четврток, 23 март 2023
Свет 23.03.23 | 23:08

Извршниот директор на ТикТок на сослушување пред Конгресот: Обвинет дека апликацијата предизвикува „емоционална вознемиреност“ кај младите

Членовите на американскиот Конгрес на седница го обвинија извршниот директор на ТикТок, Шу Зи Чу, дека апликацијата овозможува достапност на штетна содржина и предизвикува...

Балкан 23.03.23 | 22:55

Додик: Република Српска ќе прогласи независност доколку Шмит го наметне законот за имот

Претседателот на Република Српска (РС), Милорад Додик, најави дека РС ќе прогласи независност, доколку високиот меѓународен претставник во БиХ, Кристијан Шмит, го наметне...

Фудбал 23.03.23 | 22:53

Македонија со многу мака ја победи Малта

Македонската фудбалска репрезентација со многу мака дојде до победа против Малта на стартот на квалификаците за ЕП. Отпорот на гостите беше скршен дури на средината...

Сервиси 23.03.23 | 22:42

Делови од Карпош и Бутел утре без струја

Поради технички зафати во електро-дистрибутивната мрежа, утре без електрична енергија ќе останат дел од корисниците од општините Бутел и Карпош, информираат од Регионалниот...

Црна хроника 23.03.23 | 22:29

Сопругот ја пријавил за исчезната, а скопјанка самата се пријавила во полиција

На 22.03.2023 во Полициската станица Ѓорче Петров се пријавила Т.С.(51) од с.Волково, скопско. За неа на 21.03.2023 во 09:30 часот нејзиниот сопруг М.С.(65) пријавил дека се оддалечила...

Економија 23.03.23 | 22:16

Бектеши најави дека домашните производители на брашно следната недела ќе ги намалат цените

Министерот за економија, Крешник Бектеши, на својот фејсбук профил, порача дека производителите на брашно во државата следната недела дополнително ќе ја намалат цената...

Свет 23.03.23 | 22:03

Финска официјално ја комплетира кандидатурата за членство во НАТО, сега се чека само на прифаќање од Унгарија и Турција

Финскиот претседател, Саули Нинисте, официјално ја заврши кандидатурата на Финска за членство во НАТО со потпишување законски измени на законите потребни за членство...

Македонија 23.03.23 | 21:50

Шеесет турски студенти во Штип ќе добиваат бесплатна храна за ифтар

Околу 60 турски студенти кои студираат во Штип ќе добиваат бесплатна храна за ифтар. Ваквата организација доаѓа со цел помош на оние, чии родители во Турција се соочуваат...

Црна хроника 23.03.23 | 21:49

Дал капар за да му донесат огревни дрва и веќе не ги видел: Измамен старец од Велес

На 22.03.2023 во СВР Велес, 70-годишен велешанец пријавил дека на 12.03.2023 бил измамен од едно лице за сума од 5.000 денари. Според пријавеното, лицето му понудило огревни дрва по...

Балкан 23.03.23 | 21:37

Српска листа ќе ги бојкотира локалните избори поради континуираното институционално насилство врз Србите од страна на режимот на Албин Курти

Српска листа соопшти дека одлуката да не учествува на претстојните локални избори на северот на Косово е „последица на континуираното институционално насилство врз...

Свет 23.03.23 | 21:24

Лидерите на ЕУ заеднички ќе купуваат муниција за Украина

Лидерите на Европската Унија, на самитот во Брисел, соопштија дека се подготвени во следните 12 месеци да го поддржат планот за испраќање во Украина на еден милион парчиња...

Свет 23.03.23 | 21:11

Окружниот обвинител на Менхетен: Трамп создаде лажно очекување дека ќе биде уапсен

Канцеларијата на окружниот обвинител на Менхетен соопшти дека Доналд Трамп создал лажни очекувања за неговото апсење и ги навел републиканците во Конгресот да се мешаат...

Македонија 23.03.23 | 20:58

Пендаровски ја прими германската министерка за надворешни работи

Претседателот Стево Пендаровски ја прими Аналена Баербок, министерката за надворешни работи на Сојузна Република Германија, која престојува во официјална посета на...

Македонија 23.03.23 | 20:54

Американската амбасадорка: Под истрага се политичари, луѓе од правосудството и бизнимени

Соединетите Американски Држави се уште не ги објавуваат имињата на оние кои се под истрага за корупција и кои можеби се дел од нивната црна листа, но, велат дека нема...

Црна хроника 23.03.23 | 20:45

Македонка и Србинка се истепале поради недоразбирање во сообраќајот

На 22.03.2023 во Полициското одделение Петровец, В.Д.(30) од Република Србија, со престој во с.Зелениково, скопско, пријавила дека околу 14:40 часот на локален пат во општина Петровец,...

Македонија 23.03.23 | 20:32

Мицкоски: Имаме план како до преговори, прво избори и три столба – економски, политички и национален пакет

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во гостување на „Само интервју“ на телевизија Канал 5 истакна дека тој и ВМРО-ДПМНЕ имаат план како Македонија да дојде...

Црна хроника 23.03.23 | 20:30

Возеле патници без дозволи за вршење превоз: Казнети три тетовски комбиња

На 22.03.2023 во рамките на акциска контрола на возила кои вршат јавен превоз во Полошкиот регион, на регионалниот пат Тетово-Пирок биле запрени три комбиња „форд транзит“...

Економија 23.03.23 | 20:27

Мицкоски објави нови документи за скандалот со надзорот на коридор 8, четворица експерти добиле 900.000 евра за еден месец работа

Нашите критики се кон криминалот кој што го прават официјалните лица од Демократската унија за интеграција, не е само кон Артан Груби, има таму и други луѓе за кои што...

Македонија 23.03.23 | 20:19

Мицкоски: Луѓето си одат од Македонија затоа што не чувствуваат перспектива, затоа што се лажени и крадени со години, ќе ставиме крај на тоа

Луѓето денес си одат затоа што партиски се бираат обвинители, затоа што има граѓани од прв ред, од втор ред, многу празни места па сите останати, прво се ДУИ, па СДСМ, многу...

Скопје 23.03.23 | 20:14

Мицкоски до Данела и власта: Сега откако го потпиша истиот грант за пречистителна станица поради кој го разреши директорот на Водовод, да ги прашам сега на кого му се рацете во медот

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во „Само интервју“ на Канал 5 телевизија во врска со грантот кој вчера се потпиша за пречистителна станица за Скопје,...