среда, 22 март 2023
Свет 22.03.23 | 22:58

Сијарто: Додека оваа Влада е во Унгарија, нема да бидат воведени санкции за Додик

Министерот за надворешни работи на Унгарија Петер Сијарто, во Требиње изјави дека претседателот на Република Српска, Милорад Додик, нема да биде на ниту една листа на...

Црна хроника 22.03.23 | 22:43

Уште еден наставник фатен со дрога

Битолската полиција вечерва го привела 54 годишниот В. А. од Прилеп, наставник во основно училиште. Кај него е пронајдена бела грутчеста материја. Тој е лишен од слобода,...

Македонија 22.03.23 | 22:39

Митева: Власта не реагира за намалување на корупцијата, постапка за Коридорот 8 и 10Д нема

„За да разговарате со некого за спречување на корупција, треба тој истиот да не е креатор на корупцијата. Не гледам како опозиција како ВМРО-ДПМНЕ ќе седне да разговара...

Македонија 22.03.23 | 22:27

Од извештајот на Стејт департментот се гледа дека ситуацијата во земјата се подобрува, вели Санела Шкријељ од СДСМ

Пратеничката на владејачката СДСМ Санела Шкријељ во емисијата „24 анализа“ се обиде да извлече позитивни наводи за власта во последниот извештај на американскиот...

Балкан 22.03.23 | 22:20

Во Црна Гора е уапсен помошникот директор на Полициската управа за борба против организиран криминал

Помошникот директор на црногорската Полициска управа за борба против организиран криминал Дејан Кнежевиќ е уапсен под сомнение дека е поврзан со дел од неодамна уапсената...

Македонија 22.03.23 | 22:12

Митева: Не може оваа власт да се бори против корупцијата, кога таа ја креираше

„Точно е дека напредокот на една Влада се гледа во моментов кога се качува нагоре по скалилата, е сега ние во овој Извештај можеме да видиме дека состојбата е обратна,...

Македонија 22.03.23 | 21:58

Зградата на МНР осветлена во боите на германското знаме по повод утрешната посета на Аналена Бербок

По повод утрешната посета на министерката за надворешни работи на Сојузна Република Германија Аналена Бербок на Македонија, зградата на Министерството за надворешни...

Свет 22.03.23 | 21:43

Борис Џонсон искрен: Никогаш не лажев за забавите во Владата за време на карантинот

Поранешниот британски премиер Борис Џонсон денеска под заклетва изјави дека никогаш не ги лажел пратениците за владините забави за време на карантинот, воведен поради...

Македонија 22.03.23 | 21:37

Мицкоски на средба со амбасадорот на Кина во Македонија, Ѕуо

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска заедно со потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајловски и меѓународниот секретар на партијата, Стефан Андоновски,...

Естрада 22.03.23 | 21:29

Борис Новковиќ се разведува по четврти пат

Дека пејачот Борис Новковиќ (55) и манекенката Ирис Волф (30) имаат криза во бракот, навестија во септември 2020 година, кога решија да живеат одвоено. Имено, најсексапилната...

Калеидоскоп 22.03.23 | 21:16

Почна пријавувањето за зетот и невестата за Галичка свадбба

Месната заедница Галичник информира дека ги започнале подготовките за годинешната Галичка свадба. И на годинешните зет и невеста ќе им го направиме денот незаборавен,...

Твитови 22.03.23 | 21:01

Еден од најголемите инфаструктурни проекти на СДСМ – погодете кој е на фотографијата

Пронајдениот тунел за бегство од затворот „Идризово“ предизвика голем интерес во јавноста, но и голем број реакции на социјалните мрежи. Таму, корисниците иронично...

Црна хроника 22.03.23 | 21:00

Дома му нашле кокаин вреден 30.000 евра: Притвор за дилер од Гостивар

Гостиварецот, кај кого при претрес на домот, полицијата најде поголема количина кокаин чија вредност е процената на триесет илјади евра, доби триесетдневен притвор. Од...

Македонија 22.03.23 | 20:53

Градоначалникот на Тирана стана почесен граѓанин на Гостивар

Со симболично предавање на клучот на градот, градоначалникот на Тирана, Ерион Велиај, стана почесен граѓанин на Гостивар. На пригодната церемонија пред зградата на...

Балкан 22.03.23 | 20:41

Косово воведе санкции за „Вагнер“ за да се ослаби капацитетот на Русија да војува со Украина

Владата на Косово ја дополни одлуката за санкции против руската приватна воена компанија „Вагнер“ во согласност со одлуката на САД кои ја означија како „транснационална...

Свет 22.03.23 | 20:28

Американски војник убил свој колега и три деца: Крвава престрелка во Јужна Каролина

Поранешен војник застрела и уби активен припадник на американската војска, како и три деца во дом во Јужна Каролина пред самиот да се застрела. Двајца американски официјални...

Македонија 22.03.23 | 20:15

СПМ: Уставните измени не се дел од копенхашките критериуми

Од Социјалистичката партија на Македонија (СПМ) соопштија дека без особено изненадување го следат медиумскиот притисок што власта го прави за наводниот почеток на...

Свет 22.03.23 | 20:02

Планирале атентати и киднапирања на државни функционери и сенатор: Разбиена моќна криминална банда во Бразил

Бразилската полиција изврши рација во неколку сојузни држави за да разбие криминална група обвинета за планирање атентати и киднапирање на државни функционери, вклучително...

Свет 22.03.23 | 19:49

Блинкен: Кина го следи секој чекор на САД за војната во Украина

Американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, изјави дека Кина многу внимателно набљудува како Вашингтон и светот реагираат на руската воена операција во Украина. По...

Економија 22.03.23 | 19:36

Свињарите на средба со АХВ, бараат решение за мерката за уништување на свињите

Производителите на свињи од поширокиот кумановски регион вечерва се на средба со претставници на Агенцијата за храна и ветеринарство. Сточарите не отстапуваат од барањата...