петок, 31 март 2023
Кошарка 31.03.23 | 23:05

Важен триумф на МЗТ Скопје Аеродром над Задар во битката за опстанок во АБА лигата

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ги задржаа минималните шанси за опстанок во АБА лигата, откако вечерва пред своите навивачи во рамки на 24. коло го совладаа Задар...

Свет 31.03.23 | 22:56

ММФ одобри финансиски пакет од 15,6 милијарди долари за Украина

Извршниот одбор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) одобри четиригодишен финансиски пакет за Украина во износ од 15,6 милијарди долари како дел од меѓународниот пакет...

Фудбал 31.03.23 | 22:43

Израелски специјалци од Мосад во Белград ќе го чуваат новиот тренер на Црвена ѕвезда

Барак Бахар од следната сезона ќе биде тренер на Црвена ѕвезда, пренесуваат српските медиуми, повикувајќи се на израелските извори, според кои поранешниот стратег на...

Црна хроника 31.03.23 | 22:30

Почина вработен во фурна во Чаир

На 30 март во 18:14 часот во СВР Скопје од Итна медицинска помош било пријавено дека во фурна на подрачјето на Чаир починал вработениот Т.И.(48) од Р.Косово. Од лекар била констатирана...

Македонија 31.03.23 | 22:18

Костадиновска-Стојчевска: Ќе најдеме стручен тим за да се мапираат дивоградбите во Струга

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска вели дека доколку Општина Струга нема капацитети или средства, може да и се помогне со стручен тим кој ќе ги...

Црна хроника 31.03.23 | 22:10

„Шверцери“ се вклучуваат во потрагата по Аниса и Мелиса: Тие се наши ќерки и сестри

Навивачката група „Шверцери“ ги повика своите членови да се вклучат во потрагат по двете исчезнати девојчиња. Ги повикуваме нашите членови од секое маало, од секоја...

Македонија 31.03.23 | 21:55

Пендаровски: Промената на Уставот треба да почне најдоцна следниот месец

Ако скратувањето на мојот мандат од неколку месеци ѝ помогне на државата да напредува во демократијата или интеграциите, уште денеска ќе поднесам оставка, вели претседателот...

Црна хроника 31.03.23 | 21:42

Грк почина во стан во Карпош

Вчера околу 11:55 часот во Полициска станица Карпош, И.С. од Скопје пријавил дека во стан на подрачје на Карпош, го пронашол неговиот колега А.Т.(60) од Р.Грција, кој престојувал...

Македонија 31.03.23 | 21:30

Хајредини: На Агелер ѝ ја затворија устата од Стејт департментот, ѝ рекоа остави тоа, кого ја интересира корупцијата

Никогаш нема да биде ништо од тоа сè додека не се реши проблемот со уставните измени, вели поранешниот министер за финансии Џевдет Хајредини во интервју за „Макфакс“...

Црна хроника 31.03.23 | 21:18

Покрај Аниса, се трага и по 15-годишната Мелиса

Две тинејџерки се пријавени за исчезнати вчеравечер во Полициската станица Бит Пазар. Во 20:30 часот Е.А.(38) пријавил дека се оддалечила неговата ќерка А.А.(12), а околу 22:00...

Црна хроника 31.03.23 | 21:07

Досега двајца уапсени, се трага по третиот поврзан со убиството утрово кај Млечен

Двајца се уапсени, а се трага по трето лице осомничено за убиството кое утринава се случи во казино во центарот на Скопје, дознава „Телма“. Како што утрово соопшти МВР,...

Сервиси 31.03.23 | 20:47

Внимавајте ако одите натаму: Во вторник ќе се воведе времен сообраќаен режим на потегот од Стража до Групчин

Секторот за внатрешни работи Тетово ги известува граѓаните дека во вторник, на 4 април 2023 година, од 11:45 часот до 13:15 часот, на потегот од Стража до тетовски Групчин, ќе...

Црна хроника 31.03.23 | 20:28

Тажна вест: Почина Горан Ѓошев, доктор од академијата на ФФМ

Ненадејно почина Горан Ѓошев, вработен во Фудбалската Федерација на Македонија, како медицинско лице и воедно задолжен за децата кои престојуваат во Академијата. Ѓошев...

Македонија 31.03.23 | 20:20

Бранејќи ја законитоста, Уставниот суд создаде конфузија и револт кај населението, велат од СПМ

Бранејќи ја законитоста Уставниот суд всушност создаде конфузија и револт кај најголемиот дел од населението, велат од Социјалистичката партија на Македонија. При...

Свет 31.03.23 | 20:11

Норвешката полиција заплени рекордна количина кокаин по дојава од Германија

Властите во Норвешка запленија рекордно количество кокаин скриено во пратка со јужноамериканско овошје, по дојава од Германија, јави ДПА. Норвешката полиција соопшти...

Македонија 31.03.23 | 20:01

ДС: Неразумна и неприфатлива одлука за енормното зголемување на платите на функционерите

Демократскиот сојуз смета дека одлуката на Уставниот суд, со која се овозможува зголемување на платите на функционерите за 78% е неодговорна, неразумна и неприфатлива. Предлагаме...

Свет 31.03.23 | 19:52

Ердоган официјално ја започна кампањата за претседателските избори

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска официјално ја започна кампањата за претседателските избори со посета на југот на земјата, кој беше тешко оштетен од...

Балкан 31.03.23 | 19:45

Силен земјотрес ја стресе Грција

Силен земјотрес со јачина од 5,1 степени според Рихтеровата скала денеска ја погоди јужна Грција. Според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар, земјотресот се...

Свет 31.03.23 | 19:29

Трамп во вторник ќе се предаде на судот во Њујорк

Доналд Трамп ќе се предаде на обвинителството во Њујорк во вторник, рече неговиот адвокат, инсистирајќи на тоа дека поранешниот претседател „нема да биде ставен во...

Црна хроника 31.03.23 | 19:17

Семејството е во агонија: Девојче ја викнало Аниса среде училишен час вчера, и оттогаш и се губи трага!

Аниса Ајро од Скопје, 12-годишна ученичка во седмо одделение е исчезната од вчера. Семејството во очај трага по неа, и случајот бил пријавен во полиција. За „Фокус” таткото...