недела, 19 март 2023
Фудбал 19.03.23 | 22:28

Навивачот кој одзади го удри англискиот репрезентативец на мечот пронајден мртов

Пол Мичел ѝ стана познат на пошироката јавност кога во 2019 година на дербито во Бирмингем меѓу локалниот Сити и Астон Вила истрча на теренот и одзади го удри англискиот...

Фудбал 19.03.23 | 22:26

Трајковски: Трите бода ќе бидат важни на почетокот на овој циклус

Вечерва нашите репрезентативци го одработија првиот тренинг во пресрет на мечот со Малта, првиот од квалификациите за ЕВРО 2024, кој се игра на 23 март на Арената во Скопје....

Кујнски тефтер 19.03.23 | 22:21

Идеален појадок за витка линија и добро здравје

Познат и признат балкански доктор и нутриционист ја откри тајната за витката линија на здравите луѓе. Воедно ги објасни основните правила и факти за исхраната. Никогаш...

Останати спортови 19.03.23 | 22:17

Формула 1: Серхио Перез најбрз во Џеда

Серхио Перез ја искористи својата стартна позиција и дојде до победа на втората сезонска трка во Формула 1. Мексиканецот „леташе“ на патеката во Џеда со својот Ред...

Здравје 19.03.23 | 21:59

Подобро е да изедете пица одошто секој ден да јадете житарки

Доколку и вие спаѓате во групата луѓе што сметаат дека житарките се еден од најздравите појадоци, се лажете! Житарките за многумина се најчестиот избор за појадок, како...

Балкан 19.03.23 | 21:56

Претседателски избори во Црна Гора: Ѓукановиќ и Милатовиќ во вториот круг

Според над 80 отсто од обработениот примерок гласови извесно е дека кандидатот на Демократската партија на социјалистите Мило Ѓукановиќ и кандидатот на Движењето Европа...

Психологија 19.03.23 | 21:43

Пет машки грешки што жените никогаш не ги простуваат

Способноста за простување е клучот за цврста и трајна врска. Но секако дека постојат граници кои кога ќе се преминат, засекогаш се губи довербата и почитта кон партнерот....

Балкан 19.03.23 | 21:34

Вучиќ пред српските медиуми: Косово не е држава, не можеме да потпишеме правен договор

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, се појави пред медиумите во Белград да појасни дека не го потпишал анексот за спроведување на Договорот за нормализација...

Астро 19.03.23 | 21:19

Венера влезе во Бик: Еве што треба да направи секој знак за да повика благосостојба и среќа во животот!

Венера влезе во Бик на 16 март и останува во овој знак до 10 април. Во овој период Венера ќе биде во многу добра позиција. Самата енергија на пролетта ќе помине под поволното...

Балкан 19.03.23 | 21:12

Затворени избирачките места во Црна Гора, Ѓукановиќ засега во водство

Сите избирачки места во Црна Гора се затворени и се пребројуваат гласовите. Според податоците на ЦДТ, излезноста до 20:00 часот била 63,6 отсто. За претседател ќе биде избран...

Кујнски тефтер 19.03.23 | 21:05

Кифлички со кисела павлака – највкусните што некогаш сте ги пробале: Толку се меки и тазе што сите ќе бараат залаче плус!

Кифличките се задолжителен дел од трпезата на секое македонско семејство. Иако постојат бројни рецепти, за вистинските гурмани највкусни се оние со кисела павлака....

Балкан 19.03.23 | 20:53

Македонско возило излетало од пат во Врање, има еден загинат

Македонски државјанин загинал во тешка сообраќајна несреќа која се случи на улицата „Партизански пат“ во Врање. Според неофицијални информации на српските медиуми...

Балкан 19.03.23 | 20:42

Вучиќ одговори дали ќе го уапси Путин

Наредбата на Меѓународниот кривичен суд (МКС) за апсење на прускиот претседател Владимир Путин претседателот на Србија Александар Вучиќ ја нарече „одлука која ќе има...

Мода и убавина 19.03.23 | 20:32

Каков кармин користи, таква е: црвен – шефица, виолетов – бунтовничка, розов…

Бојата на карминот што жената ја избира кажува многу за нејзиниот карактер и преференции, како и за обликот што се појавува на него по нанесувањето. На пример, самоуверените...

Кујнски тефтер 19.03.23 | 20:14

Вкусот не е главната причина зошто се става ловоров лист во манџа: Дознајте за што служи овој зачин

Ловоровиот лист е зачин во храната, главно резервиран за приготвување црвено месо и живина. Сепак, главната причина што во храната се додава ловоров листне е „јадењето...

Калеидоскоп 19.03.23 | 20:04

Порака до пациентите на детска амбуланта: „Ако веќе сте нашле дијагноза на „Гугл“…“

На Инстаграм профилот на детска амбуланта во Белград осамна духовита порака, која сериозно го отсликува односот на пацинетите кон болестите, лекарите, но и медицината...

Балкан 19.03.23 | 19:55

ДИК на Црна Гора: На претседателските избори до 15 часот гласале 43,76 отсто од гласачите

Според податоците на Државната изборна комисија (ДИК), до 15 часот на претседателските избори во Црна Гора гласале 43,76 отсто од гласачите, соопшти претседателот на ДИК,...

Балкан 19.03.23 | 19:50

Претставници на британската амбасада во Црна Гора ги надгледуваат изборите

Претставници на британската амбасада во Подгорица денес ја посетија Црна Гора за да ја следат процедурата за спроведување на претседателските избори, соопшти амбасадорката...

Македонија 19.03.23 | 19:47

Шопова: Какви ни се системите уште многу долго ќе се продуцираат само кадар, но не и квалитет

Со политиката на Филипче и Заев ни заминуваат сите профили вработени во здравството, со политиката на Сали и Ковачевски се пензионираа врвни дефицитарни специјалисти,...

Култура 19.03.23 | 19:36

Објавен Зборник во чест на академик Митко Маџунков

На Веб-страницата dimkamiteva.mk е објавен Зборник во чест на академик Митко Маџунков по повод 80 години од неговото раѓање. Автор на Зборникот е проф. д-р Димка Митева. Тој...