сабота, 28 јануари 2023
Економија 28.01.23 | 22:34

„Гласен Текстилец“: Породилното отсуство да се исплаќа 100%, да не се дозволи исплата на К-15 по 100 денари и застарување на парични побараувања од работен однос пред судовите

Поголема заштита и унапредување на работничките права мора да обезбеди новиот Закон за работни односи, порача Кристина Ампева од „Гласен Текстилец“. На јавната расправа...

Македонија 28.01.23 | 22:31

Иницијатива до Уставен: Да се укине апанажата на разрешените и оние кои дале оставка

Уставен суд ќе го преиспитува законот за апанажа на разрешени јавни функционери и оние кои поднеле оставка. Иницијатива за преиспитување и оспорување  на уставноста...

Економија 28.01.23 | 22:16

Работодавачите бараат да плаќаат само 15 дена од боледувањата

Наместо 30 боледувањето кое паѓа на товар на работодавачот да се скрати на 15 дена. Ова е барањето на Организацијата на работодавачи за да се намалат злоупотребите од...

Свет 28.01.23 | 21:54

Во близина на Москва се урна хеликоптер што го користи Путин

Хеликоптер кој е дел од флотата која ги превезува највисоките руски функционери, вклучително и претседателот Владимир Путин, наводно се урнал при слетувањето во близина...

Скопје 28.01.23 | 21:39

Приватните превозници во понеделник на протест пред ЈСП, им префрлиле само 5.000 денари

Приватните превозници во понеделник најавуваат протест пред седиштето на ЈСП Скопје во Автокоманда. Според официјални информации на Телма, тие ќе протестираат пред...

Економија 28.01.23 | 21:31

УСЈЕ ќе плати до 200.000 евра казна, доколку и натаму загадува може да се соочи со одземање на дозволата

На 7 февруари ќе се спроведе спогодување за висината на цената која Цементарница УСЈЕ ќе ја плати како казна за загадување на амбиенталниот воздух. Висината на казната...

Свет 28.01.23 | 21:27

Борел: Израел да не користи смртоносна сила како одговор на нападите, освен во краен случај

 Шефот за европската дипломатија Жозеп Борел го повика Израел да не користи смртоносна сила, „освен во краен случај“, како одговор на палестинските напади вчера и...

Свет 28.01.23 | 21:01

Русија обвини: Украина намерно нападна болница, 14 лица се починати

Украинската армија погоди болница во градот Новоајдар во Луганската народна република од повеќецевниот ракетен систем ХИМАРС од американско производство, соопшти...

Црна хроника 28.01.23 | 20:47

На четворица бугарски државјани им бил забранет влез во Македонија еден ден пред собирот во Скопје пред спомен плочата на Мара Бунева: Носеле пендреци и ножеви

На 13 јануари, еден ден пред собирот на неколку бугарски здруженија во центарот на Скопје пред спомен плочата на Мара Бунева, на граничниот премин Табановце, четворица...

Здравје 28.01.23 | 20:45

ИЈЗ: Повеќе заболени од грип во споредба со 12 претходни сезони

Во текот на третата недела од 2023 година (пд 16 до 22 јануари), во Македонија се пријавени 1.135  случаи на групни пријави за заболени од грип/ заболувања слични на грип, што...

Црна хроника 28.01.23 | 20:27

Двајца скопјани се степале во обложувалница во Центар

Вчера попладне во Центар се степале двајца скопјани. На 27.01.2023 во 16.00 во Полициска станица Центар е пријавено дека во обложувалница во близина на пазар на подрачјето...

Македонија 28.01.23 | 20:26

Таравари: Доколку АА не влезе во Влада ќе се оди на предвремени избори

Алијанса за Албанците чека да види дали владејачките партии ќе ги исполнат нејзините барања за влез во владиното мнозинство. Доколку тоа не се случи, претседателот...

Македонија 28.01.23 | 20:17

Дали во државата имаме доволно вакцини, за заразните болести кои со закон се задолжителни…па и за оние другите !?

..Бидејќи Владата на Заев и Ковачевски се секогаш „спремни правилно” да ги трошат парите на граѓаните па плаќаат пенали за неизградениот Клинички центар, за неизградената...

Калеидоскоп 28.01.23 | 20:12

Британскиот графити-уметник Бенкси доби музеј во Барселона

Во Барселона деновиве е отворен музејот „Бенкси“, посветен на британскиот графити-уметник. Галеријата, која до неодамна се викаше „Еспаи Трафалгар“, претходно беше...

Култура 28.01.23 | 20:00

По повод 60-годишнината на Музичка младина на Македонија концерт во Битола на камерниот оркестар „Нонет +“

По повод 60-годишниот јубилеј на Музичка младина на Македонија, утревечер, од 19 часот во Офицерски дом во Битола, концерт ќе одржи Камерниот ансамбл на „Нонет +“. Под...

Балкан 28.01.23 | 19:57

И Партијата на Грците во изборна коалиција со Бериша

Се окрупнува опозицијата предводена од демократот Сали Бериша за локалните избори што во Албанија ќе се одржат на 14 мај, 2023 година. По договорот со Партијата на слободата...

Свет 28.01.23 | 19:42

Американски генерал очекува скорешна војна со Кина

Американскиот генерал на военото воздухопловство Мајк Минихен оцени дека САД во периодот од следните две години ќе поведат војна со САД, но Пентагон соопшти дека неговите...

Балкан 28.01.23 | 19:40

Бугарска собраниска комисија усвои Декларација за Македонија – осуда за актите на насилство врз Бугарите

Бугарската собраниска комисија за надворешна политика усвои Декларација за Македонија во која силно ги осудува актите на насилство врз Бугарите, нивните клубови и...

Балкан 28.01.23 | 19:29

Ќучук: Не верувам во тупаница, верувам во подавање рака, во барање дијалог

Во 2022 година сведоци сме на војна глобално и војна меѓу институциите, но јас не верувам во тупаница, верувам во подавање рака, во барање дијалог, бидејќи има сериозни...

Економија 28.01.23 | 19:14

Произведени 19.180 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 27.01.2023 година произведе 19.180  MWh електрична енергија, со што целосно со сопствена произведена енергија ги задоволи потребите на домаќинствата и малите потрошувачи,...