недела, 4 декември 2022
Балкан 04.12.22 | 22:44

Брнабиќ: Вучиќ уште размислува дали да оди во Тирана, се прашувам како човек има такви нерви

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ за ТВ Пинк изјави дека разговарала со претседателот на Србија, Александар Вучиќ и дека тој се уште размислува дали да оди на самитот...

Астро 04.12.22 | 22:24

За пет хороскопски знаци 2023 година ќе биде најдобра

Годишниот хороскоп за 2023 година открива кои знаци ќе имаат најмногу среќа во наредната година. Астролозите најавуваат дека за многумина претстојната година ќе биде...

Фудбал 04.12.22 | 22:14

Англија лесно преку Сенегал до четвртфиналето на СП

Со убедлива победа од 3:0 против Сенегал, репрезентацијата на Англија вечерва избори пласман во четвртфиналето на Светското фудбалско првенство 2022. Џордан Хендерсон...

Калеидоскоп 04.12.22 | 22:05

Телото на македонската инфлуенсерка ќе биде донесено со авион во Охрид, откриена е причината за смртта на Маја Миа

Сефер Цаноски, директорот на ФОН универзитетот, на својот фејсбук профил соопшти дека македонската инфунелсерка Маја Миа во петокот сабајле го загубила животот во...

Музика 04.12.22 | 21:59

„Аеросмит“ го откажа концертот во Лас Вегас, Стивен Тајлер е хоспитализиран

Познатиот американски рок бенд „Аеросмит“ во последен момент го откажал настапот во Лас Вегас пред два дена бидејќи пејачот Стивен Тајлер не можел да настапи, а причината...

Калеидоскоп 04.12.22 | 21:42

Момчето на популарната инфлуенсерка Маја Миа која беше пронајдена мртва, објави последна фотографија со неа

Откако брзо се прошири веста за смртта на популарната мејкап артистка и инфлуенсерка Маја Миа, по потекло од Охрид, се огласи нејзиното момче Оми Димпоз, пренесува „MSN.com“. Медиумот...

Балкан 04.12.22 | 21:35

Додик: Утре заеднички став со Вучиќ околу присуството на самитот во Тирана

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, изјави дека утре со претседателот на Србија, Александар Вучиќ ќе координираат заеднички став за учеството на самитот...

Скопје 04.12.22 | 21:17

Јовановски најави радикализација на протестот на приватните превозници, можно е и да се штрајкува со глад

Директорот на приватниот автобуски превозник „Слобода превоз“, Ленин Јовановски, во вечерашното гостување во „Дневникот“ на ТВ Сител најави можна радикализација...

Фудбал 04.12.22 | 21:07

Базата на српската репрезентација во Катар како „хотел промаја“

Познатиот јутјубер Чода, низ видео покажа дел од хотелот во Катар каде што престојуваа српските фудбалери за кои заврши Светското првенство (СП), откако беа елиминирани...

Здравје 04.12.22 | 20:52

Како со медитацијата да ја победиме зимската депресија?

Деновите се пократки, минуваме повеќе време во затворен простор, а сончевите зраци се поретки. Што е зимска, односно сезонска депресија? Тоа придонесува голем дел од...

Фудбал 04.12.22 | 20:41

ФС на Косово го тужат Пикси за омраза кон албанскиот народ

Фудбалски сојуз на Косово во ФИФА поднесе тужба против селекторот на Србија, Драган Стојковиќ Пикси, поради, како што се наведува, неговите коментари на натпреварот...

Економија 04.12.22 | 20:17

Факултетите, судовите и затворите поради долгови, можат да останат без струја

Поради големи долгови и факултетите, судовите, зоолошката градина, затворите може да останат без струја, објави ТВ Телма. ЕВН од утре ќе испорачува известување за исклучување...

Економија 04.12.22 | 20:07

ТЕЦ Осломеј се вклучи во производство на струја

Од вчера попладне ТЕЦ „Осломеј“ е вклучен на мрежа и произведува електрична енергија во електро-енергетскиот систем, информираат денеска од АД Електрани на Македонија...

Калеидоскоп 04.12.22 | 20:00

Девет верници се удавија на групно крштевање во Јоханесбург

Дќевет лица загинаа, а осум се водат како исчезнати откако поплава во реката Јукскеи ги однесе верниците кои учествуваа на црковната церемонија во Јужна Африка. Повеќе...

Фудбал 04.12.22 | 19:52

Жиру стана најдобар стрелец на Франција

Напаѓачот Оливие Жиру го собори рекордот на францускиот национален тим по постигнати голови. Фудбалерот кој игра за Милан го отвори резултатот на денешниот осминафинален...

Црна хроника 04.12.22 | 19:46

Ограбени скопјани во Градски парк

Во два одделни случаи во Градскиот парк во Скопје со закана биле одземени пари. Како што информира МВР, вчера во полиција малолетник од скопското село Стајковци пријавил...

Сервиси 04.12.22 | 19:38

Магла на патниот правец Тетово – Попова Шапка

Поради појава на магла на патниот правец Тетово – Попова Шапка се бележи намалена видливост од 40 до 50 метри. Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по...

Култура 04.12.22 | 19:35

Расказ од Иван Додовски објавен во американското списание „Туркославија“ на Универзитетот во Ајова

Краткиот расказ „Средување на куќата“ на македонскиот писател Иван Додовски е објавен во првиот број на новото американско специјализирано списание за преводна литература...

Култура 04.12.22 | 19:31

Промоција на книгата „Пу за Мите, пу за сите“ од Владимир Лукаш

Во кафулето „Метаноја“ во Скопје вечерва во 19 часот ќе се одржи промоција на книгата „Пу за Мите, пу за сите“ од Владимир Лукаш. Стихозбирката (и флип-книга) е приказна...

Црна хроника 04.12.22 | 19:22

Пронајденo тело на 40-годишен маж во објект во изградба на „Орце Николов“

Во СВР Скопје вчера било пријавено дека во објект во изградба на улица „Орце Николов“ во Скопје бил пронајден починат В.Љ.(40) од скопската населба Илинден, вработен...