петок, 26 мај 2023
Фудбал 26.05.23 | 19:12

Мурињо: Тотенхем е единствениот клуб во мојата кариера со кој немам блиски односи

 Жозе Мурињо го нарече Тотенхем единствениот клуб во неговата кариера со кој нема блиска врска.   – Тотенхем е единствениот клуб со кој немам блиски односи. Можеби...

Балкан 26.05.23 | 18:59

Косовските градоначалници со полиција влегоа во српските општини

Во тензична ситуација градоначалниците на општините Зубин Поток – Измир Зеќири, на Звечан – Илир Пеци и на Лепосавиќ, Љуљзим Хетеми попладнево влегоа во своите кабинети...

Македонија 26.05.23 | 18:49

Работната група го стокми предлогот: Се менува Прембулата, Бугарите, стануваат народ, а не дел од народ

 Работната група на денешната седница ја усвои Предлог иницијативата за потребата од измени на Уставот со насоки за изменување и дополнување на Уставот на Република...

Македонија 26.05.23 | 18:34

Груби изгласувањето на законите за „Бектел и Енка“ го спореди со „пушки и топови“

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби денеска го поздрави усвојувањето на измените на законите со кои...

Македонија 26.05.23 | 18:11

За понижувањата од Бугарија Османи никаде го немаше, а за Косово експресно повика на смирување на тензиите

Смирување на тензиите и деескалација на состојбата на северот во Косово, повика претседавачот со ОБСЕ и министер за надворешни работи, Бујар Османи по денешните случувања. -Како...

Македонија 26.05.23 | 17:57

Снеже би ја утнала и Кралицата Елизабета, а не па Зеленски

Пратеничката на СДСМ Снежана Ванчева Калеска на Фејсбук објави фотографија со спикерот на украинскиот парламент Руслан Стефанчук, но напиша дека тој е привремен претседател...

Македонија 26.05.23 | 17:38

ВМРО-ДПМНЕ по изгласувањето на законите за „Бектел и Енка“: Владата го девалвира Собранието и го користи за одобрување на криминалот

Владата на СДС и ДУИ го девалвира собранието и го користи за одобрување на криминалот и корупцијата, обвини ВМРО-ДПМНЕ. Владејачкото мнозинство на СДС и ДУИ денеска...

Македонија 26.05.23 | 17:28

ВМРО-ДПМНЕ на американскиот сенатор му предочи дека уставни измени под овие услови не се можни

Денеска пратениците Владо Мисајловски, Никола Мицевски, Ане Лашкоска, Марија Петрушeвска, Бојан Стојаноски и Љупчо Пренџов во својство на претседатели на работни тела...

Ракомет 26.05.23 | 17:16

ЕХФ го суспендира Драган Начевски поради наводна вмешаност во местење натпревари

Европската ракометна федерација (ЕХФ) објави денеска дека претставникот на Судискиот одбор во Натпреварувачката комисија на ЕХФ, Драган Начевски, е суспендиран од...

Македонија 26.05.23 | 17:05

ВО ЖИВО: „Ова е Македонија за сите“ – изјава на Владо Мисајловски


Македонија 26.05.23 | 16:55

Усвоени законите за „Бектел и Енка“: Работниците ќе „рмбаат“ по 70 часа во неделата

Со 60 гласа „за“ и 43 „против“ беше донесен Законот за изменување и дополнување на Законот за работните односи, со 62 гласа „за“ и 43 „против“ Законот за изменување и...

Балкан 26.05.23 | 16:38

Белград вечерва е центар на регионот: Сѐ е подготвено за големиот собир на Вучиќ

Илјадници граѓани од речиси сите делови на Србија денеска дојдоа во Белград да му дадат поддршка на претседателот на Србија и СНС Александар Вучиќ и на митингот „Србија...

Балкан 26.05.23 | 16:25

Четворица повредени Срби, во Звечане се слушаат истрели

Откако косовската полиција упаднала  во зградата на општина Зубин Поток се слушнаа пукотвници, солзавец и шок бомби пред општината. Во еден миг дошло до судир меѓу...

Балкан 26.05.23 | 16:05

Вучиќ ја стави српската војска на највисоко ниво на готовност

Претседателот Вучиќ се одлучи на овој потег поради насилството што полицијата на Аљбин Курти го спроведува врз српскиот народ во Звечан, Зубин Поток и Лепосавиќ. Тој,...

Балкан 26.05.23 | 15:43

Koсово врие, специjaлци упаднаа во Звечане кај Србите

– Десетици припадници на косовската специјална полиција со џипови пристигнаа до зградите на локалната самоуправа во Северна Митровица, Лепосавиќ, Зубин Поток и Звечан,...

Калеидоскоп 26.05.23 | 15:36

Битолскиот Архив го одбележа денот на основањето

Битолскиот Архив го одбележа 26 мај, денот кога пред 69 години е основан и работи како подрачно одделение на Државниот архив на Република Македонија. Во рамки...

Економија 26.05.23 | 15:15

ССМ: Власта планира денеска да воведе 72 часовно работно време

ССМ и СГИП, се сериозно загрижени од информациите дека владејачкото мнозинство во Собранието ќе ги донесе брзите измени од пакет законите меѓу кои и Законот за работните...

Фудбал 26.05.23 | 15:00

Намалена казната на Тони откако е дијагностицирана зависност од обложување

Фудбалерот на Брентфорд и англиски репрезентативец Иван Тони доби намалување на осуммесечната суспензија што му беше изречена поради недозволено обложување. Казната,...

Скопје 26.05.23 | 14:51

Децата од градинката „Пролет“ во Карпош се дружеа со специјалците од ЕБР

Реализираната посета е согласно програмските определби на установата во рамки на кои е предвидено најмладите поблиску да се запознаат со дел од професиите, во случајот...

Економија 26.05.23 | 14:43

Ковачевски во Стопанската комора: Новите инвестиции, се резултат на стратешките политики, членството во НАТО и почетокот на преговорите со Европската Унија

Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски, денеска имаше работна средба со претседателот на Стопанската комора на Македонија...