среда, 8 февруари 2023
Култура 08.02.23 | 22:57

„Пајаците, за да преживеат, ткаат мрежи. Луѓето, за да преживеат, ткаат приказни“: Нови преводи на пораката на Горан Стефановски

„Сите живи суштества се раѓаат со инстинкт за преживување. Пајаците, за да преживеат, ткаат мрежи. Луѓето, за да преживеат, ткаат приказни. За нас нема ништо поважно...

Балкан 08.02.23 | 22:37

Кои се луѓето зад најтажната фотографија од Турција?

Маж ја држи за рака својата ќерка, која е затрупана во урнатините. Во првите моменти нема повеќе информации, а оваа фотографија во рекордно време го обиколи светот и...

Здравје 08.02.23 | 22:17

Фонд за здравство не може да издава боледувања

Фондот за здравство од понеделникот е под сајбер напад и хакерскиот упад во системот значи дека не можат да се издадат боледувања и други важни решенија за граѓаните....

Свет 08.02.23 | 22:07

Земјотрес со јачина од 4,2 степени предизвика паника во Либан

Земјотрес со јачина од 4,2 степени вечерва предизвика паника во источните и северните делови на Либан, при што жителите во некои области ги напуштија своите домови и...

Балкан 08.02.23 | 21:55

Турција отвора уште два гранични премини со Сирија

Турција работи на отворање на уште два гранични премини со Сирија за да се овозможи проток на хуманитарна помош во соседната земја, изјави турскиот министер за надворешни...

Балкан 08.02.23 | 21:42

Бројот на загинатите во земјотресите се искачи над 12.000 лица

Вкупниот број на загинати во Турција и Сирија вечерва се искачи на 12.049 лица. Најмалку 1.730 луѓе во Сирија загинале на територијата под контрола на опозицијата во северозападниот...

Ракомет 08.02.23 | 21:25

Хансен е под стрес, ја прекинува ракометната кариера

Еден од најдобрите светски ракометари, Микел Хансен ја шокираше ракометната јавност со веста дека ја прекинува кариерата на неодредено време. Новиот клуб се огласи...

Свет 08.02.23 | 21:14

Трагедија во Канада: Автобус удри во градинка, има и жртви

Две деца загинаа, а шест се повредени денес кога автобус удри во градинка во предградието на Монтреал. Возачот на автобусот, 51-годишен вработен во јавниот превоз во предградието...

Здравје 08.02.23 | 21:02

На Клиниката за неврологија мозочните удари ќе се снимаат за неколку секунди

Современ томограф денеска доби Клиниката за неврологија со кој ќе биде можно снимање на пациентите со мозочни удари за само неколку секунди. Апаратот е обезбеден како...

Свет 08.02.23 | 20:49

ЕУ ќе организира донаторска конференција за Сирија и Турција

ЕУ планира во март да организира донаторска конференција за да се мобилизира меѓународна помош за Сирија и Турција за справување со катастрофалните последици од земјотресите...

Свет 08.02.23 | 20:42

Во Франција нови штрајкови против реформите на пензискиот систем

Француските синдикати за 16 февруари планираат нови штрајкови и демонстрации против планираните реформи на пензискиот систем, јавија француски медиуми повикувајќи...

Здравје 08.02.23 | 20:31

Благојче е жртва на системот: Пациентите од Асоцијацијата за цистична фиброза утре во 14 часот пред Владата

Пациентите од Асоцијацијата за цистична фиброза утре во 14 часот ќе бидат пред Владата. Не постои поголемо кршење на човековите права од тоа да се дозволи да умираат...

Фудбал 08.02.23 | 20:06

Во Виена убиен поранешен фудбалски репрезентативец на Австрија

Поранешниот австриски фудбалер и репрезентативец Волкан Кахраман е убиен на улиците во Виена по расправија во кафе-бар. Неговиот убиец подоцна си го одзел животот. Австриските...

Македонија 08.02.23 | 20:04

Парична помош од Општина Делчево за настраданите од земјотресот во Турција и Сирија

Делчевските советници на вонредна Седница ја усвоија одлуката со која Општина Делчево ќе додели парична помош за настраданите во катастрофалниот земјотрес во Турција...

Фудбал 08.02.23 | 19:53

Дејан Илиев нов голман на фински ХЈК

Повремениот чувар на мрежата на македонската фудбалска репрезентација Дејан Илиев ќе ја продолжи кариерата во најтрофејниот фински клуб ХЈК. Клубот од Хелсинки објави...

Останати спортови 08.02.23 | 19:46

Чешка e против учество на руски и белоруски спортисти на Игрите 2024 во Париз

Чешкиот олимписки комитет и Владата се произнесоа против идејата за учество на руски и белоруски спортисти под неутрално знаме на Олимписките игри 2024 во Париз. „Руските...

Македонија 08.02.23 | 19:37

МНР: Резолуцијата на СЕ е базирана врз наодите и препораките на мислењето на независните експерти

Македонија останува и во иднина посветена на почитување и заштита на човековите права, вклучително и малцинските, независно за која етничка заедница станува збор, отворена...

Црна хроника 08.02.23 | 19:32

Лажни се пријавите за наводно поставени бомби во училишта, трговски центри и објекти во Скопје

МВР ја известува јавноста дека денеска во 19.10 часот завршија сите потребни проверки во врска со денешните пријави од 16 средни училишта и 5 други објекти во Скопје по...

Црна хроника 08.02.23 | 19:15

Детонација пред казино во Кисела Вода

Силен звук, како детонација одекнал 40 минути по полноќ пред казино на улицата Христо Татарчев во Кисела Вода. Нема повредени лица, а нема ниту оштетувања на казиното...

Економија 08.02.23 | 19:10

Издадена деветта еврообврзница во износ од 600 милиони евра за отплата на стари долгови

Македонија денеска ја издаде деветтата еврообврзница во вредност од 600 милиони евра, која ќе се искористи исклучиво за финансирање на обврските по основ на стари долгови,...