петок, 2 декември 2022
Македонија 02.12.22 | 23:54

Сексуалното вознемирување треба да се инкриминира, не може да се обезбеди сеопфатна заштита на жртвите

Праксата и на другите држави покажува дека сексуалното вознемирување е потребно да се инкриминира. Моментално, сексуалното вознемирување воопшто не е инкриминирано...

Фудбал 02.12.22 | 23:34

Адидас ги продава германските дресови на половина цена откако Германија се посрамоти во Катар

Еден ден по елиминацијата на германската фудбалска репрезентација од Светското првенство во Катар, производителот на спортска опрема „Адидас“, кој е спонзор на Панцирите,...

Фудбал 02.12.22 | 23:24

Со знамиња на Голема Албанија „Швајцарци“ низ Скопје ја прославуваат победата над Србија

Главниот град на Македонија во доцните вечерни часови го тероризира група „Швајцарци“ кои со автомобили и албански знамиња ја прославуваат големата победа на нивната...

Фудбал 02.12.22 | 23:16

Швајцарските орли ги надлетаа српските, Камерун си оди од Катар со крената глава

Швајцарија, која во последното коло од групата Г ја совлада Србија со резултат 3:2, оди во осминафиналето на Мундијалот, а Србија го заврши својот настап на Светското...

Македонија 02.12.22 | 22:58

Ученици од ООУ „Ѓорги Сугарев” – Битола во посета на претседателскиот кабинет

Во пресрет на 3 декември, Меѓународниот ден на лицата со попреченост денеска се реализираше активноста Отворен Кабинет, во рамки на која Кабинетот на Претседателот...

Македонија 02.12.22 | 22:51

Отровна бугарска печурка никнува и во Кавадарци, ќе се вика „Балкански коридор“

На 11 декември во Кавадарци ќе биде отворен уште еден приватен бугарски клуб, дознава Плусинфо. Според порталот, третиот бугарски клуб во македонија, покрај „Ванчо Михајлов“...

Македонија 02.12.22 | 22:50

Пријавени 1000 случаи: Економски независните и жените со високо образование најчесто трпат психичко насилство

Во моментов немаме драстично зголемување на пријавите за семејно насилство. Видот на насилството најчесто е психолошко а потоа физичко, и не се погодени од насилство...

Астро 02.12.22 | 22:40

Индиски хороскоп: Тежок почеток на новата година за два знака

За два хороскопски знаци јазлите на месечината или планетите во сенка Раху и Кету се уште остануваат во нивните куќи, што е најважната точка на личноста според индискиот,...

Здравје 02.12.22 | 22:38

Главоболка, вртоглавица, срцебиење, епилептични напади – кои се најчестите постковид симптоми кај Македонците

Иако се чини дека состојбата со пандемијата на КОВИД-19 е стабилна, здравствените работници укажуваат дека се повеќе фокусот на вниманието се поместува на последиците...

Македонија 02.12.22 | 22:36

Ковачки до Спасовски: Стани Оливер, прибери си ги началниците од митинзите на СДС

Членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Драган Ковачки објави фотографии од партиската трибина на СДСМ во Прилеп, на кои се гледа началничката на крим полицијата од Прилеп. Ковачки...

Фудбал 02.12.22 | 22:27

Повторно летаа орли пред Србија – Швајцарија

Србија против Швајцарија го одигра решавачкиот натпревар за нокаут фазата на Светското првенство. Како и секогаш кога играат овие две репрезентации, атмосферата пред...

Балкан 02.12.22 | 22:19

Курти: Не можам да коментирам за нивото на едукација на Вучиќ, работам според Уставот на Косово

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека последните именувања на Срби за членови на неговата Влада, на кои се противат најголемата партија на косовските Срби, Српска...

Црна хроника 02.12.22 | 22:14

Украдени влезните врати од две станбени згради во Струмица

Три влеза во Струмица осамнаа без влезни врати. Украдени се вратите од два влеза во зграда на улицата „Ѓорѓи Василев“ и една од зграда на улицата „Ристо Ќурчиев“....

Балкан 02.12.22 | 22:07

Холандија ќе ја блокира Бугарија да влезе во Шенген зоната

Холандија смета дека е „сè уште прерано“ за влез на Бугарија во областа, изјави денеска вицепремиерот Вопке Хоекстра по состанокот на владата во Хаг. Холандската влада...

Свет 02.12.22 | 22:06

Блинкен: Заштитата на верските слободи низ светот е и заштита на националната безбедност на САД

САД годинава назначија повеќе земји нарушители на верските слободи. Списокот е сличан како и лани и во него спаѓаат Бурма, Кина, Куба, Еритреја, Иран, Никарагва, Северна...

Скопје 02.12.22 | 22:04

„Зелен хуман град“ бара да се стопира проширување на улицата „Васко Карангелски“ во Аеродром

Граѓанската иницијатива „Зелен хуман град“ попладнево одржа протест во знак на револт од најавеното проширување на улицата „Васко Карангелески“ во Општина Аеродром....

Скопје 02.12.22 | 21:56

Дел на Центар вечерва без вода

Јавното претпријатие Водовод и канализација – Скопје информира дека поради санирање уличен дефект на ул.„Коле Неделковски” број 36, неколку улици во Општина Центар...

Скопје 02.12.22 | 21:54

Шеснаесет дена активизам за 365 дена без насилство

Потребна е свест, волја и силни заложби за наметнување на здрави концепти на живеење, на здраво семејство, здрава работна средина, здраво општество каде ќе нема место...

Здравје 02.12.22 | 21:52

СЗО потсетува пандемијата не е завршена

Светската здравствена организација се надеваше дека главната фаза на пандемијата на Ковид е при крај, но тоа не се случи, изјави денеска шефот на организацијата Тедрос...

Балкан 02.12.22 | 21:50

Албанската дијаспора трета во светот

Според извештајот на Обединетите нации Албанија ја има третата по големина дијаспора во светот, јави Топ чанел. Според оваа листа, 30,7 отсто од албанското население живее...