петок, 3 февруари 2023
Македонија 03.02.23 | 22:58

Mуцунски во САД: ВМРО – ДПМНЕ е партија која гради и негува цврсти односи и пријателства со своите меѓународни партнери

Градиме и одржуваме цврсти мостови на поддршка, соработка и разбирањеВМРО – ДПМНЕ е политичка партија која гради и негува цврсти односи и пријателства со своите меѓународни...

Македонија 03.02.23 | 22:45

Aхмети: Ние сме храбра генерација и тоа го имаме докажано

Претседателот на ДУИ Али Ахмети вечерва ги продолжи средбите со граѓаните, овој пат со жителите на општина Јегуновце. Покрај претседателот Ахмети, говор пред присутните...

Македонија 03.02.23 | 22:26

ЗНМ бара од Владата да дозволи пристап на новинарите на одбележувањето на роденденот на Гоце Делчев

Здружението на новинарите на Македонија остро го осудува селективниот пристап на Владата за акредитирање на одредени медиуми за следење на настанот на кој ќе се одбележува...

Македонија 03.02.23 | 21:55

Полиција наоружана до заби не им дозволува на Македонците да го посетат гробот на Гоце Делчев

Педесетина граѓани вечерва самоораганизирано од плоштадот Македонија дојдоа до скопското Кале во намера да го посетат гробот на Гоце Делчев.Но, полицијата не им дозволи...

Македонија 03.02.23 | 21:42

Европските медиуми пишуваат за цензурата врз „Република“ и „Пресинг ТВ“ од страна на Владата

Цензурата врз „Република“ и „Пресинг ТВ“ стигна и до седиштето на ЕУ. Медиумите во Брисел пишуваат за селективниот пристап на Владата во Скопје врз медиумите кои...

Македонија 03.02.23 | 21:19

ВМРО-ДПМНЕ го осуди цензурирањето на медиумите од страна на Владата

Владата забранува на дел од новинарите и медиумите да известуваат за утрешното чествување на Гоце Делчев, без образложение недоделувајќи акредитации на одредени медиуми,...

Македонија 03.02.23 | 21:02

Герџиков: Не исклучувам вето за Македонија, треба да ги отрезниме

Не сакам екстремни мерки, но можеби треба да одиме таму – да наметнеме вето за да се отрезнат овие политичари. Не го исклучувам тоа, изјави поранешниот претседател на...

Твитови 03.02.23 | 20:45

Оние крлежи шо спиеа пред влада за функции, хонорари и криминали нешто ги зае*авале овие што го чуваат гробот на Гоце…

Оние крлежи шо спиеа пред влада за функции, хонорари и криминали нешто ги заебавале овие што го чуваат гробот на Гоце. Гоце и мртов вреди да се чува, вие го чувавте заев…

Македонија 03.02.23 | 20:40

Спасовски: Преку VPN е многу тешко, скоро невозможно да се открие од каде доаѓаат дојавите за лажни бомби

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вечерва во емисијата „10 Минути“ на ТВ21 истакна дека преку VPN е многу тешко, скоро невозможно да се открие од каде доаѓаат...

Македонија 03.02.23 | 20:24

Бугарите не ги интересираат правата, во голема заблуда сме ако мислиме дека ќе заврши со тоа, вели Клековски

ВМРО-ДПМНЕ бара предвремени избори бидејќи има национален интерес, а тоа е дека 80 проценти од граѓаните мислат дека Македонија оди во погрешна насока и во таква ситуација...

Македонија 03.02.23 | 20:19

Левица во Кукуш: Нема родендени со премолчени места на раѓање!

Во пресрет на 4-ти февруари, денот на раѓањето на таткото на македонската нација – Гоце Делчев, официјална делегација на Левица, предводена од претседателот Димитар...

Македонија 03.02.23 | 20:13

Клековски: Државата не ги спречуваше претходните инциденти, затоа целата атмосфера стигна до тука

Учтиво, културно, достоинствено. Вака ВМРО-ДПМНЕ ќе го чествува денот на раѓањето на Гоце Делчев, рече Сашо Клековски, член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на вечерашното...

Македонија 03.02.23 | 20:05

Сме потрошиле 24,4 милиони евра за само 58 „светски“ дипломци по десетгодишното стипендирање студенти во странство

Државата речиси и не се интересира какви се ефектите од вложувањето во младите луѓе кои се образуваат на престижните универзитети во странство со државни пари, пишува...

Македонија 03.02.23 | 19:44

МАН реагира на цензурата: Владата да ги одобри акредитациите за медиумите и да престане да дискриминира!

Македонската асоцијација на новинари МАН ја повикува владата да обезбеди непречени услови за работа на сите медиуми од Македонија на утрешното одбележување на роденденот...

Македонија 03.02.23 | 19:39

Милошоски: Реакцијата на полицијата за чествувањето на Гоце Делчев покажува дека Владата е уплашена од граѓаните

За ваков настан како чествувањето на Гоце Делчев и со големото полициско присуство се покажува едно нешто дека македонско-бугарските односи се на најниското можно...

Економија 03.02.23 | 19:34

„Макпетрол“: Пазарот со гас е одамна либерализиран, сегашните тендери се фарса

Министерот за економија, Крешник Бектеши, преку објава на „Фејсбук“ денес изнесе одредени тврдења во однос на домашниот пазар со природен гас кои што се целосно неточни,...

Македонија 03.02.23 | 19:26

Сепак ќе има бугарска делегација во „Свети Спас“, ќе ја предводи Дермеџиев

Бугарска делегација, сепак, ќе има во „Свети Спас“. Официјално утре во Македонија на утрешното чевствување на 151-вата година од раѓањето на македонскиот револуционер,...

Македонија 03.02.23 | 19:09

Цензура, замолчување, селективност: Владата им забрани на „Република“ и „Пресинг“ да присуствуваат на роденденот на Гоце Делчев

Војната на власта со медиумите зема замав. Откако Али Ахмети, Димитар Ковачевски, Крешник Бектеши… им залепија шлаканици на телевизиите, се сетија на стариот медиумски...

Балкан 03.02.23 | 18:54

Ја давел со кабел, ја кубел, понижувал и ја навредувал: Угледен лекар на сопругата ѝ нанел тешки повреди

Угледниот доктор од ВМА кој е осомничен дека во средата брутално ја претепал сопругата во нивниот семеен дом во Земун, одреден му е притвор од 30 дена поради насилство...

Македонија 03.02.23 | 18:12

Спасовски: Секој кој на некаков начин ќе ги навреди македонската држава или народ ќе сноси последици

Секој кој ќе помисли на кој било начин, со транспаренти или знамиња на туѓи држави, да ги навреди македонската држава и македонскиот народ, нема да може да го стори тоа...