вторник, 7 февруари 2023
Фудбал 07.02.23 | 23:01

Ѝ го покри лицето, ја удри во ограда бегајќи од папараците: Пике излезе на прошетка со неговата девојка низ Барселона

Ја крие зад себе, ѝ го покрива лицето и влечејќи ја по себе за да избега од папараците, не ни забележа дека ја удри во ограда – Пике и неговата нова девојка излегоа да...

Економија 07.02.23 | 22:48

Казината и обложувалниците ќе мора да бидат минимум 500 метри оддалечени од училиштата

Владата, на седница, го утврди Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за игрите на среќа и за забавните игри, предложен од Министерството за финансии. Со...

Свет 07.02.23 | 22:35

Силувал и малтретирал десетици жени во тек на 17 години, се обидел да се самоубие во затвор: Британски полицаец доби доживотен затвор

Поранешен полицаец во Велика Британија е осуден на доживотен затвор за силување и сексуален напад врз десетици жени во период од 17 години. Дејвид Керик (48), лондонски...

Балкан 07.02.23 | 22:22

Во Белград уапсени две Словенки, сестри со потекло од Косово: Уживале во луксуз, патувања и шопинг, а „паднаа“ со 30 килограми дрога

Во полициска акција во Белград се уапсени државјанкиte на Словенија Х.В. (29) и Х.Б. (24), сестри по потекло од Косово и Метохија. Тие се во притвор затоа што постои сомнение...

Фудбал 07.02.23 | 22:09

Кој беше Ивица Бек: Славен фудбалер, татко му се бореше на Кајмакчалан, умре како просјак

Иван Ивица Бек на пошироката јавност и стана познат преку филмот „Монтевидео, бог те видео“. Најдобриот стрелец на репрезентацијата на Кралството Југославија на Светското...

Балкан 07.02.23 | 21:56

Татко му купил на синот 18-годишна невеста за 600 евра, а потоа и двајцата ја силувале

Човек (42) и неговиот син (22) од околината на Панчево, се осомничени дека пред една недела наводно купиле невеста (18), а потоа и двајцата ја силувале и малтретирале. Тие се...

Калеидоскоп 07.02.23 | 21:43

Култниот „голф“ продаден за 80.000 евра

„Голф“ двојка е еден од култните автомобили на Балканот, но своја популарност има во САД, каде што возило од овој модел неодамна бил продаден на аукција за неверојатна...

Црна хроника 07.02.23 | 21:30

МВР утврдило дека биле лажни пријавите за поставени експлозивни направи во училишта во Скопје

Министерството за внатрешни работи соопшти дека се направени сите потребни проверки во врска со денешните пријави за 38 основни и девет средни училишта во Скопје по...

Свет 07.02.23 | 21:17

Украина доби нов министер за внатрешни работи

Украинскиот Парламент го именуваше Игор Клименко за нов министер за внатрешни работи. На парламентарната седница, новиот министер за внатрешни работи го претстави...

Балкан 07.02.23 | 21:04

Гејмерите од Балканот заработуваат и до седум просечни плати, по пет години можат комотно во пензија

Гејмингот, односно играњето видео игри преку интернет полека станува една од најпрофитабилните индустрии во денешно време, а оваа активност на играчите со текот на...

Свет 07.02.23 | 20:51

Њујорк тајмс: Украинските сили на истокот на земјата се надјачани и истрошени

Во анализа за случувањата во Украина, „Њујорк Тајмс“ пишува дека тоа што Русија испраќа засилувања во источна Украина пред новата офанзива, што се очекува наскоро,...

Свет 07.02.23 | 20:38

Сака да биде астрофизичар: Деветгодишно дете од Пенсилванија доби диплома за средно и веќе заврши еден семестар на колеџ

Деветгодишно момче од Пенсилванија, кое ужива во науката и компјутерското програмирање, ја стекна својата диплома за средно образование и веќе е на пат да добие диплома...

Македонија 07.02.23 | 20:25

Проф. д-р Буџакоски: Притворениот за случајот „Пендиков“ да биде ослободен, седи во притвор заради постигнување на политички цели

Тепачката во која беше инволвиран секретарот на бугарскиот клуб во Охрид со контроверзно име „Цар Борис Трети”, е искористена за други цели и затоа случајот се крена...

Свет 07.02.23 | 20:12

(Вознемирувачки фотографии): Украинските сили во Кремина пред колапс, снимен ужасот на војната

Руските сили во регионот на Донбас, полека но сигурно ги потиснуваат украинските со што напредуваат на фронтот. Тешките борби и масовната употреба на артилерија, нанесуваат...

Семејство 07.02.23 | 19:59

Никола си го омазди убиениот син, делеа ќелија со Жарко Лаушевиќ

Во затворот слушнав за трагедијата пред кафулето „Епл“ во Подгорица и веднаш како за себе си искоментирав: „Каква несреќа се случи на едно чесно семејство“. Потоа...

Македонија 07.02.23 | 19:46

Двајца мажи и две жени приведени во Бугарија за оштетувањето на македонскиот клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград

Двајца мажи и две жени се приведени од полицијата во Благоевград во врска со вандалскиот чин врз македонскиот културен центар „Никола Вапцаров“. Како што пишуваат...

Свет 07.02.23 | 19:33

Препарат за омекнување на косата од „Лореал“ предизвикува рак, во САД поднесени 60 тужби

Пред федералниот суд во Чикаго ќе бидат здружени речиси 60 тужби во кои се тврди дека производите за омекнување на косата што ги продава американската филијала на „Лореал“...

Балкан 07.02.23 | 19:20

Македонски војници ангажирани во НАТО операција во Црна Гора

Повеќе од 250 војници на земјите на НАТО вежбаа планинска воeна акција во Црна Гора. Припадници на вооружените сили на Црна Гора, Австрија, Македонија, САД, Италија и Центарот...

Свет 07.02.23 | 19:07

Малата Зехра е херој и инспирација: Излезе жива по неколку часа под урнатините

Малата Зехра е вистински херој по трагичниот земјотрес во Турција. По неколку часа поминати под урнатините, девојчет успее да излезе жива со помош на спасувачките екипи. Нејзиното...

Економија 07.02.23 | 18:54

Не купувајте без да ја проверите онлајн фирмата и барајте фискална сметкa, апелираат од Државниот инспекторат

Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) апелира граѓаните, пред да извршат онлајн нарачка, да ги проверат контакт податоците и останатите податоци за компанијата или лицето...