петок, 9 декември 2022
Фудбал 09.12.22 | 23:04

Готово е, и Аргентина е во полуфинале

Јужна Америка, сепак, ќе има свој борец за светската фудбалска титула, откако Аргентина на пенали ја доби Холандија во вториот четвртфинален меч од Светското првенство...

Македонија 09.12.22 | 22:59

Мицкоски од Гевгелија: Доста беше од криминал, разочарувања и луѓе кои не одговараат за тоа

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва е во Гевгелија. Југот, како и цела Македонија, бара промени. Затоа што доста беше од криминал, разочарувања и луѓе...

Македонија 09.12.22 | 22:34

Вицепремиерката Грковска: Јовески не треба да биде уставен судија

Републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески не треба да биде уставен судија, е личниот став на вицепремиерката Славица Грковска што го истакна во вечерашното интервју...

Фудбал 09.12.22 | 22:23

Во Хрватска застана сè останато – огнено се слави за Огнените!

Ништо друго не е важно вечерва за Хрватите освен втората најважна работа во светот! Улиците во Загреб, но и другите градови, се блокирани од луѓето кои излегоа заедно...

Фудбал 09.12.22 | 22:15

„Јутарњи“ кој ликуваше кога Швајцарија победи сега изненаден од убавите наслови во Србија

„Фудбалот е чудо“ пишува хрватски „Јутарњи лист“ споделувајќи ги насловите за победата на Хрватска над Брзил на српските медиуми. Во нив Хрватска е сензација, чудо,...

Патувања 09.12.22 | 22:01

Забележале жена која чудно оди, не им се верувало што крие под сукња

Најнеобична заплена имала царинската полиција на аеродромот на тајванскиот остров Кинмен, кога запреле жена која чудно се движела. Шеесетгодишната жена се враќала...

Црна хроника 09.12.22 | 21:44

Млада скопјанка пронајдена мртва во Мичурин, се чека обдукција

Млада скопјанка починала во стан во скопската населба Мичурин. Се чека обдукцијата, за да се открие причината за смртта. Како што соопшти МВР, вчера околу 14 часот во СВР...

Твитови 09.12.22 | 21:33

Фото на денот


Музика 09.12.22 | 21:27

„Браво за таткото на Лара“: Симон Трпчевски на оро во Ерменија, македонската делегација е хит

За два дена Лара, Ирина и Јован ќе ја претстават Македонија на евровизиската сцена во Ереван, Ерменија. Макединската делегација е вистински хит на овогодинешниот Јуниорски...

Фудбал 09.12.22 | 21:06

Синот на Перишиќ дојде да го утеши Нејмар

Фудбалерите на бразилската репрезентација по поразот од Хрватска не можеа да ги скријат солзите и разочарувањето. На Нејмар не му се веруваше како од речиси пласирани...

Балкан 09.12.22 | 20:52

Несреќа во Србија: Старец пронајден мртов во бунар, пријавил неговиот внук

Во селото Рановац кај Петровац во Србија, попладнево е пронајдено безживотно тело на 81-годишен старец. Според информациите од СВР Пожаревац, телото го пронашол внукот...

Црна хроника 09.12.22 | 20:45

Загина таткото на македонскиот фудбалски репрезентативец Дашмир Елези, несреќа на пат кон Македонија

Ужасни вести доаѓаат од Бугарија, од Пловдив. Во тешка сообраќајна несреќа во околината на тој град загина таткото на нашиот младински репрезентативец и мегаталентот...

Музика 09.12.22 | 20:27

Се ожени Дарко Лазиќ: Младата наместо венчаница облекла црн фустан

Пејачот Дарко Лазиќ застана наводно на луд камен, со избраничката Катарина. Како што се дознава, парот се венчал во тајност вчера на 8 декември, во општина во Нови Сад,...

Калеидоскоп 09.12.22 | 20:04

Синот на Тина Тарнер пронајден мртов, пејачката втор пат губи свое дете!

Синот на Тина Тарнер, Рони, е пронајден мртов во својот дом во Лос Анџелес. Тој имаше 62 години. Соседите се обиделе да го реанимираат, но безуспешно. Причината за смртта...

Македонија 09.12.22 | 19:56

Јаневска до антикорупциска: Криминалот при полагање правосуден испит не може да застари и не може да помине само со поништување

Претседателката на Комисијата за антикорупција повторни се заинтересира за криминалот при полагање на правосуден испит и упис на Академија за судии, иако претходно...

Скопје 09.12.22 | 19:49

Мицкоски: За нас дадениот збор тежи повеќе од се друго

Александар Стојкоски наследи општина заглавена во долгови и кредити. Во тешки услови на постојана борба за обезбедување на повеќе за граѓаните, успева да реши децениски...

Свет 09.12.22 | 19:42

Француската влада повика на вакцинација против коронавирусот

Француската влада денеска побара од граѓаните да примат дополнителни дози од вакцината против коронавирусот пред новогодишните празници и препорача носење маски...

Свет 09.12.22 | 19:25

Столтенберг со алармантно предупредување: Војната во Украина може да стане вистинска војна меѓу Русија и НАТО

Јенс Столтенберг, генералниот секретар на НАТО, предупреди дека борбите во Украина би можеле да излезат од контрола, а од тоа може да произлезе војна меѓу Русија и НАТО,...

Црна хроника 09.12.22 | 19:19

Скопјанец пукал кон лице со кое се расправал, погодил автомобил

На 08.12.2022 во СВР Скопје било пријавено дека околу 12:30 часот на ул.„Вуковарска“, по претходна расправија помеѓу Р.Б.(34) и П.Б.(29), од една страна, и В.А., од друга страна, сите...

Свет 09.12.22 | 19:07

Бугарија има проблем со човековите права и со борбата против корупција, вели холандскиот министер за миграција по ветото за Шенген

Проблемите на Бугарија се поврзани со човековите права и со борбата против корупција, кажа холандскиот министер за миграција Ерик ван дер Бург по синоќешниот состанок...