четврток, 2 февруари 2023
Македонија 02.02.23 | 23:14

Сали: Докторските плати се добри, лекарите бегаат поради малите канцеларии во кои работат

Министерот за здравство Беким Сали, во дебатниот магазин „Клик Плус“ на ТВ21 истакна дека платите на лекарите во Македонија не се лоши. Тој вели дека според стандардот,...

Интима 02.02.23 | 22:57

Три сигурни знаци дека сексот со вашиот партнер е одличен

Сексот е многу важен сегмент на секоја врска, но овој интимен чин го достигнува својот врв тогаш кога партнерите максимално уживаат во моментот 1. Во текот на сексот...

Балкан 02.02.23 | 22:47

Вучиќ: Не знам колку ќе издржиме да не воведеме санкции против Русија

Српскиот претседател Александар Вучиќ, во парламентот изјави дека Белград можеби ќе мора да воведе санкции кон Русија. „Не сум воодушевен поради тоа, но не знам колку...

Македонија 02.02.23 | 22:11

МВР демантира дека во сабота ќе доаѓаат бугарски полицајци

Министерството за внатрешни работи (МВР) најостро ги демантира лагите изнесени на порталот Макпрес дека за безбедноста во сабота ќе се грижат и бугарски полицајци. -Станува...

Свет 02.02.23 | 21:24

Работел како пица мајстор, а полицијата го барала со потерница цели 16 години – уапсен член на моќна мафија

Италијанецот Едгардо Греко, за кој се верува дека е член на моќната калабриска мафија Ндрангета, е уапсен денеска во Сент Етјен, Франција, по 16 години во бегство, соопшти...

Македонија 02.02.23 | 20:44

Таравари: Нашата цел е да стигнеме до 80 пратеници

Свесни сме дека ова доближување со власта поздразбира наш обид за да се стигне до 80 пратеници и ништо повеќе, изјави лидерот на Алијанса за Албанците, Арбен Таравари...

Македонија 02.02.23 | 20:42

Геровски: Владата на СДСМ сака да прифати се од бугарска страна, и со уцени врз пратениците нема да обезбедат 2/3 мнозинство за уставните измени

Проширувањето на сегашното мнозинство кое што ја подржува владата е со идеја да се купи време од двете партии на власт СДСМ и ДУИ до редовниот термин на изборите 2024 година,...

Свет 02.02.23 | 20:39

Украина со план за две години да влезе во ЕУ

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски и претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен се потпишаа на украинското знаме пред почетокот на самитот...

Македонија 02.02.23 | 20:08

Халили: Бугарија ја призна Македонија, но ги забораваме нивните тврдења дека како „втора бугарска држава“

Бугарија ја призна Македонија како независна, но ние ги заборавивме нивните тврдења зошто ја признаа Македонија, вели Мухамед Халили, претседател на Советот на амбасадорите...

Македонија 02.02.23 | 20:01

Досега над 40 Бугари од Скопје потврдија присуство во сабота, тврдат од фондацијата „Македонија“

Бугарската фондација „Македонија“ денеска преку социјалните мрежи упати апел до сите Бугари во Скопје да дојдат во сабота на чествувањето од 151-годишнината од раѓањето...

Балкан 02.02.23 | 19:28

Опасна бактерија усмрти четири лица во Хрватска

Инвазивната бактериска стрептококна инфекција е многу сериозна болест, доказ за тоа се четирите смртни случаи од 15 што се разболеле, вели д-р Ивана Павиќ-Шиметин, заменик-директор...

Свет 02.02.23 | 19:16

Британски министер: Русите користат тактики од Првата светска војна, затоа имаат многу жртви

Британскиот министер за одбрана Бен Валас изјави дека Русија трпи големи загуби на бојното поле во Украина поради употребата на тактики од Првата светска војна. На...

Балкан 02.02.23 | 18:55

Месиќ: Ако Додик се одлучи за сецесија, би ја ангажирал армијата за да се пресече коридорот во Посавина

Поранешниот претседател на Хрватска, Стјепан Месиќ изјави дека тој би ја ангажирал војската за да го пресече коридорот во Посавина доколку претседателот на Република...

Скопје 02.02.23 | 18:50

Граѓани протестираа кај Автокоманда против новите услови во системот на греење

Граѓани попладнево протестираа кај кружниот тек од Автокоманда поради тоа што според новите промени во системот на греење ќе имаат парно греење од 6 до 22 часот, а не...

Балкан 02.02.23 | 18:36

Познат српски хирург ја претепал сопругата, ја давел и уринирал врз неа – полицијата го приведе

Познат хирург од Воено-медицинската акамедија во Белград, потполковникот Н.О. е уапсен под сомнение дека вчера со дршка од пиштол ја претепал својата сопруга. – Постои...

Македонија 02.02.23 | 18:18

ССНМ бара Владата под итно да престане со дискредитација на новинарите

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) остро реагира на недоличниот и дрзок односот на министерот за економија, Крешник Бектеши, кон новинарите...

Балкан 02.02.23 | 18:13

Албанскиот парламент го ратификуваше договорот за враќање на 20-те икони во Македонија

Албанскиот парламент попладнево, на пленарна седница, го ратификуваше договорот за соработка меѓу Република Албанија и Република Македонија, за враќање на...

Македонија 02.02.23 | 18:02

Реакција од ММА за односот на Бектеши

Македонската медиумска асоцијација на националните терестријални телевизии, силно и енергично реагира на повторните политички етикетирања на две наши членки, овојпат...

Македонија 02.02.23 | 17:59

ЗНМ и СЕММ кон Бектеши: Ваквото однесување мора да престане!

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) најостро го осудуваат односот на министерот за економија Крешник Бектеши...

Балкан 02.02.23 | 17:36

Што има во кутиите кои Врабевски му ги испрати на натепаниот Пендиков во Охрид?

Десеттина картонски кутии, на кои е испишано –За добро здравје на Христијан Пендиков, Фондација Бугарска меморија, денес пристигнале во бугарскиот клуб Цар Борис Трети...