вторник, 21 март 2023
Фудбал 21.03.23 | 23:18

Андон Дончевски им посака успех на фудбалските репрезентативци

Првиот селектор на македонската фубалска репрезентација, Андон Дончевски им посака успех на нашите фудбалери во квалификациите за ЕП 2024. На подарок доби нов дрес со...

Македонија 21.03.23 | 22:58

Османи: Ахмети е архитект на модерна Македонија

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва гостува во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 каде разговараме на теми поврзани со уставните измени, тензиите во...

Македонија 21.03.23 | 22:52

Бујар Османи со директна порака до „Огнените“

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва гостува во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 каде разговараме на теми поврзани со уставните измени, тензиите во...

Калеидоскоп 21.03.23 | 22:43

Спасено e двомесечното бебе со кое бабата скокнала во водите на реката Морача

Двомесечно машко бебе вчера било извлечено од Морача во Подгорица откако неговата баба К.К (62) со него во раце скокнала во реката. Бебето било спасено, а телото на бабата...

Свет 21.03.23 | 22:28

Путин и Кси ветија пријателство

Кинескиот претседател Кси Џинпинг и неговиот руски колега по должност и домаќин Владимир Путин во вторникот ги завршија дводневните разговори со топли зборови за пријателството...

Кошарка 21.03.23 | 22:15

Почина Вилис Рид, легендата на Њујорк Никс

Една од најголемите легенди на Њујорк Никс, Вилис Рид, кој целата своја НБА кариера ја мина во овој клуб и освои две титули во 70-те години од минатиот век, почина на 81-годишна...

Црна хроника 21.03.23 | 21:54

Во сообраќајка на патот Битола-Кичево загина млада жена, малолетно дете е тешко повредено

Попладнево во 16:20 часот во СВР Битола е пријавено дека на регионалниот пат Битола-Кичево кај местото викано „Бели мост” се случила сообраќајна незгода во која животот...

Економија 21.03.23 | 21:41

Ќе се формира Агенција за дигитализација

Ќе се формира Агенција за дигитализација, која ќе биде надлежна за управување со околината за безбедна размена на податоци, поставување стандарди за ИКТ и кибер безбедност...

Калеидоскоп 21.03.23 | 21:26

Мартина Навратилова го победи ракот

Една од најуспешните тенисерки на сите времиња Мартина Навратилова објави дека ја добила битката со ракот на дојката и грлото. Шеесетишестгодишната поранешна американска...

Филм 21.03.23 | 21:14

Драг мој Мешко, ти навиваше за мене и тогаш кога не требаше: Игор Џамбазов се збогува со својот пријател

По долго боледување почина бардот на македонското глумиште, Димче Мешковски. Колеги и пријатели се простуваат од него преку социјалните мрежи. Актерот Игор Џамбазов,...

Македонија 21.03.23 | 20:52

Груби: Работиме на тоа цело ВМРО-ДПМНЕ да гласа за уставни измени

Работиме на тоа цело ВМРО-ДПМНЕ да гласа за уставни измени. Ако ВМРО-ДПМНЕ е определена за европска Македонија тогаш ќе се придружи на уставните измени, изјави вечерва...

Македонија 21.03.23 | 20:35

Меџити: Не ми е јасно од каде наоѓа Груби пари за толку скапи пејачи

Изет Меџити, потпретседателот на ДУИ кој е лидер на фракционерската „Огнена група“, денеска во емисијата „Тема на денот“ на Сител иззрази зачуденост како првиот вицепремиер...

Култура 21.03.23 | 20:29

Поезијата на Шопов е моќен глас на македонската култура која денеска одекна во УНЕСКО, рече министерката за култура која престојува во Париз

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска денеска престојуваше во Париз, Франција, каде што во седиштето на УНЕСКО се одржа културна програма по повод...

Свет 21.03.23 | 20:18

Лондонската полиција е расистичка, сексистичка и не може да ги контролира вработените

Лондонската полиција (МЕТ) е институционално расистичка, мизогена и хомофобична и не може да ги контролира своите вработени. Ова е заклучокот на независната ревизија,...

Свет 21.03.23 | 20:05

Силен земјотрес почуствуван во Кабул и северен Пакистан

Авганистан вечерва беше погоден од силен земјотрес со јачина од 6,5 степени според Рихтеровата скала, пренесе EMSC. Земјотресот е регистриран во областа Хиндукуш, на длабочина...

Македонија 21.03.23 | 19:55

Во мај ќе се организира 50. Европска регионална конференција на Интерпол во Охрид

Владата ја разгледа и усвои информацијата од Министерството за внатрешни работи за организирање на 50-та Европска регионална конференција на Интерпол, во мај 2023 година...

Црна хроника 21.03.23 | 19:39

По добиени информации за планирано бегство, подигната е безбедноста во Идризово

Управата за извршување на санкциите во координација со КПД Идризово и со безбедносните органи во изминатиот период од два месеци го подигна степенот на безбедност,...

Црна хроника 21.03.23 | 19:31

Пожар во затворот во Шуто Оризари

Затвореник предизвикал пожар во затворот Скопје во Шуто Оризари. Станува збор за 23-годишен затвореник од Република Турција кој во текот на вчерашниот ден запалил два...

Свет 21.03.23 | 19:17

Земјотрес од 6,7 степени го погоди Авганистан

Земјотрес со јачина од 6,7 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди Авганистан. Земјотресот се случил во регионот Хиндукуш на длабочина од 186 километри, а освен...

Сервиси 21.03.23 | 18:50

Летното сметање на времето почнува на 26 март

Летното сметање на времето годинава ќе почне на 26 март во 02 часот со поместување за еден час нанапред, односно времето во 02 часот се смета како за 03 часот. Според одлуката...