четврток, 8 декември 2022
Балкан 08.12.22 | 22:37

Хорор во Грачаница: Деца силувале дете со предмети, видеото објавено на „Тик ток“

Полицијата во Грачаница во БиХ истражува дали група момчиња силувале врсници. Имено, во јавноста се појави информација дека силување на момче е снимено со мобилен телефон...

Естрада 08.12.22 | 22:25

Профил кој има навреди и за покојната Јанеска: Миа јавно ја прозва „Славица“, која ги напаѓа и навредува сите македонски инфлуенсерки

Водителката Миа Костова покрена движење со цел да го прекине ширењето говор на омраза, под хаштагот „Не биди Славица“. Во долгото видео посветено на фејсбук-профилот...

Балкан 08.12.22 | 22:00

Ноќва 200 специјалци влегле на северот на Косово, граѓаните на улици, фрлени и шок бомби

Нова драма се одвива на северот на Косово, јавува српски „Курир“. Неколку стотици припадници на специјалната полиција Роса, како што пренесува порталот, вооружени...

Црна хроника 08.12.22 | 21:41

Летал со 217 км/час по македонски автопат

При засилена акциска контрола на Министерството за внатрешни работи на територија на државата денеска санкционирани се 863 возачи за брзо возење. Како што соопшти денеска...

Македонија 08.12.22 | 21:21

Македонците во Белград не го забораваат Св.Климент Охридски

Во просторите на Здружението на писателите на Србија во Белград вечерва Македонците во Србија во организација на здружението Македониум, заедно со членови на здруженијата...

Црна хроника 08.12.22 | 21:12

Нов случај на булинг: Го тепале и понижувале, на крај и го ограбиле

Вчера во 17:30 часот 47-годишна жена од с.Пепелиште, неготинско, пријавила дека нејзиниот малолетен син бил физички и психички малтретиран од двајца негови соученици, кои...

Црна хроника 08.12.22 | 20:55

Киднапирање во скопско, 21-годишна девојка под закана со оружје извадена од домот на родителите

Утрово во 01:30 часот во Полициско одделение Матејче, 60-годишен жител на кумановско село пријавил дека околу 21.35 часот, додека бил во неговата куќа заедно со сопругата...

Црна хроника 08.12.22 | 20:48

Во Хиподром уапсен скопјанец осуден на 15 години казна затвор

Полициски службеници попладнево уапсиле скопјанец осуден на 15 години казна затвор, кој бил баран по централна потерница. Денеска во 17:20 часот во скопската населба Хиподром,...

Здравје 08.12.22 | 20:28

Зошто е добро да се напиете чаша млеко пред спиење?

Чаша млеко пред спиење ќе ви помогне да заспиете побрзо, да спиете мирно без да се будите среде ноќ, па дури и да го забрзате слабеењето! Еве зошто е добро да пиете млеко...

Свет 08.12.22 | 20:15

Бербок: Блокадата за Романија и Бугарија е лош ден за Европа

Блокирањето на влезот на Романија и Бугарија во Шенген зоната, претставува лош ден за Европа, рекла денеска германската министерка за надворешни работа Аналена Бербок. На...

Економија 08.12.22 | 20:11

Деспотовски: За прв пат просечната плата во ТИР зоните е поголема од просечната во земјата

За прв пат просечната плата во зоните е поголема од просечната во земјата и очекувам тој раст да продолжи. Ние уште на почетокот кога ја преземавме работата во зоните...

Економија 08.12.22 | 19:53

Ковачевски: Буџет од кој се очекуваат резултати

Буџетот 2023 е основа за нашата визија за стабилна, економски просперитетна и напредна Македонија. Буџет од кој се очекуваат резултати, истакна премиерот Димитар...

Црна хроника 08.12.22 | 19:26

Вработен најден мртов на еден од меѓукатовите од фирмата

Во СВР Скопје од Итна медицинска помош било пријавено дека во погон на бул.„Трета македонска бригада“ во Скопје, на еден од меѓукатовите, бил пронајден починат Г.Ѓ.(61)...

Технологија 08.12.22 | 19:13

Мобилни наместо сирени: Жителите на Германија добија иста смс точно во 11 часот

Во рамки на националниот ден на тревога во Германија, денеска точно во 11 часот се огласија сирените, а жителите добија дојави на своите мобилни телефони. Станува збор...

Скопје 08.12.22 | 19:09

По многу години, се роди прле во скопската Зоолошка

Во скопската Зоолошка градина повторно имаме бејби бум или поголем број принови. Најновата вест е дека во зоолошката, по многу години, се роди женско прле. Убавата вест...

Балкан 08.12.22 | 19:05

Хрватска ја добива најголемата соларна централа во Европа

За околу 10 дена во Министерството за економија и одржлив развој ќе се отворат понуди за енергетски капацитети на подрачјето на општина Проложац. Станува збор за вкупно...

Скопје 08.12.22 | 19:00

Од утре во 10 часот превозниците ќе го ослободат центарот, ќе блокираат од Фонтана во Парк до „МИ-ДА“

Ќемал Муриќ од „Слобода превоз“ денеска информираше дека Координативното тело на приватните превозници донело одлука протестите од раскрсницата кај Црвен крст и...

Балкан 08.12.22 | 18:48

Влезот на Хрватска во Шенген не одел мазно: Германија и Луксембург инсистирале или сите или никој

Чешкото претседателство и Европската комисија го изразија своето задоволство и и’ честитаа на Хрватска за големиот успех по изгласувањето на одлуката за влез во Шенген...

Македонија 08.12.22 | 18:40

Ковачки му одговори на Ковачевски: Ако си сериозен политичар, а не крпа, излези на избори

Драган Ковачки од ВМРО-ДПМНЕ одговори на говорот на лидерот на СДСМ и премеир Димитар Ковачевски дека ЕУ треба да подразмисли за опструкциите од ВМРО-ДПМНЕ и Левица...

Македонија 08.12.22 | 18:33

Ковачевски од Виена: ЕУ мора сериозно да размисли за опструкциите на ВМРО-ДПМНЕ и Левица

ЕУ мора сериозно да ги сфати и разгледа опструкциите од опозицијата во Македонија и обидите на ВМРО-ДПМНЕ и Левица по секоја цена да го загрозат европскиот пат на земјата....