среда, 31 мај 2023
Црна хроника 31.05.23 | 22:59

ЦУК: Товарно возило на патот Зелениково – Таор ја пробило оградата на мост на Вардар, нема жртви

Секторот за операции и координација (СОК) на ЦУК, денеска информира дека околу 18:00 часот товарно возило, движејќи се на регионалниот патен правец село Зелениково –...

Црна хроника 31.05.23 | 22:44

Тешка сообраќајка на патот Охрид-Кичево: Еден загинат, повеќе повредени

Едно лице го загуби животот, а повеќе се повредени во сообраќајна несреќа која попладнево се случи на патот Охрид-Кичево после Ново Село. Според првичните информации...

Економија 31.05.23 | 22:29

Ќе поскапи ли струјата 13 проценти?!

До Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) се пристигнати сите барања за цената на струјата и доколку бидат прифатени тоа би значело нејзино зголемување за 13 проценти,...

Свет 31.05.23 | 22:28

Последниот воен брод на Украина е уништен во руски ракетен напад

Министерството за одбрана на Русија денеска соопшти дека последниот воен брод на Украина е уништен во руски ракетен напад. „Последниот воен брод на украинската морнарица...

Економија 31.05.23 | 22:14

Маркова Велинова: Од 2019-та до сега струјата за домаќинствата е поскапена 50%

„Овие шест години на Македонија и се случува енергетско цунами во негативна смисла на зборот. Единствено нешто кое што се случи е воведувањето на евтината тарифа дневна...

Македонија 31.05.23 | 21:59

Повлечен учебникот по Историја и општество за петто одделение

Поради грешки во содржината, учебникот по Историја и општество за петто одделение е повлечен од употреба. Од Министерството за образование и наука (МОН) веќе е објавен...

Македонија 31.05.23 | 21:56

Димитриевски: Формиравме граѓанско здружение и во Дојран, граѓанската поддршка се зголемува, следната година ќе ја преземеме власта и ќе ставиме ред во државата

Денеска, во Дојран се формираше граѓанското здружение „Нова визија за иднината“, а за негов претседател избран е Илија Илиев. Идејниот творец на граѓанската иницијатива...

Балкан 31.05.23 | 21:44

Рама: Ако Балканот се закашла, за ЕУ тоа е рамно на пневмонија

Ако Балканот се закашла, за ЕУ тоа е рамно на пневмонија, рече албанскиот премиер Еди Рама за време на форумот на „Глобсек 2023“ во Братислава. Рама повторно ја критикува...

Балкан 31.05.23 | 21:43

Вучиќ за „Си-Ен-Ен“: Приштина имаше само една задача, да формира ЗСО и тоа не го направи

Претседателот на Србија Александар Вучиќ, во интервју за Си-Ен-Ен рече дека од доаѓањето на Аљбин Курти на власт во Приштина имало 353 етнички мотивирани напади на Срби. Како...

Балкан 31.05.23 | 21:42

Рама: Во Солун, кога Димитар сè уште имаше коса беше речено дека ќе станеме членки на ЕУ, така што, еве сме двајцата ќелави

„Што ќе сторат со Украина? Ќе ја внесат во ЕУ? Прво, тоа не е реално. Второ, се работи за претсобје за депресија. Тоа не е претсобје за интеграција, туку претсобје за депресија....

Македонија 31.05.23 | 21:38

Петрушевски: Власта и даде алатка на Бугарија да не блокира за идентитет и јазик, со ваква преговарачка рамка и влада сме осудени на ќорсокак

Ние како ВМРО-ДПМНЕ сме докажале од своето основање дека сме проевропска партија и секогаш ќе остане тоа така. Апсолутно европските челници доколку сакаат да ги забрзаат...

Балкан 31.05.23 | 21:29

Двајца Срби уапсени во Звечан завршија во притвор

Двајцата Срби кои беа уапсени на протестите во Звечан на Косово добија 30-дневен притвор. Основниот суд во Приштина им одреди 30 дена притвор на Радош Петровиќ и Душан...

Сервиси 31.05.23 | 21:13

Невреме попладнево во Неготино

Региналниот ЦУК Велес известува дека според информацијата добиена од ТППЕ Неготино, во текот на денот од 11.45 до 12.30 часот на подрачјето на Општина Неготино се случило...

Економија 31.05.23 | 20:57

ССЈНУ бара потпишување на нов Колективен договор за научно истражување и развој на јавните научни установи со министерот за образование и наука

На барање на членството, а поради последното зголемување на минималната плата, се одржа Работна средба на Синдикатот на самостојните јавни научни установи (ССЈНУ) на...

Македонија 31.05.23 | 20:53

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ е браната која ја штити Македонија од надворешни аспирации, ќе поведеме блок кој ќе ја осигура иднината на државата

Немаме силна потпора во власта која може да биде брана на сите нелогични и аспираторски барања кои сакаат да не поништат како нација, како држава и народ кој постои со...

Македонија 31.05.23 | 20:42

Маричиќ од Брисел: ЕУ има план за брза евроинтеграција, шанса која не смееме да ја пропуштиме

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ после средбите со европратениците од Европскиот Парламент испрати преку видеообраќање...

Македонија 31.05.23 | 20:36

Пендаровски и Ковачевски се „киднапирани“ од ДУИ

Имаме власт која е во распаѓање, тотална анархија во институциите. Премиер кој наутро си пишува оставка и вели доста е, не можел да го издржи притисокот. Попладне доделува...

Македонија 31.05.23 | 20:27

Iваа есен реални се предвремени избори – не може власта да оди против волјата на народот!

Ние сме на една страна на страната на Македонија и сите граѓани, се друго треба да го кажат македонските граѓани на каде ќе се движиме и дали тоа ќе биде Европската унија....

Култура 31.05.23 | 20:26

Потпишан меморандум за соработка меѓу НУЦК „Трајко Прокопиев“ од Куманово и на драматично-куклениот театар „Иван Радоев“ од Плевен

Директорите на НУЦК „Трајко Прокопиев“ и на драматично-куклениот театар „Иван Радоев“ од Плевен Бугарија, Сашо Тодоровски и Димитар Кабаков, Денеска потпишаа меморандум...

Живот 31.05.23 | 20:11

Привршуваат подготовките на седмото издание на „Охрид трчаТ“

Во завршна фаза се подготовките за седмото издание на спортската манифестација, атлетскиот викенд „Охрид трчаТ 2023“, што ќе се одржи од 2 до 4 јуни во Охрид. – Годинава...