недела, 26 март 2023
Калеидоскоп 26.03.23 | 22:00

Проверете дали имате ваква монета од 2 евра, можете да заработите дури 150.000 евра

Паричка од две евра вреди две евра, нели? Па, не мора! Монетите со погрешен печат се особено популарни кај колекционерите – и затоа понекогаш се тргуваат многу добро....

Фудбал 26.03.23 | 21:03

Запрело срцето на младиот фудбалер: Кардиолозите од Кордоба го спасија Гудељ

Српскиот интернационалец Драги Гудељ колабираше на сред терен и итно беше пренесен во болница. Неговиот брат, попознатиот српски репрезентативец Немања Гудељ преку...

Ракомет 26.03.23 | 20:52

Ристовски: Екипиште!

Вардар e на чекор поблиску до одбрана на титулата во Суперлигата откако славеше во дербито со Еурофарм Пелистер. Пелистер го дочекува Вардар на 7 мај во Битола со 7 гола...

Свет 26.03.23 | 20:47

Трамп им вети на своите гласачи: Ќе ја завршам војната во Украина за 24 часа

Поранешниот американски претседател и можен републикански претседателски кандидат Доналд Трамп им вети на своите гласачи дека ќе стави крај на војната во Украина...

Македонија 26.03.23 | 20:43

МНР со опсежна реакција на трибината на ВМРО-ДПМНЕ

Министерството за надворешни работи се соочува со сериозни системски недостатоци кои се резултат на долгогодишното нестручно работење и длабоко партизираниот пристап...

Ракомет 26.03.23 | 20:27

Како Чкембарите ја рушеа оградата за да дојдат до Комитите

Навивачите на Пелистер се обидоа да ја пробијат оградата која ги одвојуваше со останатите навивачи. Само што влегоа во салата, почнаа да ја тресат оградата и вербално...

Македонија 26.03.23 | 20:21

Тренчевска: И црквата вклучена во дијалогот за законот за родова еднаквост

Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска вели дека за предлог законот за родова еднаквост дијалогот продолжува се до оној момент кога, како што...

Свет 26.03.23 | 20:15

Нетанјаху го смени министерот за одбрана заради една изјава

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го смени министерот за одбрана Јоав Галант поради изјавата со која се спротивстави на реформите во судството. Галант вчера го...

Свет 26.03.23 | 19:55

Украински, полн со експлозив: Дронот што падна во близија на Москва е ист со оној што го погоди Загреб

Дрон од типот Ту-141 Свифт што падна на 150 километри од Москва е ист како дронот што го погоди Загреб минатата година, пишува Индекс. Според агенцијата Тасс, леталото кое...

Ракомет 26.03.23 | 19:51

Летаа димни бомби и столчиња: Еве како почна тепачката меѓу Чкембарите и публиката во „Јане Сандански“

Teнзично дерби меѓу Вардар и Пелистер во салата „Јане Сандански“. Прекин имаше веќе во 12 минута кога влегоа навивачите на Еурофарм. Своето присуство го најавија со неколку...

Балкан 26.03.23 | 19:40

Хрватска од денеска нема гранични контроли на летови во рамките на Шенген

На 1 јануари Хрватска стана членка на Шенген, со што ги укина контролите на внатрешните копнени и поморски граници. Примената на шенгенските правила на аеродромите од...

Интима 26.03.23 | 19:35

Зголемен интерес за украинска порнографија откако почна војната во земјата

Украинските бегалци се повеќе се мета на сексуална експлоатација со зголемен интерес за порнографија која наводно прикажува бегалци од земјата разурната од војна. Томсон...

Економија 26.03.23 | 19:23

Привремено ќе се затвори патниот премин Неготино поради работи на пругата Велес-Гевгелија

Времено ќе биде затворен патниот премин Неготино, поради изведување работи на железничката пруга Велес-Гевгелија, информираше неготинскиот градоначалник Горан Стојанов....

Ракомет 26.03.23 | 19:14

Вардар го испрати Пелистер во Битола со 7 гола негатива

Актуелниот македонски ракометен првак Вардар 1961 е чекор поблиску до одбрана на титулата откако со 31:24 го совлада Еурофарм Пелистер. Вардар замина на полувреме со предност...

Црна хроника 26.03.23 | 18:46

Спасовски за убиството на Кале: Мотивите се пресметки меѓу криминални групи или внатре во криминална група

Во интервјуто за Радио Слободна Европа министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ги коментираше обвинувањата од опозицијата во врска со наводни повластени криминални...

Ракомет 26.03.23 | 18:33

Полувреме на натпреварот Вардар – Пелистер, скопјани со три гола предност

По прекинот на ракометното дерби, прво од двата дуели во кои се игра за титулата во македонската Суперлига, меѓу скопски Вардар и битолски Пелистер ракометниот меч продолжи...

Ракомет 26.03.23 | 18:10

Чкембари со димни бомби фрлаа во публиката на дербито во Скопје

Навивачите на битолски Пелистер, популарните „Чкембари“ со димни бомби фрлаа кон публиката која е дојдена за големото дерби за титула во СЦ „Јане Сандански“. Мечот...

Ракомет 26.03.23 | 17:45

Тепачка на ракометното дерби Вардар – Пелистер, натпреварот во прекин

Масовна тепачка на ракометното дерби Вардар – Пелистер кое во моментов е прекинато во скопската сала „Јане Сандански“. Големото дерби ја исполни салата буквално...

Филм 26.03.23 | 17:17

Хари Потер ќе стане татко

Британскиот актер Даниел Редклиф, кој го отелотвори Хари Потер во филмската франшиза заснована на серијата бестселери на Џ.К.Роулинг, го очекува своето прво дете со...

Скопје 26.03.23 | 17:10

Муцунски: Граѓаните добиваат нов и реконструиран булевар

Наскоро треба да финализира една важна инвестиција во Аеродром која се одвива повеќе од две години. Градоначалникот Муцунски на својата фејсбук страна објави дека...