вторник, 30 мај 2023
Македонија 30.05.23 | 23:36

ССМ: На образложението на претседателот не гледаме ама баш никако, навикнавме едно да кажува јавно, а потоа да го менува мислењето за 360 степени

„На образложението на претседателот како ССМ не гледаме ама баш никако, навикнавме некако 4 години претседателот едно да кажува јавно, а потоа за 360 степени да го менува...

Македонија 30.05.23 | 23:24

Ампева: Власта го искористи европското знаменце не поради европски норми туку да се избегне дебата со јавноста за законите за „Бехтел и Енка“

Мене самиот закон од јавен интерес односно законот за „Бехтел и Енка“ ми е спорен уште од самиот почеток. И тоа го кажа самата претседателка на Антикорупциска. Тие единствени...

Македонија 30.05.23 | 23:11

Џафери: Уставните измени ќе влезат во Собрание без обезбедено двотретинско мнозинство

Од моментот на доставување на иницијативата за уставни измени во Собранието до нивното усвојување минимално се потребни 4,5 месеци. Процесот може да почне и без постигнат...

Балкан 30.05.23 | 22:59

Курти: Демократијата не може да биде суспендирана или заложник

Косовскиот премиер Албин Курти изјави денеска дека „демократијата не може да биде суспендирана или заложник“. Во видео-обраќање на Фејсбук, Курти рече дека Приштина...

Свет 30.05.23 | 22:03

Кадиров повика да се прогласи вонредна состојба во Русија

По нападот со дрон врз Москва, лидерот на Чеченската Република, Рамзан Кадиров на својот канал Телеграм објави дека во Русија треба да се прогласи вонредна состојба. –...

Колумни 30.05.23 | 21:43

Пророштвото на свети Гаврил Велички

Ламбе Арнаудов Деновиве го чествуваме денот на СВЕТИ ГАВРИЛ ВЕЛИЧКИ еден од поновите светци прогласен од МПЦ, ми се чини некаде кон крајот на 2017 година. Извонредна личност...

Македонија 30.05.23 | 21:34

Стојанче Ангелов: Мицкоски нема да попушти за уставни измени

Лидерот на Достоинство Стојанче Ангелов не верува дека ниту еден пратеник на ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа за уставните измени. Тој е убеден и дека претседателот на ВМРО-ДПМНЕ...

Естрада 30.05.23 | 21:11

Ова е вонбрачниот син на Хари Мата Хари, сите мислеа не знае за него, а тој му направи свадба

Хари Мата Хари долги години беше во брак со сопругата Аида, со која ги добија синот Дамир и ќерката Надја. Но, тој има и уште еден син од вонбрачна врска, пренесува порталот...

Македонија 30.05.23 | 21:04

Со 392 гласа Билјана Ангелова од Економскиот институт е избрана за ректор на УКИМ

Универзитетот „Кирил и Методиј“ денеска одржа избори на кои 1 419 редовни и вонредни професори, доценти и студенти гласаа за избор на нов ректор за мандатниот период...

Свет 30.05.23 | 20:59

Американските власти не поддржуваат напади врз руска територија

САД не поддржуваат воени напади врз Русија, соопшти денеска Стејт департментот по нападот со беспилотно летало врз Москва, што Кремљ им го припиша на украинските сили. „Ние...

Свет 30.05.23 | 20:47

Русија подели 1,5 милиони пасоши на жителите од украинските окупирани територии

Русија додели 1,5 милиони пасоши на жителите од украинските регионите што се под руска окупација, изјави денеска рускиот премиер Михаил Мишустин. Тој додаде дека одлуката...

Македонија 30.05.23 | 20:36

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ, ниту јас ќе се согласиме на промена на Уставот под овие околности и со овој бугарски диктат

Во последно време, ја слушам тезата која произлегува од кујните на власта, дека ВМРО-ДПМНЕ ќе поддржело измени на Уставот, ќе го прифателе истото ова што се нуди сега...

Црна хроника 30.05.23 | 20:32

Фатени двајца бегалци од КПУ Идризово, ќе бидат вратени во затворот

Полициски службеници денеска во Скопје лишиле од слобода двајца бегалци од Казнено-поправната установа Затвор Идризово, каде што издржувале затворски казни. Од МВР...

Македонија 30.05.23 | 20:20

Македонско друштво “Илинден“-Тирана потпиша Меморандум за соработка со Централниот совет на Македонците во Германија

Македонско друштво “Илинден“-Тирана од Република Албанија преставувано од претседателот г-дин Никола Ѓурѓај, потпишаа Меморандум за соработка со Централниот совет...

Свет 30.05.23 | 20:17

Столтенберг: НАТО испраќа дополнителни 700 војници на Косово и подготвува уште еден баталјон

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска изјави дека Алијансата ќе испрати дополнителни 700 војници на Косово со цел да се потисне насилството што избувна...

Балкан 30.05.23 | 20:13

Рамуш Харадинај: Албин Курти и Вјоса Османи го вратија Косово како пред 10 години, денеска поднесете оставка

Според претседателот на Алијансата за иднината на Косово, Рамуш Харадинај земјите инвестираат децении во создавање пријателства и сојузи, додека во случајот со Косово,...

Економија 30.05.23 | 20:02

МЕФ23: Иднината е во обновливите извори на енергија

Започна шестиот Македонскиот енергетски форум – МЕФ23 во Скопје. Иднината е во обновливите извори на енергија, децидни беа сите говорници на отворањето на овогодинешниот...

Свет 30.05.23 | 20:02

Шаленберг: ЕУ мора да реагира сега и брзо ако сака да го зачува Западниот Балкан

Европската унија ќе го загуби Западниот Балкан ако чека на негова интеграција до 2040 година. Ова е ставот на австрискиот министер за европски прашања, Александер Шаленберг,...

Колумни 30.05.23 | 19:56

Непристоен предлог… за една ноќ во владата

Петар Поп-Арсов Лидерска средба?! Ја видовме и таа епизода! Навистина изненадува ефикасноста со која беше реализирана оваа политичка активност на претседателите на...

Култура 30.05.23 | 19:47

Промоција на книга од Дијана Петрова во Градската библиотека

Утре, среда (31 мај) во ЈУ Градска библиотека „Браќа Миладиновци“ во Скопје, ќе биде промовирана книгата „Излегувањето од сенка“ од Дијана Петрова. Промотор на романот...