вторник, 28 март 2023
Астро 28.03.23 | 22:54

Три хороскопски знаци кои ги чека тежок период: До крајот на март ги очекуваат големи предизвици

Остануваат уште неколку дена до крајот на март. Овој период за некои знаци ќе биде особено тежок на емотивен план. Не е исклучено да се разведат. Јарец Јарците можат да...

Економија 28.03.23 | 22:43

Кромидот не смее да се продава по 100 денари за килограм, вели Николовски

Министерот за земјоделство, Љупчо Николовски кажа дека цената на кромидот достигнува до 100 денари за килограм, иако неговата реална цена е двојно пониска, односно треба...

Балкан 28.03.23 | 22:23

На „Тито“ му се губи трагата

Един Гачанин или Тито, најголемиот балкански наркобос кој има холандско државјанство, е ставен под санкции на американското Министерство за финансии и му се губи трагата. Тито,...

Балкан 28.03.23 | 22:21

Бугарија финансиски ќе ги помогне македонските Бугари кои сакаат да ја тужат државата

Бугарскиот министер за надворешни работи, Николај Милков, во интервју за бугарската национална телевизија, изјави дека постои ескалација и зголемување на тензиите...

Сервиси 28.03.23 | 21:47

Снаоѓајте се како знаете и умеете: Утре два булевара во Скопје во колапс

„Од ЈП „Улици и патишта“ – Скопје информира дека поради демонтажа на оштетен полупортален семафорски столб на кростосницата помеѓу булеварите „Борис Трајковски“...

Македонија 28.03.23 | 21:23

Додека премиерот пазареше, сдсмовка од заседа го чекаше кај брашното со вклучена камера

Со петнаесетина камери, премиерот Димитар Ковачевски беше пречекан во локален маркет во скопско Тафталиџе. Пред да почне со пазарење ги поздрави медиумите и присутните,...

Македонија 28.03.23 | 21:17

Петкоска: До каде е изградбата и отворањето на фабриката за електрични возила која бомбастично беше најавувана?

На денешната собраниска седница за поставување на пратенички прашања, пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Лидија Петкоска запраша за тоа до каде е изградбата односно...

Македонија 28.03.23 | 21:13

Молив ли е, што ли е: И Букварот за прво одделение со грешки

Одново и одново се дознава за нови грешки во учебниците за основно и средно образование. Последна од низата грешки е онаа во Букварот за прво одделение каде над зборот...

Македонија 28.03.23 | 20:59

Родителите на Јана во агонија: Девојчето по половина од инфузијата почна да се тресе од болки

Потресна исповед на родителите на шестгодишната Јана, која почина во Битолската болница, од примање на инфузија, дадена за телевизијата Сител. Официјална причина за...

Балкан 28.03.23 | 20:38

Ова е таткото монструм, кој осумгодишната ќерка ја чувал заробена во када

Урош Пашајлиќ(38) уапсен е денеска после четири дена потрага под сомнеж дека својата осумгодишна ќерка ја држел заробена во стан во Миријево. Случајот со невидено семејно...

Македонија 28.03.23 | 20:16

За таа лага ќе се видиме на суд – му порача Петровска на Ковачки

За таа лага ќе се видиме на суд, а многу брзо и за најновата за Косово, му порача министерката за одбрана, Славјанка Петровска на пратеникот Драган Ковачки од ВМРО-ДПМНЕ...

Свет 28.03.23 | 19:58

Португалија привремено го укинува ДДВ за основните прехранбени артикли

Португалија привремено го укинува данокот на додадена вредност (ДДВ) за основната храна за да ја спречи инфлацијата. Левичарската влада на Португалија планира привремено...

Свет 28.03.23 | 19:53

Се чека потврда од кралот Чарлс III: Хaмза Јусуф е новиот премиер на Шкотска

Парламентот на Шкотска го потврди Хaмза Јусаф за нов прв министер , еден ден откако тој беше избран за лидер на Шкотската национална партија (СНП). Јусаф (37), кој официјално...

Македонија 28.03.23 | 19:24

По пад на таванот: Градоначалникот на Битола бара одговорност од директорката на Средното Медицинското училиште

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ КОЊАНОВСКИ БАРА ОДГОВОРНОСТ ОД ДИРЕКТОРКАТА НА СРЕДНОТО МЕДИЦИНСКО УЧИЛИШТЕ Директорката на средното медицинско училиште „Д-р Јован Калаузи“ од...

Балкан 28.03.23 | 19:14

Ужас во Србија: Силувал две девојчиња, негови роднини, а и го снимал грозоморниот чин

Во полициска акција во околината на Крушевац уапсен е 36-годишниот Живојин Н. под сомнение дека силувал две девојчиња. Грозморниот чин го извршил во периодот од 2012 –...

Естрада 28.03.23 | 19:14

Вели Мумин: Ако ме фатеа како крадам лубеници во Сарај, мајка ми мораше да ги плаќа!

Во најновата емисија на „Нешто конкретно“, достите и домаќинот Снеже Велков зборуваа за едно време кога, како што велат, сè беше поубаво, понаивно, поненаметливо. Се...

Балкан 28.03.23 | 19:07

Српската полиција го заплени „ламборџинито“ на кумашинчето на Вучиќ

Припадници на српската полиција го заплениле автомобил „ламборџини“, по видеото на кое Урош Паниќ, син на Петар Паниќ, кум на српскиот претседател Александар Вучиќ,...

Фудбал 28.03.23 | 18:52

Немаше пулс пет минути, се чинеше како цела вечност: Се огласи докторот кој го спаси српскиот играч

Пред два дена за влакно беше избегната трагедија на терен во Шпанија. По само десет минути игра во прекин беше натпреварот помеѓу Кордоа и Расинг де Ферола во третата...

Македонија 28.03.23 | 18:42

Починале или имале ниска пензија: Извршители наплаќале долгови на пензионери од сметката на Фондот за пензиско и инвалидско осигурување

Бројни неправилности во работењето на Фондот за пензиско и инвалидско осигурување утврдила извршената ревизија на финансиските извештаи и ревизија на усогласеност...

Македонија 28.03.23 | 18:31

Нема потпис на анексот на Колективниот договор за корекција на коефициентите на вработените во здравството

Нема потпис на анексот на Колективниот договор со кој се бара корекција на коефициентите на вработените во здравството, објави на својата Фејсбук страница, Комисијата...