сабота, 18 март 2023
Македонија 18.03.23 | 23:34

Косово и Србија од ЕУ добија анекс на претходно договореното

По 12 часа постигнавме договор како да се имплементира договорот постигнат на 27 февруари помеѓу Србија и Косово. Можам да соопштам дека Косово и Србија се согласија за...

Македонија 18.03.23 | 23:12

Охрид не им се посреќи: Средбата Вучиќ-Курти заврши без целосен договор, но надеж има

Заврши речиси 12 часовната средба во Охрид меѓу Вучиќ и Курти . Пред Вучиќ и Курти на маса беше европскиот предлог – договор составен од 11 точки. Очекуваме во секој момент...

Фудбал 18.03.23 | 22:33

Струга Трим лум оди кон титулата

Лидерот Струга освои попладнево три бодови против Работнички во Скопје, додека второпласираниот Шкупи ремизираше на гостински терен против Академија Пандев во двата...

Кошарка 18.03.23 | 22:20

Нов пораз: МЗТ оди кон АБА 2

 Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром драстично ги намалија шансите за опстанок во АБА лигата, откако вечерва во рамки на 22 коло загубија на домашен терен од Игокеа со...

Балкан 18.03.23 | 22:18

На балканскиот нарко-бос „Тито“ му се губи трагата

Един Гачанин-Тито, најголемиот балкански наркобос кој има холандско државјанство, вчера беше ставен под санкции на американското Министерство за финансии. Тито, кој...

Свет 18.03.23 | 21:58

Сторми има 44 години: Oва е порно глумицата поради која Трамп може да биде уапсен

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп тврди дека ќе биде уапсен во вторник затоа што и платил на актерката од филмови за возрасни Сторми Даниелс 130.000 долари...

Калеидоскоп 18.03.23 | 21:45

И „Бело дугме“ ја стави на албум: Која беше „Косовка девојка“

Иако не се знае дали „Косовка девојка“ била вистински лик или плод на имагинација таа низ вековите била мотив на силна жена во епските српски песни и симбол на моралната...

Фудбал 18.03.23 | 21:28

Kaков гол на Роналдо од слободен удар

Фудбалерите на Ал Наср ја продолжија трката за титулата во Саудиска Арабија, како и трката со Ал Итихад и овојпат преку пресврт стигнаа до три бода против екипа која...

Здравје 18.03.23 | 21:14

Ако го имате овој лек веднаш фрлете го – ЕУ го повлекува

Како и на сите други пазари, согласно препораките на Европската агенција за лекови (ЕМА), во Србија се очекува повлекување на лекот на база на супстанцијата фолкодин,...

Свет 18.03.23 | 21:00

Диригент со меко срце: Која е убавата Марија обвинета заедно со Путин

Покрај рускиот претседател Владимир Путин, Меѓународниот кривичен суд во Хаг издаде налог за апсење на Марија Алексеевна Лвова-Белова, комесарка за правата на децата...

Балкан 18.03.23 | 20:41

Пукање во хотел во Приштина, едно лице убиено

Едно лице е убиено во денешната престрелка во хотел во Приштина, додека две повредени се испратени на лекување, изјави портпаролот на полицијата за регионот на Приштина,...

Македонија 18.03.23 | 20:26

Ковачевски од Европска Унија има врска само кога се работи за евровалутата која ја пресметува кога влегува во некој личен бизнис

Ковачевски можеби заборавил, ама и врапчињата знаат дека е премиер поради кој има највисока инфлација, сиромаштија, и корупција. Тој од Европска Унија има врска само...

Балкан 18.03.23 | 20:18

Веља невоља и Џони завојувале за 380 килограми кокаин

Сведочењето на сведокот-обвинетиот Бојан Хрватин на судењето на кланот на Вељко Беливук и Марко Миљковиќ потврди дека Веља Невоља и Никола Вушовиќ, познат како Џони...

Македонија 18.03.23 | 20:02

Eскобар: Средбата во Охрид е важна за целиот регион

Специјалниот претставник на САД за Западен Балкан Габриел Ескобар денеска во Охрид изјави дека очекува финализирање на анексот за имплементација на Договорот за нормализирање...

Балкан 18.03.23 | 19:50

Почнува потрагата по богатството: Земунскиот клан има закопано во земја 22 милиони евра

Со излегувањето од затвор на Душан Крсмановиќ по отслужување на 20 години од казната, една од најголемите мистерии на Земунскиот клан повторно е во центарот на вниманието. Каде...

Црна хроника 18.03.23 | 19:38

Шпанка нападната во Аеродром, одземени и се пари

На 17.03.2023 во 21.38 часот Л.В.М.(41) од Шпанија, пријавила дека околу 20.00 часот на подрачјето на Аеродром од едно лице со закана ѝ биле одземени пари и други предмети. Се преземаат...

Црна хроника 18.03.23 | 19:27

Oхриѓанец ја нападнал мајка си па тргнал да ги тепа полицaјците

На 17.03.2023 во 18.30 часот, од полициски службеници од СВР Охрид лишен е од слобода Н.Џ.(27) од Охрид. Тој претходно, во семејниот дом, бил агресивен кон неговата мајка, а потоа...

Македонија 18.03.23 | 19:14

Кроасани, кафе и кока-кола: Што пиеја и мезеа Вучиќ и Курти во Охрид

Во Охрид се одржа трилатералната средба на претседателот на Србија, Александар Вучиќ и премиерот на Косово, Албин Курти, со претставниците на Европската унија, високиот...

Македонија 18.03.23 | 18:51

Ковачевски: Cеверна Македонија е фактор на стабилност на Балканот

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5, истакна дека Македонија сериозно го зајакнува позиционирањето во меѓународни рамки и е...

Свет 18.03.23 | 18:45

Порака за судот во Хаг: Путин возеше автомобил низ Крим

Рускиот претседател Владимир Путин со авион патуваше 1.821 километар од Москва до Севастопол, најголемиот град во регионот. Таму возеше автомобил низ градот, рече регионалниот...