понеделник, 29 мај 2023
Скопје 29.05.23 | 23:39

Се избира највело општина во Скопје и околината

Здружението на граѓани Центар за одржливи иницијативи, во соработка со групата ентузијасти со цел подобро велосипедско Скопје – НаТочак, ја воведува наградата „Највело...

Македонија 29.05.23 | 23:38

Тетовскиот универзитет го поништи огласот за избор на ректор и ќе објави нов

Одделението за протокол и односи со јавноста Универзитет во Тетово соопшти дека на денешната седница на нивниот Сенат било одлучено да се поништи тековниот оглас за...

Естрада 29.05.23 | 23:03

Си реков ќе пишувам за еден од моите соговорници, а не за мојот татко, рече Милица Џаровска, авторка на книгата за Џаро, „Живот на коцка“

Си реков себеси си дека ќе пишувам за еден од моите соговорници, а не за мојот татко, за да ја завршам полесно работата, кажа вечерва новинарката Милица Џаровска на промоцијата...

Македонија 29.05.23 | 23:02

Османи во Братислава со бројни билатерални средби 

Бројни билатерални средби на министерот за надворешни работи, Бујар Османи на првиот ден на неговото учество во Форумот за безбедност ГлобСек во Братислава, меѓу кои...

Кошарка 29.05.23 | 22:52

Македонските јуниорки ги почнаа подготовките за ЕП во Софија

Македонската женска јуниорска кошаркарска репрезентација денеска означи почеток на подготвителниот период за настап на Европското првенство во Б дивизијата. Избраничките...

Останати спортови 29.05.23 | 22:38

Летонија прогласи национален празник поради бронзата на хокеарите

Жителите на Летонија денеска ги дочека големо изненадување, кога пристигнувајќи на своите работни места дознаа дека воопшто не требало да дојдат на работа. Голем број...

Црна хроника 29.05.23 | 22:30

Полски турист повреден на Матка, врз него паднале камења од одрон

45-годишен турист од Полска денеска е повреден од камења кои се одрониле на патот кон Матка, по што веднаш со возило ма на итната медицинска помош е префрлен на скопските...

Црна хроника 29.05.23 | 22:22

Загина возач од Велес во тешката сообраќајна несреќа кај Крупиште

Едно лице загина во тешката сообраќајна несреќа што се случи на експресниот пат Штип-Кочани во близина на клучката кај Крупиште. Портапролот на СВР-Штип, Гордана Панајотова...

Патувања 29.05.23 | 22:12

„Патлиџан туристи“, зошто одите на одмор?

Двајца Срби ги вжештија социјалните мрежи во регионот откако напишаа навредувачки текст за т.н патлиџан туристи“, односно за оние луѓе кои со себе си носат храна на...

Македонија 29.05.23 | 22:00

Македонија ја нема во формулата на премиерот кој се колне во Југославија, работи за Бугарија, а краде со Али Ахмети

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски за време на денешната трибина во Делчево истакна дека повеќе од 80 проценти од македонскиот народ е против прифаќање...

Балкан 29.05.23 | 21:50

Последен пат барам земјите од Квинтата да го вразумат своето чедо

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави вечерва дека денеска во судирите во општина Звечан се повредени 52 Срби и 41 припадник на КФОР, а за тоа го обвини и премиерот...

Македонија 29.05.23 | 21:40

Мицкоски прифаќа лидерска средба, но не и промена на Уставот

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва на трибина во Делчево истакна дека повеќе од 80 проценти од македонскиот народ е против прифаќање на како што...

Балкан 29.05.23 | 21:30

Убивал како во видео игра: Урош од Младеновац бил опседнат со ГТА

Безмилосен како аватар! Урош Блажиќ (21) од Дубона кај Младеновац, кој во страотен масакр уби осум млади и рани 14 локални жители, од автомобил во движење расеал невини...

Економија 29.05.23 | 21:10

Несериозно е да се зборува за реализација на било каков процент на капитални инвестиции во држава во која 6 години ништо не е изградено

Многу е несериозно да зборуваме дека се реализираат било каков процент на капитални инвестиции во држава во која 6 години ништо капитално не се реализира. Има одредени...

Македонија 29.05.23 | 21:03

Нема да прифатам да ѝ се свитка кичмата на Македонија, вети Мицкоски пред делчевци

„Премиерот наместо да работи на гаранции за Македонија, оди по амбасади и коленичи и моли да го притискале ВМРО-ДПМНЕ, да правеле притисок врз ВМРО-ДПМНЕ да попушти....

Балкан 29.05.23 | 20:57

САД ги осудува насилните акции на демонстрантите во Звечан

Американскиот амбасадор во Приштина, Џефри Ховениер, истакна дека САД најостро ги осудуваат насилните дејствија на демонстрантите во Звечан, вклучително, како што...

Фудбал 29.05.23 | 20:52

Динамо Загреб му го честита роденденот на Аријан Адеми

Репрезентативецот на Македонија Аријан Адеми денес полни полни 32 години. Иако ги брани клупските бои на Пекинг Гуам Динамо Загреб, клубот во кој стана легенда, и чијшто...

Балкан 29.05.23 | 20:39

Османи: Оние кои ги извршуваат наредбите на Вучиќ за дестабилизација на северот на Косово мора да се соочат со правдата

Косовската претседателка Вјоса Османи се огласи по повод немирите во северно Косово. Таа на Твитер напиша дека оние кои ги извршуваат наредбите на Александар Вучиќ...

Балкан 29.05.23 | 20:30

Запалени и оштетени возила и нападнати новинари на косовски медиуми во северно Косово

Возило на телевизијата ТЕВЕ1 беше запалено во Зубин Поток, откако претходно беа нападнати новинари и беа оштетени, исцртани со српски и руски националистички симболи...

Економија 29.05.23 | 20:22

Шеста година се правaт автопатите Скопје-Блаце и Кичево – Охрид, а Гостивар – Кичево се проектира, го укинаа и возот до Белград

Колку е успешна една влада се гледа преку инфраструктурата. Во некои други ресори може да се вадат, но во инфраструктурата е едноставно или е направено или не е направено....