среда, 25 јануари 2023
Свет 25.01.23 | 22:50

Медведев: Не ви требаат подморници, особено ако се земе предвид дека режимот во Киев наскоро ќе биде без излез на море

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, рече дека ја разбира потребата Киев да бара авиони од сојузниците, но дека нема да имаат...

Македонија 25.01.23 | 22:33

Андоновски: На 4 февруари Македонците ќе отидат на гробот на Гоце Делчев и ќе положат цвеќе, и ќе бидат достоинствени како што и секогаш сѐ

„Јас ќе очекував огромниот број на Бугари во Македонија како што претставуваат дека ги има, да излезат и да го прослават денот на раѓањето на Гоце Делчев. И тоа да го...

Македонија 25.01.23 | 22:27

Митрески: Нема предвремени избори, ниту ново парламентарно мнозинство, Мицкоски таа реторика ја користи за внатрепартиски цели

Пред нас е период во кој што пратениците, а особено оние од ВМРО-ДПМНЕ треба да размислат во кој правец ќе ги носат одлуките, односно во кој правец ќе ја носат државата...

Свет 25.01.23 | 22:22

Руски хакери накратко го блокираа пристапот до повеќе германски веб-страници

Руски хакери денеска накратко го блокираа пристапот до неколку германски веб-страници како одговор на одлуката на Берлин да испрати тенкови во Украина. Германските...

Македонија 25.01.23 | 22:22

Ивор Мицковски: E Бујар, Бујар, тикво празна, од лигавење еве до каде стигна

Бугарија ги запира сите меѓудржавни проекти со Македонија се додека не добие докази дека официјално Скопје ги почитува правата на тамошните Бугари. (инструментализација...

Македонија 25.01.23 | 22:15

Петрушевски: Со молчењето на навредливи изјави од Бугарија кон Македонците, Спасовски, Османи и Ковачевски доведуваат до зголемување на инцидентите

„Апсолутно требаше многу одамна на Џамбаски да не му се дозволува влез во Република Македонија и тоа е државнички однос на една власт на дело со механизмите кои ги има...

Балкан 25.01.23 | 22:07

По осум дена, во Хрватска пронајдено телото на момчето што го однесоа брановите во Херцег Нови

По осум дена пронајдено телото на момчето Н.В (13) кое го однесоа брановите додека шеташе со пријател покрај морето во Херцег Нови. Телото на момчето е најдено под тврдината...

Македонија 25.01.23 | 22:05

Меџити: За да се спаси Груби преку Алијанса, наместо да бркаме 80, може да загубиме мнозинство од 61 пратеник

Изет Меџити за „Фокус“ изјави дека евентуалното влегување на Алијанса во Владата се прави за да се спаси Артан Груби, а дека тоа може да значи и губење на мнозинството...

Црна хроника 25.01.23 | 21:59

Тројца повредени во сообраќајка на патот Охрид – Струга

Три лица се повредени во сообраќајна незгода меѓу товарно и патничко возило што вечерва се случила на магистралниот пат Охрид – Струга, во близина на бензинска пумпа. Портпаролот...

Балкан 25.01.23 | 21:53

Специјалниот претставник на ЕУ, Мирослав Лајчак, вечерва во Приштина

Специјалниот претставник на Европската унија за дијалог меѓу Србија и Косово, Мирослав Лајчак, вечерва ќе пристигне во Приштина, дознава Радио Слободна Европа од дипломатски...

Македонија 25.01.23 | 21:49

Османи вечерва во Шипковица: Погледнете каде бевме и каде сме денес, благодарение на политиките на лидерот Али Ахмети

Министерот за надворешни работ  Бујар Османи, во својот говор во рамките на средбите  „Заедно за Европа“ на ДУИ во Шипковица истакна дека Албанците порано оделе во...

Свет 25.01.23 | 21:36

Бајден: САД испраќаат 31 тенк Абрамс во Украина

Американскиот претседател Џо Бајден најави дека САД ќе испратат 31 тенк Абрамс во Украина. Одлуката е донесена додека битката за одвраќање на инвазијата на соседна Русија...

Македонија 25.01.23 | 21:23

Рамадани: Изненаден сум зошто европските институции не реагираат на заканите на европратеникот Џамбаски

Исмет Рамадани советникот на претседателот во емисијата 24 анализа рече дека човек кој промовира евроатлански вредности и интеграции која се впушта во ваква дневна...

Ракомет 25.01.23 | 21:18

Претседателот на Француската ракометна федерација обвинет за педофилија

Претседателот на Ракометната федерација на Франција (ФФХБ) и поранешен репрезентативец Бруно Мартини е соочен со обвинение за сексуално злоставување малолетници и...

Балкан 25.01.23 | 21:14

Борисов се закани: Најстрашното на Балканот е да ги налутите Бугарите, нашиот гнев не е безопасен

Поранешниот бугарски премиер и лидер на ГЕРБ Бојко Борисов се закани дека бугарскиот гнев е најстрашен на Балканот и Македонија ќе го искуси ако не бидат казнети виновните...

Калеидоскоп 25.01.23 | 21:03

УНЕСКО го прогласи историскиот дел на Одеса за светско наследство во опасност

Агенцијата на Обединетите нации за култура – УНЕСКО денеска соопшти дека го прогласила Историскиот округ Одеса за светско наследство во опасност. Британските медиуми...

Македонија 25.01.23 | 20:58

Андоновски: Уставни измени под вакви услови нема да има

Ние имаме партнер во граѓаните, тие на анкетите кажуваат што мислат. Изборите ќе дојдат и на избори ќе кажат што мислат. ВМРО-ДПМНЕ во својата коалиција нема никаков...

Култура 25.01.23 | 20:48

Oткако ги смени бравите, денеска в.д. директорот на МКЦ забрани снимање во култниот центар за новинарските екипи

Забранет пристап за новинарски екипи во Младинскиот културен центар, дозволено е снимање само пред МКЦ, објави 24 вести. Моменталната состојба, вработените велат дека...

Фудбал 25.01.23 | 20:39

УЕФА го премести финалето на Суперкупот од Русија во Грција

Атина на место на рускиот град Казањ ќе биде домаќин на Суперкупот за оваа сезона, одлучи денеска УЕФА на состанокот на Извршниот одбор на Нион на кој воведе и измени...

Македонија 25.01.23 | 20:34

Обвинителството се сомнева дека се переле пари во инвестиција промовирана од ДУИ

Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција се сомнева дека преку фабриката за вода „Маја“ се переле пари во земјава, пишува ИРЛ. Министерството за...