четврток, 9 февруари 2023
Свет 09.02.23 | 23:02

САД ќе обезбедат 85 милиони долари хуманитарна помош за погодените од земјотресот во Турција и Сирија

САД ќе обезбедат 85 милиони долари хуманитарна помош за погодените од разорниот земјотрес во Турција и Сирија. – Ова ново финансирање ги поддржува хуманитарните...

Црна хроника 09.02.23 | 22:52

Не наседнувајте на лажни електронски пораки во име на МВР, станува збор за обид за измама во меѓународни рамки

Деновиве во МВР пристигнаа пријави од граѓани за добиенa електронска порака наводно во име на министерот за внатрешни работи, во соработка со полициската канцеларија...

Музика 09.02.23 | 22:37

Светската музичка сензација “Perpetuum Jazzile” во Скопје!

Еден од најголемите и најспектакуларни вокални состави во светот “Perpetuum Jazzile” ќе има свој настап во Македонска Филхармонија во Скопје на 10.02.2023г. со проектот “Vocal...

Свет 09.02.23 | 22:36

Шефот на СЗО на пат за Сирија

Шефот на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Аданом Гебрејесус соопшти дека е на пат за Сирија. Јас сум на пат за Сирија каде СЗО ги поддржува основните медицински...

Свет 09.02.23 | 22:22

Откажал моторот на авионот на Путин

Претседателот на Русија Владимир Путин на средба со претставници на воздухопловната индустрија раскажа како во една прилика птица го „исклучила“ моторот на неговиот...

Македонија 09.02.23 | 22:20

Незадоволните партиски функционери на ДУИ се сретнаа со жители на Ченто

Жителите на населбата Хасанбег денеска ги пречекаа високите партиски функционери на ДУИ, на средба организирана од огранокот на ДУИ кој бара промени во партијата и...

Македонија 09.02.23 | 22:18

Пендаровски по смртта на Благојче: Јас не сум надлежен за набавка на лекот, туку МЗ и ФЗО

По веста за починатиот пациент болен од цистична фиброза, Благојче Илијевски со рекација се јавија од Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски. Од таму посочуваат...

Балкан 09.02.23 | 22:07

Партиите чии шефови се осудени за криминал повеќе нема да можат да учествуваат на изборите во Грција

Парламентот го одобри овој потег на гласање доцна синоќа. Конзервативната влада предводена од премиерот Киријакос Мицотакис го поднесе амандманот. Законот се применува...

Македонија 09.02.23 | 21:57

Пренџов: Уставни измени нема да има, а со Алијанса во власта граѓаните нема да добијат пониски цени и повисоки плати

Да разјасниме по стоти пат, а тоа е дека со оваа пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За обнова на Македонија“ нема да има уставни измени. Нема ниту еден од...

Македонија 09.02.23 | 21:53

Стоилковиќ: ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата со сигурност нема да гласаат за уставни измени, а има и неколку пратеника од владејачкото мнозинство што нема да гласаат

Од владејачкото мнозинство да имаат 80 пратеника тие ќе ја достават до Собранието иницијативата за промена на Уставот. Но, немаат, значи далеку се од 80 пратеника“, истакна...

Македонија 09.02.23 | 21:52

Заврши седницата на Централниот одбор на СДСМ: Постигнат е договор со Алијанса, потребен ни е проевропски блок

Централниот одбор на СДСМ вечерва заседаваше во партискиот штаб. На седницата присуствуваа лидерот на СДСМ и премиер Димитар Ковачевски, заменик-претседателот на партијата...

Свет 09.02.23 | 21:37

Синдикатите во Франција повикаа на протест во сабота против пензиските реформи

Синдикатите во Франција денеска повикаа на повторни протести во сабота против пензиската реформа што ја бара претседателот Емануел Макрон. Синдикатите повикаа на...

Фудбал 09.02.23 | 21:31

Кристијано Роналдо даде четири гола на еден натпревар за Ал Наср

Ал Наср со 4-0 победи на гостувањето кај Ал Вехда во меч од првата лига на Саудиска Арабија, Кристијано Роналдо ги постигна сите голови на овој натпревар. Роналдо почна...

Свет 09.02.23 | 21:24

Полска го затвора главниот граничен премин со Белорусија

Полска утре ќе го затвори клучниот граничен премин со Белорусија како одговор на одлуката на белорускиот суд да осуди полски новинар на осум години затвор, јавува Анадолија. Полскиот...

Македонија 09.02.23 | 21:15

Алијанса за Албанците влегува во Владата

Алијансата за Албанците влегува во Владата, потврди вечерва претседателот на АА, Арбен Таравари по седницата на највисокото партиско тело во Тетово. Централното претседателство...

Македонија 09.02.23 | 21:09

Полиција упаднала во домот на новинарот Марјан Стаменковски, уредник на порталот ДоказМ

Доцна попладневно полицијата упаднала во домот на новинарот Марјан Стаменковски во скопската населба Влае, објави Плусинфо. Стаменковски е сопственик и уредник на...

Македонија 09.02.23 | 21:09

Алијанса за Албанците вечерва дефинитивно одлучува дали ќе станат дел од Владата

Во 18:00 часот во централните канцеларии на Алијанса за Албанците почнува состанок на партиското Централно претседателство, при што ќе се објави внатрепартиското референдумско...

Свет 09.02.23 | 20:55

Европскиот совет повика на формирање на ЗСО и имплементација на склучените договори

Европскиот совет денеска ги усвои заклучоците за преговорите меѓу Србија и Косово, во кои ги повикува двете страни „целосно и безусловно да ги спроведат обврските...

Македонија 09.02.23 | 20:39

ФЗО: При кибер-нападот нема излевање на податоците надвор од базите на институцијата

Фондот за здравствено осигурување на Република Македонија информира дека кибер-нападот со кој се справува се случува непосредно пред планираната миграција...

Твитови 09.02.23 | 20:38

СуперСтево кога немаше проблем да ја злоупотреби смртта на Тамара, Мартин Нешковски и Младенов

СуперСтево кога немаше проблем да ја злоупотреби смртта на Тамара, Мартин Нешковски и Младенов СуперСтево кога немаше проблем да ја злоупотреби смртта на Тамара, Мартин...