четврток, 30 март 2023
Фудбал 30.03.23 | 23:04

Мбапе поплатен од Меси: Објавени платите на фудбалерите во Франција

Килијан Мбапе е најдобро платен фудбалер во француската Лига 1 и еден од најплатените спортисти во светски рамки, со шест милиони евра бруто приход месечно, објави...

Фудбал 30.03.23 | 22:57

Адеми во Кина ќе се бори за титулата

Македонскиот репрезентативец, Аријан Адеми е  нов фудбалер на кинескиот клуб, Пекинг Гуан. Ќе заработува 1,65 милиони евра по сезона. Новата сезона во кинеската Суперлига...

Технологија 30.03.23 | 22:46

Дали би купиле? Новиот „Москвич“ ќе чини 26.000 долари, и тоа најевтиниот

Рускиот произведувач на автомобили „Москвич“ ги потврдил плановите за производство на два нови модели за 2023-та година – кросовер и лимузина.   „Оваа година ќе...

Скопје 30.03.23 | 22:31

Коалиција СДСМ – Левица – ДУИ за дупови и тендери

Коалицијата СДС – Левица – ДУИ функционира. На Арсовска и изгласаа програми, а на Јакимовски во Карпош урбанистички планови.Во еден ден и во Советот на град Скопје и...

Фудбал 30.03.23 | 22:20

„Митрогол“ прави хотели по Златибор и Копаоник

Александар Митровиќ, еден од најдобрите фудбалери во Србија, стекнатото богатство почна да го вложува во недвижен имот кој ќе му обезбеди сигурна и убава пензија. По...

Македонија 30.03.23 | 22:01

Мерко: Ако може да се колат јагниња зошто не може да се убиваат кучиња?

Ако можиме да колиме јагниња, да колиме телиња, да колиме овци, овни, да тепаме диви животни, да ловиме риба, се правиме што ни е потребно за наш живот, а единствено ќе ги...

Економија 30.03.23 | 21:47

ССМ прашува: Со што заслужија функционерите повеќе од 70% плата на грбот на работниците?

Сојузот на синдикатите во Македонија реагира за покачувањето на платите на функционерите за неверојатни 78%. Оттаму ги опоменуват надлежните преку соопштение во кое...

Македонија 30.03.23 | 21:27

Клековски смета дека и граѓаните треба да бидат прашани дали Бугарите треба да влезат во Уставот

Власта се обидува да создаде перцепција дека ВМРО-ДПМНЕ е антизападна и антиЕУ затоа што не се согласува со францускиот предлог и уставните измени како што се предложени....

Македонија 30.03.23 | 21:17

Министерот за правда го потпиша решението за „Цар Борис“, „Ванчо Михајлов“ уште си „грми“

Министерот за правда Кренар Лога го потпиша решението за неусогласеност врз основа на добиеното негативно мислење од Комисијата за употреба на имиња на личности за...

Балкан 30.03.23 | 20:53

Вучиќ го прошета Ковачевски по „Белград на вода“

Претседателот на Србија Александар Вучиќ вечерва заедно со премиерката Ана Брнабиќ го прошетаа Ковачевски по кејот на Сава за да види колку е изграден Белград. Ковачевски...

Македонија 30.03.23 | 20:29

Било невкусно: Пендаровски се побуни за зголемените плати овозможени од Уставниот суд

Претседателот на државата Стево Пендаровски во врска со одлуката на Уставниот суд со која се укинуваат одредби од Законот за плата и други надоместоци на избрани и...

Македонија 30.03.23 | 20:09

„Отворен Балкан 2“ без Србија: Oсмани направи воено-политички сојуз со Албанија, Црна Гора и Косово

Во медиумите во Македонија бледо помина информацијата што ја објави министерот за надворешни работи Бујар Османи дека се формирал некаков „КВАД 100% во кој покрај Македонија...

Фудбал 30.03.23 | 19:44

За Фиго главни фаворити за титулата во ЛШ се Баерн и Сити

 Прославениот португалски фудбалски репрезентативец Луис Фиго изјави денеска дека Манчестер сити и Баерн Минхен се главни фаворити за освојување на Лигата на шампиони...

Скопје 30.03.23 | 19:27

Утре не излегувајте од дома ако немате потреба: Во Скопје и протест и марш

Министерството за внатрешни работи потсетува дека утре во Скопје ќе има и протест и марш. Поради најавено одржување на мирен протест, со почеток во 10 часот полициски...

Свет 30.03.23 | 19:09

„Челенџер 2“: Вакви британски тенкови доби Украина

 Првиот од 14-те тенкови „Челинџер 2“, што Британија треба да ги испрати во Украина, пристигна на својата дестинација, изјави денеска украинскиот министер за одбрана...

Скопје 30.03.23 | 18:45

Градот нит ја гради нит ја дава Универзална сала

Како што стојат работите Универзална сала долго време ќе остане руинирана и само во сеќавањето на скопјани. Советниците на Град Скопје одлучија да не и ја дадат на Владата,...

Македонија 30.03.23 | 18:12

Бојан Јовановски опериран четири часа, состојбата е сериозна

Заврши операцијата на Бојан Јовановски која траеше четири часа, потврди за „Република“ неговиот адвокат Сашо Дуковски. Тој објаснува дека се работело за сериозен...

Фудбал 30.03.23 | 18:01

На Де Хеа не му се останува на „Олд Трафорд“

 Шпанскиот чувар на мрежата на Манчестер јунајтед, Давид де Хеа, одби да ја продолжи соработката со клубот од „Олд Трафорд“, пренесуваат денеска медиумите во Шпанија. Тренерот...

Црна хроника 30.03.23 | 17:47

Дојдоа мигранти и од Конго

Денеска (30.03.2023) околу 02.10 часот на Регионалниот пат 1102, кај клучка Градско, полициски службеници од Полициска канцеларија Градско дале знак за запирање на две возила...

Македонија 30.03.23 | 17:31

Дали министрите на ДУИ и на СДСМ ќе се откажат од зголемувањето на платите што ги „почасти“ Уставниот суд?

Уставниот суд и во скратен состав работи во корист на министрите и функционерите. Судот кој треба да го штити Уставот и граѓаните повторно се стави на оние кои народски...