понеделник, 27 март 2023
Македонија 27.03.23 | 22:48

Собранието попладнево работеше на продолженијата на неколку седници

Собранието попладнево работеше на продолженијата по неколку седници. Во рамки на 71. седница, пратениците дискутираа по Годишниот извештај за работата на Државната...

Македонија 27.03.23 | 22:35

Премиерот и министерот утре повторно ќе шетаат низ маркет

Премиерот Димитар Ковачевски, министерот за економија Крешник Бектеши и директорот на Државниот пазарен инспекторат Горан Трајковски ќе го посетат маркетот „Кит-Го“...

Македонија 27.03.23 | 22:20

Македонската влада прави голема грешка, порача Захарова

Македонија има намера да ѝ испрати на Украина 12 воени хеликоптери Ми-24 од руско производство, кои Скопје ги набави од Украина во 2001 година. Четири хеликоптери беа подложени...

Ракомет 27.03.23 | 22:04

Чкембари: Полицијата без никаква селекција почна да апси наши членови, само колку визуелно да изгледа дека тие ја сработиле својата работа

Раководството на македонскиот ракометен вицепрвак, Еурофарм Пелистер ги осуди инцидентите на дербито со Вардар во кои учествуваа припадници на двете навивачки групи. Toa...

Кујнски тефтер 27.03.23 | 21:54

Манастирски рецепти кои ќе ви се најдат за време на Велигденските пости

Во тек се големите Велигденски пости. Споделуваме манастирски рецепти за благи и солени јадења со кои ќе си ја освежите посната трпеза: Посни рецепти без масло (на вода) ЌОФТИЊА...

Калеидоскоп 27.03.23 | 21:41

„Уба сум? Сликај ме, клај на вебсајто“ – министерката за култура на мета на Тино и Атанас

Шегувајќи се за состојбата во која се наоѓа македонската театарска сцена и културните објекти, актерите Тино Костадиновски и Атанас Атанасовски на последната „Златна...

Сервиси 27.03.23 | 21:30

Минусни температури во среда и четврток

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство и Управата за хидрометеоролошки работи ги информираат земјоделците дека во наредните денови 29 и 30 март...

Свет 27.03.23 | 21:24

Три деца мртви во пукање во христијанско училиште во Нешвил

Осомниченото лице кое денеска изутринава отвори оган во приватно христијанско училиште во Нешвил е мртво, соопштија официјални лица од овој град во Тенеси. Како што...

Фудбал 27.03.23 | 20:53

Репрезентацијата до 17 години славеше победа против Романија

Младата репрезентација на Македонија до 17 години сосема заслужено успеа да оствари минимална победа над соодветната селекција на Романија во рамките на втората контролна...

Македонија 27.03.23 | 20:44

Петрушевски: Јас не познавам пратеник од ВМРО-ДПМНЕ кој дал изјава дека ќе ги поддржи уставните измени

Јас не познавам пратеник од ВМРО-ДПМНЕ, од овие 44, кој што дал некаде некаква изјава за поддршка на уставните измени за внесување на Бугарите под ваков диктат и условување....

Фудбал 27.03.23 | 20:24

Македонија до 18 години славеше на пријателски меч во Азербејџан

Младата репрезентација на Македонија до 18 години одигра нов добар меч во Баку, забележувајќи триумф над соодветната селекција на Азербејџан. Избраниците на селекторот...

Македонија 27.03.23 | 20:22

Николоски: Ставот на ВМРО-ДПМНЕ е јасен, цврст и непоколеблив, овој парламентарен состав нема мандат за уставни измени

Нашиот став е јасен а тоа е дека сме против уставни измени, еве нека ги поднесат во Собрание и ќе видат како ќе поминат. Апсолутно ставот на ВМРО-ДПМНЕ е ист и е непроменет,...

Македонија 27.03.23 | 19:57

„Приоритети за Македонија“: Непозната фирма доби над 2 милиони евра за косење трева и плевел

Директорот на ЈП Државни патишта од ДУИ Ејуп Рустеми склучил договор за тендер со фирма од Челопеци од Кичево за косење на трева, кастрење на гранки и сечење на дрвја...

Фудбал 27.03.23 | 19:50

Македонија со многу мака и добар потег до минимален триумф со Фарските Острови

Македонската фудбалска репрезентација во пријателски натпревар ги совлада Фарските Острови со минимални 1:0. Стрелец на голот беше Бојан Миовски на десетина минути...

Македонија 27.03.23 | 19:30

Синот на Џафери и сопругата на Абази се пријавија на огласот за обвинители

Новата генерација јавни обвинители сакаат да работат во местото на живеење. Според списоците објавени од Советот на јавни обвинители, речиси сите побарале својата...

Македонија 27.03.23 | 19:08

МОН: Годинава ќе има дополнително олеснување на полагањето државна матура во интерес на сите средношколци

Министерството за образование и наука во допис до медиумите информира за прифатените барања на Сојузот на средношколци кои денеска имаа средба со министерот Јетон...

Македонија 27.03.23 | 18:52

Лога ветува дека за месец дена ќе има решение за проблемот со дискриминација на жените затворенички

Верувам дека за еден месец ќе имаме соодветно решение за проблемот со дискриминација на жените затворенички во Затворот „Идризово“, најави министерот за правда Кренар...

Свет 27.03.23 | 18:34

13-годишник со нож уби наставник, повреди пет лица

Тринаесетгодишен ученик во најголемиот бразилски град Сао Паоло, денеска смртно избодел 71-годишен наставник и повредил тројца други наставници и двајца ученици во...

Сервиси 27.03.23 | 18:20

Утре и задутре посебен сообраќаен режим низ Скопје

Утре и задутре во Скопје ќе има посебен режим на сообраќајот поради посетата на австрискиот претседател Александер Ван Дер Белен. Министерството за внатрешни работи...

Црна хроника 27.03.23 | 18:04

Уапсен фудбалер на тетовски Пирок откако нападна судија оти не му се допаднала одлуката

На 26 март, околу 15.00 часот, полициски службеници на СВР Тетово го привеле А.Т.(31) од тетовски Пирок, кој претходно, на фудбалски натпревар на кој настапил за екипата на...