среда, 7 декември 2022
Македонија 07.12.22 | 23:06

Пецаков: Македонците низ вековите поминале многу, но секогаш изнаоѓале сила да продолжат по патот на Свети Климент

Општина Охрид вечерва одржа свечена академија во чест на Свети Климент – патронот на градот, на која беа врачени повелбата и признанијата. Македонија и Македонците...

Црна хроника 07.12.22 | 23:04

Сoветник со службен џип удрил во трактор

Советник на градоначалникот на Дебарца со службен џип удрил во трактор на патот пред влез во Охрид, пренесува „Телма“. Сообраќајката се случила на патот пред Охрид...

Македонија 07.12.22 | 22:54

ЗНМ: Функционерите мора да одговараат на прашањата на новинарите

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) остро реагира на игноратниот, непрофесионалниот и крајно понижувачки однос од страна на генералниот секретар на градот...

Свет 07.12.22 | 22:50

Во Сенатот на САД донесена резолуција според која дејствата на Русија во Украина се признаваат за геноцид

Сенаторите Џим Раш, член на сенатската комисија за надворешни работи и Бен Кардин, претседател на Хелсиншката комисија, денеска го поздравија донесувањето на резолуцијата...

Интима 07.12.22 | 22:42

Кои домаќински работи имаат најголема шанса да завршат со секс

Домаќинските работи може да бидат повозбудливи отколку што изгледа на прв поглед. Барем така потврди истражувањето на Superdrug Online Doctor спроведено на 1.000 луѓе, 500 Американци...

Свет 07.12.22 | 22:40

Европската комисија претстави нови предлози за дополнителни санкции против Русија

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен денеска ги претстави новите предлози за дополнителни санкции против Русија поради војната во Украина. Се...

Македонија 07.12.22 | 22:18

Мицковски: Што систем правевте овие 6 години, кај бевте 6 години, што мислевте 6 години?!

Коментирајќи ја изјавата на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски дека „Мора час поскоро секој од нас да направи максимум со своето делување да се стави...

Здравје 07.12.22 | 22:06

Постот дебелее, со кето диетата си штетите: Д-р Плечевиќ објаснува со која диета најубаво се слабее

Популарните диети како кето, постењето, детоксификацијата, не секогаш го носат ефектот кој го сакате. Напротив, може да бидат многу штетни за вашиот организам, предупредува...

Црна хроника 07.12.22 | 21:54

Од вчера ја нема Зинка Доневска, семејството моли за помош

Вчера после 15 часот е последен пат кога семејството ја видело Зинка Доневска, која исчезнала во околината на Стајковци. Нејзината ќерка сподели апел за помош, и замолува...

Македонија 07.12.22 | 21:38

Аманетот е новото сидро: Ковачевски пак не знае да прочита што му напишале

Како што неговиот претходник и мецена, Зоран Заев, ветуваше „сидро кое ќе влече напред“ така Димитар Ковачевски зборува за аманет оставен од синови и ќерки. Од едицијата...

Останати спортови 07.12.22 | 21:25

МОК сака враќање на руските и белоруските спортисти на меѓународните натпреварувања

Меѓународниот олимписки комитет (МОК) денеска, додека санкциите кон Русија и Белорусија и натаму се на сила, најави дека сака повторно вклучување на спортистите од овие...

Македонија 07.12.22 | 21:09

Димитриевски му ја подарил книгата „The soul of Macedonia” на претседателот на Израел

Градоначалникот на Општина Куманово Максим Димитриевски е во официјална посета на Израел на покана на градоначалник на Ерусалим Моше Лион како дел од „MuniWorld“ конференција...

Македонија 07.12.22 | 20:55

Вал: Ќе му покажете на светот дека сте доверлив партнер во промовирањето на мирот и стабилноста

Додека ја славиме 30-годишнината од Мисијата, вие се подготвувате да ја преземете функцијата претседавач со ОБСЕ. Дали може да има повеќе докази од тоа за да се илустрира...

Црна хроника 07.12.22 | 20:44

Тежок судир вечерва го затвори автопатот Скопје -Тетово

Сообраќајот на автопатот Скопје -Тетово се пренасочува по локален пат вечерва поради сообраќајка со повредени лица која се случила после 18 часот. Две возила се судриле...

Македонија 07.12.22 | 20:40

Одржана свечена академија по повод утрешното чествување на Свети Климент Охридски

По повод утрешниот црковно-државен празник Свети Климент Охридски, директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи (КОВЗРГ), Даријан Сотировски...

Свет 07.12.22 | 20:27

Пиштолот пронајден покрај Маја Јанеска бил на нејзиното момче, тој одбива преглед

Пиштолот со кој е нанесена прострелна рана во главата на македонската инфлуенсерка Маја Јанеска која трагично го загуби животот во Јужна Африка бил во сопственост...

Македонија 07.12.22 | 20:20

Маричиќ: Поддршка за членство во ЕУ имаме, наша задача се реформите и да останеме на европскиот пат

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ, денеска заедно со премиерот Димитар Ковачевски и министерката за култура Бисера Костадиновска – Стојчевска,...

Фудбал 07.12.22 | 20:09

Тен Хаг: Роналдо е минато за Јунајтед

Тренерот на Манчестер јунајтед, Ерик тен Хаг, изјави денеска оти португалскиот напаѓач Кристијано Роналдо е минато за клубот од „Олд трафорд“. Роналдо пред почетокот...

Свет 07.12.22 | 19:57

„Не знаете колку нечовечно беше“: Лавров го навлече бесот на интернетот поради родово-неутралните ВЦ-а

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров предизвика вистинска бура на социјалните мрежи, каде денеска се споделува видео oд неговата шокираност за родово-неутралните...

Црна хроника 07.12.22 | 19:45

За „перење“ над 400.000 евра уапсени две лица од Делчево

Штипската полиција денеска ги лиши од слобода К.П.(64) и Д.П.(37), двајцата од Делчево, за кои имало кривична пријава поради сомнение за „перење пари“. Приведувањето е врз...