недела, 2 април 2023
Балкан 02.04.23 | 22:36

Додик прв му честиташе на Милатовиќ

Милорад Додик, претседател на РС и СНСД, прв му ја честиташе победата на Јаков Милатовиќ на претседателските избори во Црна Гора. Додик напиша: „Му честитам на Јаков...

Балкан 02.04.23 | 22:32

Светските агенции за исходот од изборите во Бугарија

Бугарските конзервативци и либералите, се чини, и овој пат ќе имаат изедначени резултати на вонредните парламентарни избори, што навестува нова загатка за формирање...

Балкан 02.04.23 | 22:25

Прослава во Подгорица: Песна за Косово, три прста и старото знаме на СР Југославија

Поддржувачите на Јаков Милатовиќ излегоа на улиците на Подгорица за да ја прослават неговата победа како претседател на Црна Гора. Според првичните резултати, Милатовиќ...

Психологија 02.04.23 | 22:12

Кога жената не е среќна во бракот: 10 сигнали што се познаваат на километар!

Луѓето денес со право не сакаат да трпат што било и по првите знаци на криза ја напуштаат брачната заедница. Но пред разводот, незадоволството кулминира. Ова се некои...

Естрада 02.04.23 | 22:01

Почина холивудскиот актер Христо Живков, познат по улога во филм на Мел Гибсон

Бугарскиот актер Христо Живков, најпознат по улогата во блокбастерот „Страдањата на Исус“, почина на 48-годишна возраст, по долго и тешко боледување. Актерот и продуцент...

Астро 02.04.23 | 21:54

Животот на три хороскопски знаци наскоро ќе се преврти наопаку

Астролозите ги именуваа знаците на Зодијакот, чии претставници ќе бидат многу успешни до крајот на тековната недела – заклучно со 2 април. Станува збор за три знаци...

Свет 02.04.23 | 21:34

Разнесено кафуле во Санкт Петербург, убиен руски воен блогер

Во Санкт Петербург, вториот по големина град во Русија, дошло до експлозија во кафулето „Стрит бар“, во кое едно лице загина, а 16 други се повредени, потврдија локалните...

Кујнски тефтер 02.04.23 | 21:27

Посната пита со пиво од готови кори е најбараниот специјалитет

Посната пита со пиво од готови кори е посебен специјалитет, а тоа го потврдуваат сите што ја пробале. Се приготвува многу едноставно и брзо, па нема да ви одземе многу...

Балкан 02.04.23 | 21:13

Милатовиќ убедливо го победи Ѓукановиќ, Црна Гора добива нов претседател

Претседателскиот кандидат на Движењето Европа сега, Јаков Милатовиќ, освои 60,1 отсто од гласовите во вториот круг од претседателските избори во Црна Гора, покажуваат...

Астро 02.04.23 | 20:57

Полна месечина во Терезија ќе донесе нов животен циклус кај четири хороскопски знаци

Следниот важен астролошки период кој не очекува е Полната Месечина во воздушниот знак Терезија на 6 април. Како и секоја полна месечина, тоа е астролошки настан кој предизвикува...

Балкан 02.04.23 | 20:46

Затворени избирачките места за претседателските избори во Црна Гора, излезноста 67 отсто

Затворени се избирачките места во вториот круг од изборите за претседател на Црна Гора, излезноста до 19 часот се проценува на околу 67 отсто, а ќе следат и првите проценки...

Балкан 02.04.23 | 20:44

Според првичните анкети за излезноста повторно нема видлив победник на изборите во Бугарија

Според првичните резултати од излезната анкета на агенцијата „Алфа Рисрч“ на денешните петти парламентарни избори во Бугарија во поледните две години, повторно не...

Македонија 02.04.23 | 20:31

За вработување во државно најважна е партиската книшка

Партиската припадност е клучна за вработување во јавниот сектор, сметаат мнозинството граѓани во најновата анкета која за Детектор ја спроведе Институтот за политички...

Економија 02.04.23 | 20:14

Јовески: Во центарот на политиките треба да биде човекот затоа што и тие малку што ги имаме ја напуштаат Македонија

Професорот Лазар Јовески, претседател на Комисијата за труд и социјална политика на ВМРО-ДПМНЕ во денешната емисија „Детектор“ на телевизија Сител каде што се презентираа...

Македонија 02.04.23 | 19:47

За СПM начелно е прифатлива преамбулата од хрватскиот Устав

За Социјалистичката партија на Македонија начелно е прифатлива преамбулата од хрватскиот Устав да се примени и во измените во Уставот на Република Македонија. Социјалистичката...

Македонија 02.04.23 | 19:42

Ни функциите на Бујар Османи и Рафиз Алити не се предвидени со статутот на ДУИ, му возвраќа Меџити на Али Ахмети

Фракциите навистина не се предвидени во статутот на ДУИ, но многу одлуки во Мала Речица биле донесени врз основа на политичка волја, а не врз основа на статутот, ја коментира...

Македонија 02.04.23 | 19:30

Јовески: Во последните години таргет за вработување се граѓаните од албанската етничка заедница

Во последните години таргет за вработување се граѓаните од албанската етничка заедница и затоа, тие поинаку гледаат на работите, вели за Детектор универзитетскиот...

Македонија 02.04.23 | 19:19

Дејановски: Самата држава им испраќа порака на вработените да си заминат од администрацијата

Самата држава им испраќа порака на вработените, особено оние на пониските позиции да си заминат од администрацијата, вели за Детектор претседателот на синдикатот на...

Економија 02.04.23 | 19:08

Кадиевска-Војновиќ: Потребно е воведување едукација за финансиите уште од основно училиште

Денес во рамки на првиот женски економски форум – „Финансиска писменост“ во  организација на „Јас Сум Жена“ и „Global Shapers Skopje Hub“ главен говорник беше членот на...

Сервиси 02.04.23 | 19:02

Утре студено со пороен дожд и северен ветер

УХМР најавува дека утре, под влијание на циклонска активност, ќе има врнежи од дожд кои попладне и во вечерните часови на повеќе места ќе бидат обилни, над 30 литри на...