петок, 24 март 2023
Балкан 24.03.23 | 22:57

Вучиќ: Целта во надворешната политика ми е да ја провлечам Србија низ иглени уши за да нема последици

Претседателот на Србија Александар Вучиќ во Сомбор изјави дека неговата цел во надворешната политика е „да ја провлече Србија низ иглени уши“ за да не има последици...

Македонија 24.03.23 | 22:57

Одбрана ќе набавува осум нови хеликоптери, најавува Петровска

Министерството за одбрана ќе набавува нови повеќенаменски хеликоптери, најверојатно осум на број, кои ќе имаат првенствено транспортна улога, а не борбена, најави министерката...

Македонија 24.03.23 | 22:45

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски го распадна здравството, грешките на лекарите во Македонија ги покрива земјата и власта

Грешките на лекарите во Македонија ги покрива земјата и власта, велат во своето соопштение ВМРО-ДПМНЕ. Луѓе умираат, но македонското здравство не открива причини, туку...

Свет 24.03.23 | 22:42

Борел: Партнерството меѓу Русија и Кина има ограничувања

Високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на Европската Унија Жозеп Борел изјави дека руско-кинеското партнерство има граници и дека Европа треба...

Свет 24.03.23 | 22:27

Санчез: Светот треба да го слуша гласот на Кина за да се стави крај на војната во Украина

Светот треба да го слуша гласот на Кина за да се стави крај на војната во Украина, изјави денеска шпанскиот премиер Педро Санчез во пресрет на неговата посета на Пекинг...

Балкан 24.03.23 | 22:13

Дваесет и четири години од НАТО бомбардирањето, Вучиќ на церемонија во Сомбор, амбасадорот Хил со сочувство

Пред 24 години на денешен ден започнаа воздушните напади на НАТО врз тогашна Сојузна Република Југославија (Србија и Црна Гора). За време на 78-те денови колку траеше...

Свет 24.03.23 | 21:58

Шолц го повика кинескиот претседател да се сретне и со Зеленски

Кинескиот претседател Си Џинпинг, кој оваа недела беше во посета на Русија, каде што разговараше со претседателот Владимир Путин, сега треба да се сретне и со неговиот...

Македонија 24.03.23 | 21:53

Стојановиќ: Истрагата ќе покаже дали затворската полиција била вмешана при копањето на тунелот во „Идризово“

Простор за сомневање има за пропусти во тековното функционирање и работење на КП „Идризово“ меѓутоа очекувам дека истрагата ќе даде подетални изгледи за тоа кој бил...

Балкан 24.03.23 | 21:43

Абазовиќ: Предвремени избори што поскоро, но согласно правниот поредок

Премиерот на Црна Гора, во технички мандат, Дритан Абазовиќ изјави дека се согласува со ставовите дека предвремените избори треба да се одржат што е можно поскоро, но...

Скопје 24.03.23 | 21:34

Камениот мост осветлен во црвено за подигнување на свеста за туберкулозата

Институтот за белодробни заболувања и туберкулоза Скопје, заедно со професионалните здруженија: Македонското Лекарско Друштво, Здружението на Пневмофтизиолози и...

Економија 24.03.23 | 21:28

Николовски во посета на Хрватска: Македонија е партнер на „Пролетниот Бјеловарски саем 2023“

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски заедно со директорот на Платежната агенција Никица Бачовски престојува во дводневна посета...

Свет 24.03.23 | 21:13

Советот на Европа изрази загриженост поради употребата на сила на протестите во Франција

Комесарката за човекови права на Советот на Европа, Дуња Мијатовиќ, денеска изрази загриженост поради „прекумерната употреба на сила“ против демонстрантите во Франција...

Свет 24.03.23 | 20:58

САД и ЕУ одржаа воено-поморски вежби за безбедност во индо-тихоокеанскиот регион

САД и ЕУ вчера и денеска одржаа заеднички воено-поморски вежби а според одлуката донесена на ЕУ-САД консултациите на високо ниво за индо-тихоокеански регион од 2 декември,...

Балкан 24.03.23 | 20:43

Макрон: Договорот Србија-Косово е важен напредок и треба веднаш да се спроведе во целост

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека договорот меѓу Србија и Косово е „важен напредок“ и дека сега е од суштинско значење двете страни да покажат...

Македонија 24.03.23 | 20:13

Николоски: Власта на СДСМ и ДУИ ја стави Македонија во крајно подредена позиција и ѝ нанесоа историска штета на државата

Денес Александар Николоски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ во гостување во „Аргумент плус“ на Телевизија 24 истакна дека еден од најголемите проблеми е тоа што оваа власт...

Македонија 24.03.23 | 19:58

ДЗСИ: Нема недостатоци при лекувањето на Јана

Државниот санитарен и здравствен инспекторат денеска изврши вонреден инспекциски надзор во ЈЗУ Клиничка болница „Д-р Трифун Пановски“ Битола – одделение за педијатрија...

Сервиси 24.03.23 | 19:55

Времен режим на булеварот „Киро Глигоров“ во недела

 ЈП Улици и патишта Скопје ги известува граѓаните дека во недела (26.03.2023година) на булeварот Киро Глигоров на потегот од Бриколаж до булеварот АСНОМ  сообраќајот ќе...

Македонија 24.03.23 | 19:47

Апелациониот суд ја одби жалбата на Груевски, а делумно ја уважи на Мијалков за „Плацеви на Водно“

Апелациониот суд Скопје ги одби како неосновани жалбите на обвинетиот Никола Груевски и на правното лице ДТУОР Л.К.Ц. ДООЕЛ С., а делумно ја уважи жалбата на обвинетиот...

Свет 24.03.23 | 19:42

Нордиските земји создаваат обединета воздушна одбрана против заканата од Русија

Командантите на воздухопловните сили на Шведска, Норвешка, Финска и Данска денеска соопштија дека потпишале писмо со намери за создавање обединета нордиска противвоздушна...

Македонија 24.03.23 | 19:34

Рафис Алити е нов кординатор на ДУИ во Сарај

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во рамките на неговите законски овластувања, го назначи Рафис Али за координатор на огранокот на ДУИ во Сарај,...