понеделник, 20 март 2023
Скопје 20.03.23 | 23:53

Дел од центарот на Скопје утре без вода

Поради реконструкција на водоводна мрежа на улицата „Мирче Ацев“ бб  пред хотелот „Холидеј Ин“ во населба Центар, утре од 9:00 часот прекинато водоснабдување ќе имаат...

Црна хроника 20.03.23 | 23:25

Дилер од Скопје фатен со килограм марихуана и седум куршуми

На 20.03.2023 година полициски службеници од СВР Скопје-Единица за недозволена трговија со дрога, по претходно добиени оперативни сознанија и наредба за претрес од Основен...

Балкан 20.03.23 | 23:13

Се тепале со секири и мотики: Крвава пресметка во Бугарија, десетици повредени

Шест лица се повредени во масовната тепачка во Казанлак. Една жена има скршена рака, а двајца мажи се во критична состојба. Еден од ранетите починал, јави БГНЕС доцна...

Балкан 20.03.23 | 23:07

Ѓукановиќ е фаворит пред вториот круг претседателски избори во Црна Гора, потврди ДИК

Државната изборна комисија (ДИК) на вечерашната седница ги утврди привремените резултати од првиот круг од претседателските избори што се одржаа вчера во Црна Гора. Според...

Балкан 20.03.23 | 23:02

Борел: Охридскиот договорот не беше потпишан од правни причини, но е правнообврзувачки

Високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на ЕУ Жозеп Борел денеска изјави дека договорот меѓу Србија и Косово, постигнат на средбата во Охрид, станал...

Свет 20.03.23 | 22:57

Путин: Внимателно го проучив планот на Кина за решавање на кризата во Украина

Рускиот претседател Владимир Путин денеска во разговор со кинескиот лидер Си Џинпинг во Кремљ изјави дека внимателно го проучувал кинескиот план за решавање на кризата...

Свет 20.03.23 | 22:55

Тајландските власти пронашле украден радиоактивен цилиндар

Тајландските власти денеска соопштија дека метален цилиндар со радиоактивен материјал кој исчезна од термоцентралата овој месец е пронајден во фабрика за рециклирање...

Македонија 20.03.23 | 22:53

Маричиќ: Владата е подготвена да ѝ овозможи на опозицијата да ги формулира амандманите за уставните измени

Во наредните денови ќе објавиме кои имиња ќе ги поканиме во експертската група за уставните измени. Ќе испратиме и писма до сите политички партии во Собранието да номинираат...

Свет 20.03.23 | 22:51

Блумберг: Унгарија го блокираше заедничкото соопштение на ЕУ за налогот за апсење на Путин

Унгарија ја блокираше заедничката изјава на земјите-членки на ЕУ за потерницата на Меѓународниот кривичен суд за апсење на претседателот на Руската Федерација Владимир...

Фудбал 20.03.23 | 22:30

Ристовски и Адеми им се приклучија на репрезентативните колеги

Македонската фудбалска репрезентација се комплетира за претстојниот почетокот на евроквалификациите, откако денеска во Скопје пристигнаа и капитенот Стефан Ристовски...

Астро 20.03.23 | 22:24

Зошто повеќе не доаѓа како порано на 21 март: Во овој момент почнува пролетта

Сите се сеќаваме дека на училиште сме учеле дека пролетта доаѓа на 21 март и трае три месеци, од 21 јуни кога настапува летото. Но, во последните 20 години сведоци сме дека...

Скопје 20.03.23 | 22:12

Фирма основана четири дена откако Митовски стана директор на „Водовод“ доби тендер за електронска наплата на сметки, хартиените ќе ги печати Арс ламина

Фирмата „Клик медиа 101“ го добила тендерот од над 30.000 евра за електронска наплата на сметките за вода која ја користат над 50.000 корисници на скопски Водовод. Оваа фирма...

Свет 20.03.23 | 22:10

Политико: Обвинението против Трамп за поткуп ќе биде покренато до среда

Претставници на американските служби за спроведување на законот денеска се состанаа на Менхетен за да разговараат за обвинението против поранешниот американски претседател...

Македонија 20.03.23 | 22:01

Бујар Османи: Секој жител на Чаир ја почувствувал топлата рака на Али Ахмети

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, во обраќањето на митинг му заблагодари на Али Ахмети за довербата што ми ја дал да биде координатор на ДУИ во Чаир. Секој...

Македонија 20.03.23 | 22:00

Маричиќ: Членството во ЕУ веќе не е теоретска шанса, туку реална можност и имаме шанса да ги завршиме преговорите

Мислам дека сите политички партии се соочени со одговорноста за продолжување на патот кон ЕУ. Ние сме свесни дека ова е неправедно и дека не е идеален францускиот предлог....

Балкан 20.03.23 | 21:50

Милатовиќ: Ѓукановиќ организираше физички напад врз мене

Кандидатот за претседател на Црна Гора од Движењето „Европа сега“, Јаков Милатовиќ изјави дека претседателскиот кандидат на Демократската партија на социјалистите...

Македонија 20.03.23 | 21:46

Ахмети: Патот кон ЕУ не се запира со пропаганда кон Артан, ние не сме воз туку незапирлив урган

Дваесет години работевеме луѓето да бидат заедно, и вечерва дојдов во Чаир како продолжение на средбите што ги имавме од Полог до Скопје. Во последно време некои се лутат,...

Македонија 20.03.23 | 21:41

Грковска ги опоменала Груби, Османи и Нуредини за службените возила

Вицепремиерката за борба против корупцијата Славица Грковска изрекла опомени за вицепремиерот и министер за политички систем Артан Груби, но и за шефот на дипломатијата...

Црна хроника 20.03.23 | 21:40

Скопјанец во бугарско ауди превезувал мигранти од Сирија и Конго

На 20.03.2023 на крстосницата кај с.Водоврати, општина Градско, полициски службеници од СВР Велес го лишиле од слобода Р.М.(21) од Скопје, затоа што со возило „aуди“ со бугарски...

Патувања 20.03.23 | 21:28

Полно со ѓубре до горе: Дали е ова највалканото возило на светот?

Полицијата во Нојбранденбург, Германија објави фотографија од највалканиот автомобил на светот. Прирутинска контрола на 68-годишниот возач полицајците останале шокирани. Volkswagen...