петок, 26 мај 2023
Свет 26.05.23 | 22:58

Двајца загинати во „руски воздушен напад“ врз здравствена клиника во Днипро

Најмалку две лица загинаа откако руски ракетен напад погоди здравствена клиника и ветеринарна зграда во источна Украина, соопштија официјални лица. Видео снимката...

Балкан 26.05.23 | 22:39

Додик од Белград: Да живее Србија, да живее Русија

Да живее Србија, да живее Република Српска, да живее Русија, порача вечерва од Белград лидерот на босанските Срби, Милорад Додик. –Србија не е слаба, а вечерашниот...

Астро 26.05.23 | 22:30

Најанксиозните хороскопски знаци – никако не можат да се опуштат!

Анксиозност е чувство на вознемиреност, непријатност или страв. Тоа може да биде производ на многу фактори, вклучувајќи ја личноста, искуствата и околината. Некои хороскопски...

Скопје 26.05.23 | 22:20

Тротинетите се пластичен приказ зошто на Европа ѝ припаѓаме само географски…

копјани пред неколку дена на располагање добија 500 електрични тротинети паркирани на повеќе локации низ Скопје, но неколку од нив веќе беа оштетени од несовесни граѓани. И...

Македонија 26.05.23 | 22:10

Спасеновски: Бугарија води политика на конфронтирање кон Македонија, и со промена на Уставот нема да запрат барањата

Нашите соседи од Бугарија две годи по склучување на договорот за пријателство, соработка и добрососедство би можеле да именуваме дека водат една политика на активна...

Скопје 26.05.23 | 21:52

Арачиновец осомничен за насилство кон градоначалникот на општината

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против едно лице за кое постои сомнение дека сторило кривично дело – Насилство согласно член...

Балкан 26.05.23 | 21:49

Се огласи Вјоса Османи: „Акциите на косовската полиција беа легитимни“

Претседателката на Косово, Вјоса Османи денеска изјави дека дејствијата на косовската полиција против „нелегалните структури на криминалните групи на Вучиќ“ се легитимни...

Скопје 26.05.23 | 21:41

Тренчевска ми ги одзеде надлежностите на Стефковски за градинката Детска радост

Министерството а труд и социјална политика ги одзеде надлежностите на Општина Гази Баба над градинката Детска радост во Автокоманда. Градоначалникот на Општината,...

Македонија 26.05.23 | 21:19

Спасеновски: Постои силно изразено тешко чувство и отпор кај граѓаните за уставните измени

Во вечерашното гостување во Централниот Дневник на ТВ Сител гостуваше Александар Спасеновски. Тој посочи дека постои силен отпор и граѓаните се противат на евентуална...

Балкан 26.05.23 | 21:07

Вучиќ: Фала што дојдовте од Македонија, Србија секогаш ќе биде ваша мајка

Србија секогаш ќе биде ваша мајка, а ние сме еден народ кој живее во различни држави. Ова предмалку го изјави претседателот на Србија Александар Вучиќ. Претседателот...

Македонија 26.05.23 | 21:07

СЗО ја прозва Македонија да прекине со субвенционирање на тутунот

Светската здравствена организација (СЗО) повика да прекине субвенционирањето на тутунот во многу земји, укажувајќи на штетното влијание на оваа култура врз здравјето...

Балкан 26.05.23 | 20:55

И Рама го искара Курти: Опасен и непотребен пат

Албанскиот премиер Еди Рама преку објава на Твитер реагираше во врска со ситуацијата во Косово и повика на прекин на насилството, наведувајќи дека „демократскиот свет...

Балкан 26.05.23 | 20:42

Вучиќ почна со едноминутно молење, па откри: Ова е последна вечер кога ви се обраќам како претседател на СНС

Претседателот на Србија Александар Вучиќ на почетокот на своето обраќање пре присутните на собирот „Србија на надежта“ побара од сите присутни да ги спуштат транспарентите...

Балкан 26.05.23 | 20:35

САД и ЕУ со остра реакција до Курти за нападите во Косово

САД силно ги осудуваат дејствијата на Владата на Косово за насилен пристап до општинските згради на северот на Косово, дејствија што ги презедоа против советите на...

Црна хроника 26.05.23 | 20:23

Непозната жена пронајдена мртва во Вардар

Вчера околу пладен во СВР Скопје е пријавено дека во с.Ново Село, скопско, во водите на реката Вардар бил забележан женски труп. Од екипа на противпожарната единица Скопје...

Економија 26.05.23 | 20:12

Ова е само еден грозен почеток на злоупотреба на работничките права, враќање во феудализам

Работното време на коридорите 8 и 10д кое „Гласен Текстилец“ пред само неколку месеца го оспори пред Уставен суд, а тој суд го оцени како неуставно законско решение,...

Балкан 26.05.23 | 19:59

Илјадници се одзваа на повикот на Вучиќ, во тек е големиот собир „Србија на надежта“

Илјадници Срби се одзваа на повикот на претседателот на Србија, Александар Вучиќ и денеска се собраа пред Народното собрание во Белград, каде во тек е големиот собир...

Црна хроника 26.05.23 | 19:47

Фикрет Б. тргнал да гази луѓе собрани на селска слава, за среќа возилото угаснало

Вчера околу 19 часот во прилепското село Секирци била избегната поголема трагедија откако маж со автомобил се обидел да прегази луѓе. Како што соопшти МВР, полициски...

Сцена 26.05.23 | 19:36

Светот се збогува со Тина Тарнер: Фановите и оддадоа почит пред познатиот театар Аполо во Њујорк

Цвеќе беше положено на ѕвездата на Тина Тарнер на Булеварот на славните во Холивуд во Лос Анџелес, а свеќи беа запалени пред нејзината куќа во Куснашт , близу Цирих. Букети...

Естрада 26.05.23 | 19:24

Костадинов: Мечтаев да бидам пилот

Во „Нешто конкретно“ изминатава недела гости беа Кристина Арнаудова, Александар Јосифовски, Костадин Костадинов и Сања Васовиќ, кои ја дискутираа темата „Поддршка...