петок, 27 јануари 2023
Свет 27.01.23 | 23:28

Ги молел да не го тепаат и плачел по мајка му: Афроамериканец до смрт претепан од полицајци во Мемфис

Полицијата во Мемфис објави дека ќе објави видео од нападот врз 29-годишниот Тајри Николс, Афроамериканец кој почина три дена откако полицијата го запре и употреби прекумерна...

Свет 27.01.23 | 23:23

Нападната амбасадата на Азербејџан во Иран: Убиен шефот на обезбедувањето, двајца ранети

Иран го осуди оружениот напад врз Амбасадата на Азербејџан во Техеран и соопшти дека го истражува нападот со „висок приоритет и чувствителност, со посебни инструкции...

Свет 27.01.23 | 23:12

Русија го протерува амбасадорот на Летонија

Министерството за надворешни работи на Русија му наложи на амбасадорот на Летонија да ја напушти територијата на Руската Федерација во рок од две недели. Во соопштението...

Македонија 27.01.23 | 23:00

Пендаровски: Во моментов не постои шанса да се доближиме до две третини потребни за Уставни измени

Претседателот Стево Пендаровски смета дека во моментов, воопшто не постои шанса да има доближување до две третини мнозинство во Собранието потребни за промена на Уставот. Објективната...

Свет 27.01.23 | 22:47

Орбан: Интересот на Унгарија е да остане надвор од војна

Руско-украинската војна, санкциите и економските загуби предизвикани од нив, инфлацијата и странското финансирање на унгарската опозиција, беа темите на радио интервју...

Балкан 27.01.23 | 22:34

Н1: Европратеници порачале дека Србија ќе биде Иран во Европа доколку не биде прифатен договорот за Косово

Според сознанијата на телевизијата „Н1“, европарламентарци им кажале на своите колеги во српскиот парламент што може да се случи доколку Србија не го прифати француско-германскиот...

Свет 27.01.23 | 22:21

Бил Гејтс: Украинската влада е една од најлошите во светот

Американскиот милијардер и основач на Мајкрософт, Бил Гејтс, за време на говорот во австралискиот институт „Луис“ ја нарече владата во Киев една од најлошите во светот...

Вести 27.01.23 | 22:08

Пендаровски не се чувствува загрозен за личната безбедност, не е подигнато нивото на готовност

Претседателот Стево Пендаровски вели дека не се чувствуа загрозен за личната безбедност по изјавите на бугарскиот еврoпратеник Ангел Џамбаски. Се шегував на оваа тема,...

Македонија 27.01.23 | 21:55

Мицкоски: И покрај сите отстапки на оваа влада во интерес на зачувување на фотелјите, другата страна влегува во конфликт кој е на ниво на студена војна

Она што вознемирува е фактот што и покрај сите отстапки на оваа влада, во интерес на зачувување на фотелјите, другата страна влегува во конфликт кој е на ниво на студена...

Свет 27.01.23 | 21:42

14-годишна девојка била силувана од нејзиниот вујко и останала бремена: Лекарите одбиле да и направат абортус

За четиринаесетгодишно девојче со пречки во развојот од Полска животот за неколку месеци се претворил во целосен пекол. Таа прво била силувана од нејзиниот вујко, а...

Кошарка 27.01.23 | 21:29

Антиќ дочекан во Белград со еуфорични овации од навивачите на Црвена звезда

Претседателот на КФМ и некогашен репрезентативец на Македонија, Перо Антиќ, со големи овации беше пречекан во Беград, во салата „Пионир“ каде што играа Црвена звезда...

Свет 27.01.23 | 21:16

Тенковите „Леопард“ нема да бидат сами: Украина ќе добие голем број примероци и од друго моќно оружје од Полска

Шефот на канцеларијата на украинскиот претседател, Володимир Зеленски, Андриј Јермак, соопшти дека Украина ќе добие 60 полски борбени тенкови „ПТ-91 Тварди“ заедно со...

Свет 27.01.23 | 21:03

Објавени снимки по терористилкиот напад во Ерусалим: Напаѓач убил седум луѓе во близина на синагогата

Најмалку седум луѓезагинале во терористички напад што се случил во населбата Неве Јаков во Ерусалим. Според информации од израелските медицински лица и полицијата,...

Ракомет 27.01.23 | 21:00

Данска прв финалист на Светското првенство во ракомет

Данска ја совлада вечерва Шпанија со 26-23 во првото полуфинале на 28. Светско првенство во ракомет и во финалето в недела ќе ја брани титулата освоена на Мундијалот пред...

Македонија 27.01.23 | 20:47

Николоски не може да го препознае Таравари: Не знам што е причината, дали е за нешто уценет

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски вечерва од студиото на ТВ21 порача дека не може да го препознае лидерот на Алијанса за Албанците, Арбен Таравари. Според...

Македонија 27.01.23 | 20:43

Ние сме демократска држава, но ако треба, ќе го чуваме јавниот ред и безбедноста, вели Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски изјави дека персона-нон-грата никаде во светот не се презема заради политички изјави, туку кога има индиции за закана за националната...

Свет 27.01.23 | 20:33

Терористички напад во Ерусалим, најмалку седум мртви

Најмалку седум лица загинаа во терористички напад вечерва во населбата Неве Јаков во Ерусалим, додека уште 10 се повредени. Видовме жена и четворица мажи како лежат на...

Македонија 27.01.23 | 20:26

Ахмети: Уставните измени мора да се направат, тоа ќе се случи за два-три месеци

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, денеска во Тетово изјави дека уставните измени, со кои треба да се внесат Бугарите во македонскиот Устав, ќе се случат „за два-три месеци“...

Останати спортови 27.01.23 | 20:22

Ноле се отвори: Се борам со своите демони

По влезот во финалето на Австралија опен Новак Ѓоковиќ проговоре за тоа како се чуствува, до кога ќе игра тенис, за семејството.. Професионален тенис играм од повеќе...

Македонија 27.01.23 | 20:19

Пендаровски: Го осудивме насилството во Охрид, одредени субјекти во Бугарија го искористија случајот за политички цели

Одредени политички субјекти во Бугарија, локалниот инцидент во Охрид се обидуваат да го стават во политички контекст и да го политизираат за да добијат политички поени...