среда, 29 март 2023
Свет 29.03.23 | 23:00

Апсење во Белгија: Бугарин, Турчин и петмина Белгијци подготвуале терористички напад

Седум лица, од кои пет се белгиски државјани, еден турски и еден бугарски, денеска се приведени во рамки на истрагата за можни терористички напади, соопшти белгиското...

Свет 29.03.23 | 22:56

Папата Франциск примен во болница

Папата Франциск е примен во болницата „Гемели“ во Рим на претходно закажани прегледи, изјави неговиот портпарол Матео Бруни. Во неделата, 86-годишниот поглавар на Римокатоличката...

Македонија 29.03.23 | 22:42

Владата донесе дефинитивна одлука да ѝ донира хеликоптери на Украина

Владата на седница донела одлука да донираме хеликоптери  на Министерството за одбрана на Украина и утврдила текст на Протокол за таа намена. Владината прес-служба...

Македонија 29.03.23 | 22:22

Костовски: Секој храбар политичар мора да гледа во иднината барем 10 години нанапред

Пратеникот на СДСМ Мартин Костовски во емисијата „Само вистина” на Канал 5 телевизија истакна дека достижноста и престижот да бидеме дел од најбогатите, најразвиените...

Останати спортови 29.03.23 | 22:10

Нова светска рекордерка на 400 метри е 16-годишната Самер Меклнтош

Нова светска рекордерка на 400 метри слободен стил е 16-годишната канадска пливачка Самер Меклнтош, која најдобриот резултат на сите времиња го исплива на националните...

Фудбал 29.03.23 | 22:00

Мурињо останува во Рома

Португалскиот тренер Жозе Мурињо донел одлука да го испочитува договорот со калчолигашот Рома кој истекува во јуни идната година, јавуваат денеска италијанските медиуми. Мурињо...

Свет 29.03.23 | 21:46

Кинези, Бразилци, Руси повеќе нема да можат да бидат Португалци

Португалија поради поскапувањето на недвижностите и критиките од Европска Унија, одлучи да престане да дава престој и државјанство на жителите на Кина, Русија и други...

Балкан 29.03.23 | 21:36

Сопруга си го бара сопругот кој од српска банда во Белгија украл кокаин вреден 25 милиони евра

Во тек е интензивната потрага на белгиската полиција по членовите на криминалната група од Србија која го киднапирала Мохамед Азаи (49) од Антверпен, познат како Лобањ,...

Свет 29.03.23 | 21:22

Путин: Невработеноста во Русија на рекордно ниско ниво

Невработеноста во Русија е на рекордно ниско ниво, но тоа не значи дека се решени проблемите на пазарот на трудот, изјави рускиот претседател Владимир Путин на средбата...

Македонија 29.03.23 | 21:11

Аврамовска – Мадиќ верува дека сите 120 пратеници ќе гласаат Бугарите да влезат во Уставот

Приоритет за ЕУ се реформите, но патот кон ЕУ ќе се отвори само со уставните измени, рече заменик министерката за правда Викторија Аврамовска Мадиќ во гостувањето во...

Македонија 29.03.23 | 20:57

Aпсолутно сме на иста страна: Јакимовски го поддржува Мицкоски да ги издржи притисоците за внес на Бугарите во Уставот

Градоначалникот на општина Карпош, Стевче Јакимовски вечерва во емисијата „10 Минути“ на ТВ21 истакна дека со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се на спротиставени...

Свет 29.03.23 | 20:54

Неколку илјади Чеси излегоа на протести против пензиските реформи и старосната граница од 68 години

Неколку илјади Чеси денеска протестираа во Прага пред седиштето на чешката влада на покана на синдикатот „КОВО“ против најавената реформа на пензискиот систем, во...

Македонија 29.03.23 | 20:43

Заменик-министерката за правда сè уште не се заинтересирала за документите на Барлет Џафери

Заменик-министерката за правда Викторија Аврамовска – Мадиќ не знае зошто на синот на Талат Џафери, Барлет Џафери, му било дозволено да се запише на Академијата за...

Македонија 29.03.23 | 20:36

Стојаноска до Костовски: Вие ли ќе зборувате за европски вредности, а го пљачкате народот?

Ве молам за Европа немојте да зборувате и да кажувате. Вие ли сте пример за европски вредности? Вие ќе зборувате за европски вредности? За кое квалитетно здравство или...

Здравје 29.03.23 | 20:26

Вештачка интелигенција открила рак на дојка четири години однапред

Неверојатен успех на вештачката интелигенција која успеала да открие канцерогени клетки дури четири години пред нивниот развој, сподели д-р Лари Нортон од Центарот...

Економија 29.03.23 | 20:13

Меморандуми за разбирање со Србија за подобар проток на луѓе и стоки и електронска наплата на патарина

Текстови на меморандуми за разбирање со Владата на Србија за мерките за подобрување на движењето на лица и стоки преку заедничката државна граница, и за проектот за...

Балкан 29.03.23 | 20:01

Ја видовме мајка му како плаче: Имаше проблеми на училиште, одеднаш се повлече и престана да се дружи со сите

Другарка од одделението на несреќното момче кое денеска се самоуби скокајќи од прозорец од вториот кат на ОУ „Жарко Зрењанин“ во Качарево за српските медиуми изјавила...

Македонија 29.03.23 | 19:38

Јанушев: Не е драматизација штитењето на сопствената држава, граѓаните ни немаат дадено право за менување на Устав

„Уцената не е од Европска Унија туку уцената е од Бугарија и зошто не е исто за Македонија како за сите останати земји. Никогаш од постоењето на ЕУ до денес ниту една...

Македонија 29.03.23 | 19:32

Училиште во Македонија две недели е без струја, поради неплатени сметки

Учениците следат настава во студено простории, поради неплатени сметки за струја во училиште во Мала Речица, пренесува ТВ21. Новинарите додека снимале во училиштето...

Балкан 29.03.23 | 19:26

Трагедија во Панчево: Осмоодделенец скокнал од вториот кат на училиштето додека мајка му била кај директорот

Осмоодделенец од ОУ „Жарко Зрењанин“ во Качарево, кај Панчево си го одзел животот скокајќи од кабинетот по германски јазик на вториот кат. Информацијата за трагичниот...