четврток, 1 јуни 2023
Црна хроника 01.06.23 | 23:05

Тепачка на паркингот пред Меѓународниот аеродром Скопје

Вчера се случила тепачка меѓу две лица на паркингот пред Меѓународниот аеродром Скопје. На 31.05.2023 во 14.30 часот во СВР Скопје, В.В.(44) од Скопје пријавил дека околу 14.00 часот...

Македонија 01.06.23 | 22:58

Нелоска: Бранителите може да гледаат сигурен партнер во ВМРО – ДПМНЕ

Во 2001-та како тогаш млад лекар бев на работно место во амбулантата во Радуша, која беше непосредно до полициската станица, објави Ленче Нелоска, претседател на советот...

Економија 01.06.23 | 22:37

Бесими: И годинава ќе го поддржиме ЕСМ за да не поскапи струјата

Владата ќе продолжи да го поддржува АД ЕСМ со цел да не поскапи струјата за граѓаните, порача вечерва министерот за финансии Фатмир Бесими. -Во Буџетот на годинава се...

Балкан 01.06.23 | 22:20

Вучиќ разговараше со Зеленски: Не го признава Косово, зошто да не му подадам рака?

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека имал краток и фер разговор со украинскиот претседател Володимир Зеленски. Зошто да не му подадеме рака на човек кој...

Балкан 01.06.23 | 22:14

Вјоса Османи: Косово е подготвено да одржи нови избори на север во државата

Претседателката на Косово Вјоса Османи изјави дека косовските власти се подготвени да го разгледаат барањето на лидерите на Франција и Германија за одржување нови...

Свет 01.06.23 | 21:55

Бајден падна на сцената на церемонија во Колорадо

Американскиот претседател Џо Бајден, повторно предизвика реакции во врсна со неговата здравствена состојба, откако падна како покосен на сцената во текот на церемонија...

Македонија 01.06.23 | 21:29

Д-р Чибишев:Овошјето и зеленчукот со пестициди се исклучително опасни, посебно за бремените жени и деца

Во гостувањето на Алфа ТВ д-р Андон Чибишев истакна дека во сите правни и организирани држави законски се регулирани концентрациите на пестициди кои можат да се користат...

Свет 01.06.23 | 21:16

Од денеска Шпанките ќе можат да одат на менструално отсуство од работа

Шпанскиот закон за сексуално и репродуктивно здравје, кој го вклучува правото на жените на менструално отсуство, денеска стапи на сила. Предлог-законот беше одобрен...

Македонија 01.06.23 | 21:07

Попов: СДСМ се однесуваат како да имаат 80 пратеници, уставни измени под вакви услови нема да има

Сергеј Попов, претседател на Унијата на Младите сили на ВМРО-ДПМНЕ во емисијата 24 Отворено рече дека партијата има јасно дефиниран став, дека уставни измени под овие...

Свет 01.06.23 | 20:55

Полска ја затвори границата за камиони од Белорусија и Русија

Полска денеска ја затвори својата источна граница со Белорусија за белоруски и руски камиони, трактори и тешки возила со приколки и полуприколки регистрирани во која...

Македонија 01.06.23 | 20:38

Ковачевски се сомнева во исправноста на реформите во образованието

Премиерот Димитар Ковачевски побарал од министерот за образование и наука Јетон Шаќири со советничкиот тим уште еднаш да ги разгледаат реформите што беа предложени...

Македонија 01.06.23 | 20:28

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски ја донесе изолацијата со прифаќањето на бугарските диктати

Проблемот на Владата е, тоа што Ковачевски наместо за граѓаните, работи за агендата и приватните интереси на ДУИ. Така изгледа уценет премиер кој по принципот купи ден...

Македонија 01.06.23 | 20:23

Ковачевски: Средбата со Мицкоски треба да се одржи наредните денови

Лидерската средба помеѓу премиерот и претседател на СДСМ Димитар Ковачевски и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и нивните тимови ќе се одржи во наредните...

Фудбал 01.06.23 | 20:13

Комити: ФК Вардар доби поддршка од 12 општини, никаде ја нема Данела Арсовска

Навивачката група Комити, која го презеде раководењето на клубот во финишот на сезоната, откако стана јасно дека актуелниот сопственик Слободан Крстевски е финансиски...

Македонија 01.06.23 | 20:06

Српскиот патријарх в понеделник ќе ја води службата на обединување во Света Софија

В понеделник, на петти јуни, Духовден, во црквата Света Софија во Охрид официјално ќе се обединат Македонската православна црква (МПЦ-ОА) и Православната охридска архиепископија...

Македонија 01.06.23 | 19:54

Ковачевски: Изборите ќе се одржат во редовниот термин

Изборите во државата се дефинираат согласно закон и Устав. Претседателските избори се во втората половина на март, парламентарните избори се во втората половина на...

Скопје 01.06.23 | 19:47

Змии шетаат по центарот на Скопје

Граѓани на Скопје се револтирани, бидејќи зеленилото во градот не се искосено, па оттаму доаѓаат и змиите во центарот на главниот град. И ова не е првпат да се објавуваат...

Македонија 01.06.23 | 19:42

Мицкоски: Жалам што власта ја оттурна секоја моја подадена рака за национално единство

Жалам и што власта ја оттурна секоја моја подадена рака за национално единство. И станува беспредметно да барам национално единство од оние кои секогаш попуштаат само...

Македонија 01.06.23 | 19:34

Мицкоски: Најголемото влијание во СДС има и со Бихаќка управува Речица

Имаме власт која е во распаѓање, тотална анархија во институциите. Премиер кој наутро си пишува оставка и вели доста е, не можел да го издржи притисокот. Попладне доделува...

Македонија 01.06.23 | 19:26

Антикорупциска го бара целиот договор со „Бехтел-Енка“

Нецелосниот договор со „Бехтел и Енка“ за изградба на Коридорите 8 и 10Д кој е доставен до Антикорупциската комисија го спречува ова тело да истражува дали има прекршувања...