среда, 1 февруари 2023
Сервиси 01.02.23 | 22:58

Без струја утре улицата „Финска“, без вода дел од Центар и Карпош

Поради технички зафати во електро – дистрибутивната мрежа, утре без струја од 9:00 до 11:00 часот ќе бидат дел од корисниците на ул. „Финска“ од бр. 100 до бр. 108 во Општина...

Сервиси 01.02.23 | 22:46

И утре пролет, но попладнето носи пресврт

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од западен правец. Попладне и во текот на ноќта ќе има повремени врнежи кои ќе бидат...

Економија 01.02.23 | 22:34

„Макпетрол“: 40 отсто пониска цена на природниот гас во февруари

Согласно договорот помеѓу „Макпетрол“ АД Скопје и „Гаспром експорт“, како и движењето на цената наприродниот гас на светските берзи, од „Макпетрол“ АД Скопје известуваат...

Македонија 01.02.23 | 22:22

Петров: Ако Џамбаски го прекрши законот нека го пикнат во куќичките на Страцин и нека го земат со авион

Членот на извршниот одбор на СДСМ, Андреј Петров го спореди европратеникот Ангел Џамбаски „со лицата кои што на стадион ќе истрчаат голи и гледаат да се сврти целата...

Македонија 01.02.23 | 22:10

Ангелов: Нема потреба бугарски полицајци да дојдат во Македонија

Нема потреба бугарски полицајци да бидат дел од обезбедувањето за време на чествувањето на раѓањето на Гоце Делчев, смета директорот на Центарот за управување со кризи,...

Свет 01.02.23 | 21:58

Борел: Најлесен начин да се стави крај на војната е Путин да ја повлече војската

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, денеска изјави дека најлесниот начин да се стави крај на војната и страдањата што таа ги предизвикува е рускиот претседател...

Македонија 01.02.23 | 21:46

Ќе се отвора Онкологија во „8-ми Септември“, се бара решение за набавка налекот за цистична фиброза

Владата на денешната 122-ра седница ја разгледа Информација од Министерството за здравство за потребата од обезбедување дополнителни финансиски средства за ЈЗУ Универзитетска...

Естрада 01.02.23 | 21:34

Ноне се жали: Сакам врска, ама сакам и да сум сингл

Споделувајќи фотографии од Кајманските острови, каде што во моментов ја одведе работата на брод, Ноне Неделковска во описот ги сподели своите „љубовни маки“. Оваа...

Црна хроника 01.02.23 | 21:22

Условна казна за oрдинацијата на Асани, Веапоска вели: Дај Боже за вадењето на моите органи да се казни со затвор

Условна казна му е изречена на гинекологот Мухамед Асани, затоа што во нелегална ординација во неговата куќа давал здравствени услуги, а меѓу клиентите беше и родилката...

Македонија 01.02.23 | 21:10

Гаши: Компромис е можен, ама прво да видиме што ќе договорат СДСМ и АА

Откако ќе завршат преговорите помеѓу СДСМ и Алијанса за Албанците ќе разговараме за останување или напуштање на владината коалиција. Ние сме за компромис и околу распределбата...

Македонија 01.02.23 | 20:58

Се бега само со помош од внатре, вели Стојановиќ откривајќи дека уште тројца полицајци се суспендирани за бегството на Мемети

Уште тројца вработени во затворот Идризово се суспендирани, поради спектакуларното бегство на затвореникот Беким Мемети, кој среде ноќ беше транспортиран од болница...

Ракомет 01.02.23 | 20:46

Комити со порака до нацијата: Стани Македонче, потребна е акција

На вечерашниот прв меч за Вардар во ракометната СЕХА лига навивачката група „Комити“ во салата „Јане Сандански“ испрати порака до сите Македонци. Стани Македонче,...

Македонија 01.02.23 | 20:34

Гир убедува: Не се допира во идентитетот ако уште и Бугарите се вметнат во Уставот

Амбасадорот на ЕУ, Дејвид Гир вели дека сите земји кои сакаат да се придружат на ЕУ, треба да ги применуваат стандардите за човекови права. Тоа се очекувањата, нагласува...

Естрада 01.02.23 | 20:22

Голубовиќ раскажува за денот кога скокнал од 17 метри на бетон и како го вадел Тома Здравковиќ од кафеана

Кристијан Голубовиќ за „Република“ раскажува за некои анегдоти од бурниот живот, како тоа зошто скокнал од 17 метри на бетон и како го вадел Тома Здравковиќ од кафеана. Да,...

Астро 01.02.23 | 20:10

Време е за љубов! Февруари носи среќа за овие три хороскопски знаци

Венера во февруари влегува во Риби, што значи можност за романса и зголемена љубовна енергија. Според астролозите, овие 3 хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во...

Естрада 01.02.23 | 19:58

„Нема трка, нема свадба“: Иџе на денот на свадбата прво возел и победил на трка, па тргнал по невестата

Најдобриот македонски автомобилист Игор Стефановски – Иџе се тркал и на денот на неговата свадба. Како што открива во последната „Еден на Еден“, оставил на неговото...

Скопје 01.02.23 | 19:46

Ниедна билетарница на ЈСП веќе нема да работи во недела

Oд претстојниов викенд, недела ќе биде неработен ден за сите билетарници, односно нема да има дежурни продажни места на ЈСП Скопје, информираат од скопското претрпијатие. Во...

Ракомет 01.02.23 | 19:34

Вардар со многу мака го победи Партизан

Ракометарите на Вардар со многу мака дојдоа до првата победа во Сеха лигата. Совладан е Партизан, но потешко од очекувањата (31-26). Сепак, можеби треба да се навикнуваме...

Македонија 01.02.23 | 19:22

Прекината комисиската расправа за избор на Љубомир Јовески за уставен судија

Претседателката на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата, Марија Георгиевска попладнево ја прекина седницата на која се расправа за предлогот...

Скопје 01.02.23 | 19:10

И градоначалникот на протест во Автокоманда: Не може владата да менува без да ги праша жителите!

Барањата на граѓаните на Автокоманда се и мои барања, потенцираше градоначалникот на Гази Баба Бобан Стефковски, кој на повик на граѓаните се приклучи на граѓанскиот...