наскоро ќе се разведеат затоа што и двајцата се несреќни во бракот. Тој тврди дека засега...

Балкан 02.06.23 | 19:44

Димитров: Македонија да го сфати важното место на историската комисија за пристапувањето во ЕУ

Република Македонија мора да го сфати значајното место, што го има работењето на Мешовитата бугарско-македонска историска комисија во процесот на пристапување...

Балкан 02.06.23 | 19:26

Мицотакис позитивен на Ковид-19

Преку видео објавено на Инстаграм, претседателот на Нова демократија до неодамна премиер на Грција Кирјакос Мицотакис соопшти дека е позитивен на Ковид-19 и следните...