петок, 31 март 2023
Македонија 31.03.23 | 19:12

Јовановиќ: Одлуката на функционерите да си ги покачат платите во време на криза е нечовечна

Судиите се „почестија“ себе си и останатите функционери со повисоки плати, додека здравствените работници добија ветување за зголемување на месечните примања од...

Македонија 31.03.23 | 19:11

ВМРО-ДПМНЕ бара Пендаровски да ја повлече благодарницата за заканувачот кон Мицкоски

Само кукавици и плашливци се закануваат во пораки. Еве јавно го повикувам дотичниот Роберт, кој ми се заканува мене, а и на претседателот Мицкоски, дека ќе ни ги ликвидирал...

Македонија 31.03.23 | 18:58

Мицкоски: Тврдењата на власта дека со влез на Бугарите во Устав се прави дистинкција со Македонците или се резултат на незнаење или на свесно манипулирање

Тоа е една многу погрешна констатација која што изминатиот период ја зборуваше прво Али Ахмети, потоа дел од министрите кои што доаѓаат од ДУИ, а сега гледам, како што...

Македонија 31.03.23 | 18:40

Мицкоски за заканите кон него: Ќе продолжам да се движам слободно, никому ништо не сум му згрешил за да се плашам

„Навикнат сум на таков тип на закани петта година по ред и не е тоа нешто ново да мене ми се случува и на моето семејство, и тие се навикнуваат веќе на ваквите закани....

Македонија 31.03.23 | 18:30

Заканувачот кон Мицкоски добил благодарница од Пендаровски

Роберт Тодороски од Прилеп, кој на социјалните мрежи му се закануваше на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ добил благодарница од претседателот на државата Стево Пендаровски. Тоа...

Македонија 31.03.23 | 18:02

Дали Советот за Јавни обвинители ќе го послуша Јовески за Русковска да биде разрешена?

Од Советот за јавни обвинители зависи дали Обвинителката за организиран криминал Вилма Русковска ќе биде разрешена. (фото: МИА) Ова следува откако Комисијата за утврдување...

Скопје 31.03.23 | 17:40

ВМРО-ДПМНЕ бара СДСМ да не си ги мести сопствените советници: Прво гласаат планови и програми на Арсовска, а потоа да глумат скарани, тие се коалиција за тендери

СДС да не си ги мести сопствените советници, прво да гласаат планови и програми на Арсовска, а потоа да глумат скарани, тие се коалиција за тендери. СДСM – ДУИ – Левица...

Македонија 31.03.23 | 17:22

Дали ќе откажат од зголемената плата? Пендаровски ќе зема 2,500 евра, Ковачевски 2.000

Не стивнуваат реакциите по одлуката на Уставниот суд за 78 проценти да им се зголемат платите на министрите, судиите, градоначалниците, премиерот, претседателот и уште...

Македонија 31.03.23 | 17:03

Ковачки до Петровска: Ве повикувам да објавите се, а немате ништо, но тоа нема да спречи да одговарате

Почитувана министерке за одбрана, г-ѓо Славјанка Петровска,На нарачано новинарско прашање, сте кажале дека веќе нема да ми одговарате на поставени прашања.Неверојатно!Прво...

Македонија 31.03.23 | 16:53

Беса со ново барање: Албанскиот јазик да важи и во меѓународните односи, и тоа гарантирано со Устав

Беса бара со отворањето на Уставот за вметнување на Бугарите во Преамбулата да се вметне и употреба на албанскиот јазик како службен јазик на ниво на цела територија....

Вести 31.03.23 | 16:39

Славјанка Петровска доста глуми, плаче и крие зад евтини приказни, додека во реалноста трупа и крие богатство

Славјанка Петровска треба да престане да глуми жртва и да даде одговори дали крие луксузна хациенда со базен во Радишани, бара ВМРО-ДПМНЕ Доста глуми, плаче и крие зад...

Црна хроника 31.03.23 | 16:25

Гостиварска болница: Им се заканувала на вработените со остар предмет

На 30.03.2023 околу 13.40 часот, полициски службеници на СВР Тетово-Одделение за внатрешни работи Гостивар ја лишиле од слобода 32-годишната Б.Ј. од гостиварско село, која во...

Балкан 31.03.23 | 16:13

Српски медиуми: Во Скопје се прави „Голема Албанија“

Медиумите во Србија со голем интерес го следат новиот сојуз меѓу Македонија, Косово, Албанија и Црна Гора кој беше промовиран во Скопје. Т.н „КВАД“ официјално има за...

Фудбал 31.03.23 | 15:59

Марокански фудбалер влета со автомобил во спортска сала

Мароканскиот фудбалер Софијан Кијине (25) доживеа тешка сообраќајна несреќа, откако управувајќи со својот автомобил буквално влета во спортска сала во белгискиот град...

Калеидоскоп 31.03.23 | 15:48

По 70 години во Индија родени четири гепарди

Повеќе од 70 години откако гепардите беа официјално прогласени за исчезнати во Индија, земјата сега е дом на четири младенчиња гепарди, изјави тамошниот министер за...

Музика 31.03.23 | 15:39

Творештвото на музичкиот великан Јонче Христовски на концерти во Битола и Скопје за постарата публика да се потсети, а помладата да се запознае со неговата музика

Во Битола и во Скопје, во организација на битолскиот Камерен оркестар, ќе се одржат два концерта посветени на музичкиот великан Јонче Христовски. Според музичарот Ристо...

Свет 31.03.23 | 15:35

Макрон следната недела во посета на Кина

Францускиот претседател Емануел Макрон следната недела ќе отпатува за Кина за да разговара со својот кинески колега Си Џинпинг. Посетата е во момент додека Макрон се...

Македонија 31.03.23 | 15:28

Регионална конференција „Гласно и храбро ги поместуваме границите“: Напредок на полето на родова еднаквост има, борбата продолжува додека секоја жена и девојка не се чувствуваат совршено безбедни и добредојдени во сите сфери на живеењето

На последниот панел „Одлучност, каде бевме – каде сме – каде одиме “ на Регионалната конференција „Предизвици со кои се соочуваат жените и девојчињата во регионот...

Македонија 31.03.23 | 15:21

Влада: Одлуката на Уставниот суд е конечна, тоа не значи дека автоматски ќе се зголемат платите

Одлуката на Уставниот суд со која се укинуваат одредби од Законот за плата и други надоместоци на избрани и именувани лица е конечна и треба да се почитува. Но, тоа не...

Скопје 31.03.23 | 15:01

Самоволие во Капиштец: Кој каде сака заградува никој не санкционира

Станарите на Капиштец со години се изложени на самоволието што го толерираат градските власти, а доаѓа од сосптвениците на објектите сместени помеѓу булеварот „Митрополит...