четврток, 26 јануари 2023
Балкан 26.01.23 | 22:58

Ангелов: Тепаниот Пендиков чека бугарски пасош, моето враќање во Македонија зависи од бугарските институции

„Ние обрнуваме сериозно внимание на тоа дека има проблем, а од другата страна велат, не, нема проблем, нашата држава е идеална. И тука нема како да се разбереме“, вели...

Македонија 26.01.23 | 22:40

Стојаноска: Уставни измени во овој парламентарен состав нема да има, потребни се избори

Единствен проблем за влез на Македонија во ЕУ се криминалот и корупцијата, и секојдневно шлаканиците доаѓаат за тоа, изјави пратеничката и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Дафина...

Сервиси 26.01.23 | 22:33

Доаѓа вистинска зима – ниски температури, снег и дождови

Денес на повеќе места ќе има врнежи од снег. Повремено врнежите ќе бидат поинтензивни, особено во јужната и источната половина од државава. Ќе дојде до зголемување на...

Македонија 26.01.23 | 22:29

Маричиќ – Копман: Владеењето на правото клучно за брз напредок во преговорите со ЕУ

Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ во Брисел се сретна новиот генерален директор на Генералниот директорат за соседска политика и проширување на Европската...

Македонија 26.01.23 | 22:24

Стојаноска: Односите со Бугарија сѐ повеќе се вжештуваат, а институциите, министрите и премиерот не кажуваат што би презеле

За најактуелната тема со Бугарија секако дека ВМРО-ДПМНЕ би иницирале една расправа која е актуелна тема деновиве и таа е резултат на предупредувања во не така далечната...

Црна хроника 26.01.23 | 22:03

Застреланата и претепана 25-годишна велешанка се бори за живот

25-годишната велешанка М.Р., која утрото беше тешко повредена од нејзиниот невенчан сопруг, се бори за живот на скопските клиники, информираат лекарите. Таа беше застрелана...

Македонија 26.01.23 | 21:43

Пендаровски му одговори на Милков: На Голи Oток ги испраќаа тие што беа за Сталин, а не затоа што биле Бугари

„Тој не ја познава историјата, бидејќи на Голи Oток не се одело зашто некој бил Македонец или Бугарин, туку дали си за Тито или за Сталин“. Вака претседателот Стево Пенаровски...

Калеидоскоп 26.01.23 | 21:37

Хакер од Холандија ги украл личните податоци на сите Австријци

Неименуван хакер од Холандија ги украл адресите и личните податоци на сите жители на Австрија. Хакерот ги понудил податоците на продажба на интернет форум, претставувајќи...

Македонија 26.01.23 | 21:24

Алтернатива го задржува Министерството за здравство, Алијанса ќе ги добие правда и уште еден ресор?

Министерството за здравство ќе остане кај Алтернатива, а Алијансата за Албанците ќе добие две министерства, објави ТВ 21. Според нивните извори, „Министерството за здравство...

Македонија 26.01.23 | 21:03

СДСМ на средба со партнерите од коалицијата

Владејачката партија СДСМ денеска имаше средба со коалициските партнери која, како што велат од партијата ја искористиле да поразговараат за заедничките активности...

Астро 26.01.23 | 21:00

Кои ќе бидат најсреќните хороскопски знаци во февруари?

Во февруари нè очекуваат два важни астро настани – на 11 февруари, транзитот на Меркур во Водолија и на 20 февруари транзитот на Венера во знакот Овен. Во продолжение прочитајте...

Македонија 26.01.23 | 20:51

Радев кон Вархеји: Институциите во Македонија да се спротивстават на насилството и вербалните изрази на омраза кон Бугарите

Крајно време е институциите во Република Македонија ефикасно да се спротивстават на насилството и вербалните изрази на омраза кон Бугарите. Ова го изјавил претседателот...

Македонија 26.01.23 | 20:35

Мицковски: Овие од ДУИ не можат ли така малце клето кон Бугарите како кон нас Македонците?

Абе една работа на крај не можам да разберам, овие ДУИ што водат клучни институции меѓу кои и МНР, па не можат ли така малце клето кон Бугарите како кон нас Македонците,...

Македонија 26.01.23 | 20:28

Спасеновски: Како резултат на предизборната кампања на Бугарија, ние сме сведоци на радикална реторика упатена кон Македонија

„Она со кое што сега се соочуваме како резултат на предизборната кампања во Бугарија или како резултат на некои други причини, или како резултат на фактот што политичарите...

Свет 26.01.23 | 20:22

САД воведе санкции за поранешниот претседател и актуелниот потпретседател на Парагвај

Американското Министерство за финансии денеска воведе санкции против поранешниот парагвајски претседател Хорасио Картес и актуелниот потпретседател Уго Веласкез...

Македонија 26.01.23 | 20:11

Српската заедница во Македонија му ја додели „Светосавската повелба“ на Вучиќ

По повод одбележувањето на Денот на Свети Сава, српската заедница во Македонија одлучи на претседателот на Србија, Александар Вучиќ да му додели „Свети Сава повелба“. Во...

Македонија 26.01.23 | 19:59

Спасеновски: Во овој момент немаме гаранции и да го смениме Уставот, дека нема да има нови барања од Бугарија

Во овој момент, јас не познавам личност во Македонија која има точен одговор на прашањето што Бугарија бара од Македонија, го имаме тн. Француски договор, но стравувањето...

Сервиси 26.01.23 | 19:46

Внимавајте како возите: На повеќе патни правци, особено на превоите, коловозите се прекриени со снег

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по влажни коловози, а слаби врнежи од снег, кои не претставуваат проблем за сообраќајот, има на Страцин, Попова...

Македонија 26.01.23 | 19:42

Андоновски: Османи не ги штити македонските национални интереси, тој ги штити само своите маркетиншки интереси

„Морам да го кажам моето лично мислење затоа што информациите кои што ги имам и кои што допираат до мене ми се чини дека станува збор за еден изолиран инцидент кој успеа...

Македонија 26.01.23 | 19:19

Владата најавува реконструкција на сите споменици од НОБ

Премиерот Димитар Ковачевски денеска најави дека ќе се реконструираат сите споменици од НОБ. За реконструкција на сите споменици и спомен-обележја од НОБ, како што...