сабота, 25 март 2023
Калеидоскоп 25.03.23 | 21:51

Давид на Микеланџело прогласен за порнографија

Директорка на училиште во Флорида била принудена да поднесе оставка откако тројца родители се пожалиле дека на нивните деца од шесто одделение им биле прикажани порнографски...

Музика 25.03.23 | 21:37

Песната за која вредеше: Ана платила 30.000 евра за овој хит

Пејачката Ана Николиќ се вивна меѓу ѕвездите и ги освои срцата на публиката уште кога првпат се појави на Беовизија во 2006 година. И тоа, најскапата песна на естрадата. Песна...

Интима 25.03.23 | 21:08

Зошто мажот фантазира за русокоса, а се жени со бринета?

Мажите сепак прават разлика меѓу жените кога ќе дојде ред за женење. Како што покажуваат истражувањата, малку од нив имаат храброст да се оженат со русокоса. Дека мажите...

Музика 25.03.23 | 20:47

„Депеш мод“ со „Memento Mori“ по смртта на Енди Флечер

Британскиот синт-поп бенд „Депеш мод“ го објави петнаесеттиот студиски албум. Насловот кој го носи овој албум е избран уште пред смртта на еден од основачите на групата...

Црна хроника 25.03.23 | 20:21

Експлодирала плинска боца во Карпош, полицаецот што вршел увид бил пренесен во болница

На 24 март, на улицата „Разловечко Востание“ во стан во сопственост на Д.Ѓ.(60) експлодирала плинска боца, по што настанал пожар. Пожарот е изгаснат од противпожарната...

Скопје 25.03.23 | 20:03

Стефковски во Инџиково: По 33 години газење кал, конечно асфалтирани улици

Градоначалникот на општина Гази Баба Бобан Стефковски го посети Инџиково, каде што во тек се градежни активности за асфалтирање на локални улици. Малата Марија која...

Балкан 25.03.23 | 19:54

Дедо си ја продал внуката за 6.000 евра, па се премислил – свекорот го убил

Четириесет и шестгодишен маж од селото Дросеро кај Ксанти во Грција е убиен поради расправија за малолетно девојче во која се вмешани две ромски семејства. Според грчките...

Свет 25.03.23 | 19:31

Русија распоредува нуклеарно оружје во Белорусија за да одговори на употребата на осиромашен ураниум

Русија постигна договор со соседна Белорусија за распоредување на тактичко нуклеарно оружје на нејзина територија, изјави рускиот претседател Владимир Путин за руските...

Балкан 25.03.23 | 19:10

Димни бомби и бело знаме: Косовците незадоволни од договорот на Вучиќ и Курти

Демонстрантите на денешниот протест во Приштина фрлија димни бомби на владината зграда како знак на незадоволство од склучениот договор во Охрид, меѓу премиерот, Албин...

Македонија 25.03.23 | 19:00

„ПОЛИЦИЈА“ – „POLICIA“ – „POLICE“: Полициските униформи станаа тријазични

Стапува во сила Уредбата за униформата и ознаките на униформата на полицијата која Владата ја донесе пред една година врз основа на Законот за употреба на јазиците,...

Свет 25.03.23 | 18:55

Аргентина е пред банкрот

Статистичката рејтинг агенција Фич го намали рејтингот на аргентинскиот долг во странска валута за два степена, оставајќи ја едно ниво над банкрот. Намалувањето на...

Свет 25.03.23 | 18:49

Експлозија во фабрика за чоколада во Пенсилванија, петмина загинати

Во експлозија којашто одекнала во фабрика за чоколада во американската сојузна држава Пенсилванија загинале најмалку пет луѓе, а шестмина се водат за исчезнати додека...

Црна хроника 25.03.23 | 18:35

Приведени крадци во Скопје, украдениот мотоцикл ќе биде вратен на сопственикот

Денеска (25.02.2023) полициски службеници од ЕВР Карпош лишија од слобода двајца малолетници поради основано сомнение за сторено кривично дело односно затоа што одзеле...

Македонија 25.03.23 | 18:21

Заврши Централното претседателство на ДУИ, наредната недела нова седница

По три часа седница, Централното претседателство на Демократската унија за интеграција (ДУИ) денеска одлучи наредната недела повторно да се состане. Според изјавите...

Црна хроника 25.03.23 | 18:14

Вознемирувал средношколки во Скопје: Суспендиран полицаец

Полициски службеник е суспендиран и против него ќе биде покрената дисциплинска постапка бидејќи вознемирувал неколку ученички. Настанот во полиција го пријавиле од...

Сервиси 25.03.23 | 18:00

Во понеделник пороен дожд

Под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса, в понеделник на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен југозападен ветер. Според прогнозата...

Економија 25.03.23 | 17:44

На македонските пазари се продава албански кромид

Во текот на овој месец забележан е раст на извозот на кромид, од Албанија, за македонскиот пазар, посебно од округот Корча, кој е и најголем производител на оваа градинарски...

Црна хроника 25.03.23 | 17:28

Осомничени за полови дејствија со деца: Поведена постапка против двајца возрасни и еден малолетник од Струшко

Поради основано сомнение дека сториле кривични дела – Силување на дете кое не наполнило 15 години, согласно член 188, Прикажување порнографски материјал на дете по...

Црна хроника 25.03.23 | 17:17

Како на филм: На автопатот Гостивар – Тетово полицијата пукала во тркалата на автомобил со кој бегале дилери на дрога

Основното јавно обвинителство Тетово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет...

Црна хроника 25.03.23 | 17:08

Експлозија на плинска боца во стан во Скопје, полицаец заврши во болница

На 24.03.2023 во 14.40 часот во СВР Скопје било пријавено дека на ул.„Разловечко Востание“ во стан сопственост на Д.Ѓ.(60) експлодирала плинска боца, по што настанал пожар. Пожарот...