вторник, 6 декември 2022
Фудбал 06.12.22 | 23:33

Ван Гал: Во Бразил видов обичен тим кој игра на контра напади

Селекторот на фудбалската репрезентација на Холандија, Луј ван Гал, изјави денеска оти не го импресионирала играта на Бразил во осминафиналниот дуел против Јужна Кореја...

Фудбал 06.12.22 | 23:15

Кој се тепаше на фудбалски натпревар во Аеродром?

Полицијата привела пет лица кои за време на фудбалски натпревар на фудбалски терен на подрачјето на општина Аеродром нападнале неколку лица, фрлајќи тврди предмети...

Македонија 06.12.22 | 23:01

Уставниот суд се фати за работа, оформени 15 нови предмети

Уставниот суд оформи 15 нови предмети во периодот од 27 октовмри до 24 ноември 2022 година по претходно поднесени иницијативи за оценување на уставност и законитост. Тим...

Фудбал 06.12.22 | 22:53

Вака Португалија ја прегази Швајцарија

Во последниот осминафинален натпревар на Светското првенство во фудбал Португалија вечерва во Лусаил убедливо ја совлада Швајцарија со 6-1 (2-0), предводена од тројниот...

Македонија 06.12.22 | 22:40

Тројца кандидати за директор на Академијата за судии и јавни обвинители

Емилија Шопар-Јованова, Ненад Савески и Наташа Габер-Демјановска се тројцата кандидати во трка за директор на Академијата за судии и јавни обвинители.. Дали некој ќе...

Балкан 06.12.22 | 22:28

Лажна вест е дека Унгарија ги спречува европските земји да ѝ дадат финансиска помош на Украина

Унгарските медиуми денес ги негираа шпекулациите дека оваа држава ставила вето во ЕУ на големиот заем за Украина вреден 18 милијарди евра. Веста ја објави порталот 444.hu...

Фудбал 06.12.22 | 22:18

Португалија е сепак класа за Швајцарија

Португалија е сепак класа за Швајцарија.Вечерва со убедлива игра и победа од 6:1 (2:0) резервираа четвртфинален меч со Мароко на Светското првенство во Катар. Во рок од...

Фудбал 06.12.22 | 22:08

Полскиот премиер пишман аџија: Им вети пари на фудбалерите па се премисли

Соочен со растечката инфлација и тешката економска состојба во земјата, премиерот на Полска, Матеуш Моравјецки, денеска се повлече од својата првична изјава да им биде...

Фудбал 06.12.22 | 21:52

Инциденти во Мадрид: Мароканци пренагласено ја славеа победата над Шпанија

По натпреварот меѓу Шпанија и Мароко, во осминафиналето на Светското првенство во Катар, во кој Шпанците беа елиминирани, имаше прослави на марокански навивачи во голем...

Балкан 06.12.22 | 21:50

Атина се крена на протестот за убиеното 15 годишно момче застрелано од полицаец

Масовен протест се одржа вечерва во центарот на Атина за годишнината од убиството на 15-годишниот Алексис Григоропулос во 2008 година, кој беше застрелан од полицаец, додека...

Македонија 06.12.22 | 21:30

Агелер: Збунувачки е изборот на нов шеф за гонење организиран криминал, корупцијата очигледно е најголемиот предизвик со кој се соочува земјава

Амбасадорката на САД во земјава Аџела Агелер вечерва истакна дека е збунувачки процесот за избор на нов шеф на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција,...

Фудбал 06.12.22 | 21:27

Џака вечерва не ја извади маицата со Адем Јашари

Швајцарија вечерва е декласирана од Португалија за крај на настапот во Катар. Мирни се и едни од најголемите провокатори во тимот Гердан Шакири и Гранит Џака. Играчот...

Скопје 06.12.22 | 21:06

Фуркан Салиу до Арсовска: Зарем Данела стварно мисли дека скопјани се глупи и дека четири години ќе поминат со оправдувања?

Новинарот Фуркан Салиу жестоко ја нападна градоначалничката на Скопје Данела Арсовска. Тој на социјалните мрежи праша “Зар стварно Данела мисли дека скопјани се...

Македонија 06.12.22 | 20:50

Еден глас помалку за власта: Апсолутно нема да гласам за уставните измени, вели коалицискиот партнер на СДСМ, Трајанов

Коалицискиот партнер на владата СДСМ, претседателот на Демократскиот сојуз Павле Трајанов во гостување во емисијата Само вистина на Канал 5 телевизија, одговарајќи...

Македонија 06.12.22 | 20:47

Ахмети не го извади албанското знаме пред американската амбасадорка

Лидерот на ДУИ се сретна со амбасадорката Анџела Агелер во седиштето во Мала Речица. Забележително е што на масичката пред нив беше како што е редот македонското и американското...

Македонија 06.12.22 | 20:37

Советот на амбасадори задоволен што САД ќе се зафати во борбата против корупцијата

Од Советот на амбасадори денеска соопштија дека со големо задоволство ја примиле веста објавена на твитер од страна на амбасадорката на САД во земјава Анџела Агелер,...

Скопје 06.12.22 | 20:19

Небиу за кривичната пријава на Апасиев за неплаќање струја: Oва е водено од неговата опсесија со Арачиново

Дртитон Небиу, член на Извршниот одбор на Алијансата за Албанците реагира на кривичната пријава на Димитар Апасиев кон жителите на Арачиново за неплаќање на струја. Според...

Економија 06.12.22 | 20:09

Од 1 октомври 2023 поевтин роаминг со ЕУ, до 2027 ќе се укине

На Самитот за Западен Балкан – Европска Унија  што се одржува денеска во Тирана телекомуникациските оператори од земјите од ЕУ и ЗБ  потпишаа Договор со кој ќе се овозможи...

Македонија 06.12.22 | 20:02

Ахмети и се заблагодари на американската амбасадорка за нејзината заложба во борбата против корупцијата

Претседателот на Демократската унија за интеграција, г. Али Ахмети денес оствари средба со амбасадорката на Соединетите Американски Држави, г-ѓа Анџела Агелер, на која...

Балкан 06.12.22 | 19:46

Дали напаѓачот на Бериша бил инфилтриран полицаец?

Генералниот директор на албанската државна полиција, Мухамет Румбулаку,  ги отфрли обвинувањата  на поранешниот премиер Сали Бериша дека 31-годишниот Герти Шеху, кој...