среда, 30 ноември 2022
Свет 30.11.22 | 22:57

Кинеските астронаути стигнаа на новата вселенска станица

Новиот тим астронаути стигнаа до кинеската вселенска станица Тијангонг (Небесна палата), објави кинеската државна телевизија. Тројцата астронаути, Феи Јунлонг, Денг...

Култура 30.11.22 | 22:50

Промовирана книгата „Сок од простата: јубилејно издание“ од Јован Павловски

Книгоиздателството „Ми-Ан“ вечерва во Културно-информативниот центар во Скопје ја промовираше книгата „Сок од простата: јубилејно издание“ од Јован Павловски. Изданието...

Свет 30.11.22 | 22:42

Штрајк на вработените во брзата помош во Англија и Велс

Повеќе од 10.000 вработени во службата за брза помош низ Англија и Велс одлучија да штрајкуваат поради спор околу платите и работните услови, соопшти денеска директоратот...

Балкан 30.11.22 | 22:27

Ќучук: Војната во Украина покажа колку е важно да се инвестира во интеграцијата на Западен Балкан

Лидерот на европските либерали, Илхан Ќучук, на тркалезна маса во Брисел собра еврокомесари, европратеници, лидери на либералните партии од Западен Балкан, дипломати...

Економија 30.11.22 | 22:11

Освен договор за снабдување, ЕСМ треба да понуди и договор за откуп на енергија од фотоволтаици

Корисниците кои истовремено се и производители на електрична енергија, а за кои е одбиена промената на снабдувач од страна на Операторот на дистрибутивниот систем,...

Балкан 30.11.22 | 21:54

Дачиќ: Курти живее во паралелна реалност

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ во врска со изјавата на косовскиот премиер Албин Курти дека договорот меѓу Белград и Приштина ќе биде постигнат...

Филм 30.11.22 | 21:38

Атиџе и Штајнмаер си разменија тегли со мед: Ако ги сакате пчелите, тие ќе ви возвратат

Хероината од документарниот филм, Атиџе Муратова му подари од својот мед на германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмајер. „Ако ги сакате пчелите, тие ќе ви возвратат”,...

Музика 30.11.22 | 21:26

Почина Кристин Мекви, пејачка и композиторка на најпознатите песни на „Флитвуд Мек“

Пејачката, клавијатуристка и композиторка на „Флитвуд Мек“, Кристин Мекви, која ги напиша некои од најпознатите песни на групата, почина на 79 години. Нејзиното семејство...

Фудбал 30.11.22 | 21:23

Пеле заврши во болница, ситуацијата е критична

Поранешниот бразилски фудбалер и легенда, Пеле повторно е во болница откако неговата здравствена состојба се влошила. Пеле веќе подолг период води битка со ракот, а...

Македонија 30.11.22 | 21:17

Петрушевски: Штанмајер сфаќа дека протоколот со Бугарија ги засега луѓето, зошто станува збор за прашања од национален интерес

Цениме дека изјавата на германскиот претседател Штајнмаер е она што и ние го апелиравме на еден таков предлог кој овозможува на Бугарија континуирано блокирање на...

Калеидоскоп 30.11.22 | 21:08

Францускиот багет на списокот на УНЕСКО за нематеријално културно наследство

Познатиот француски леб багет е додаден на списокот на нематеријално културно наследство на Обединетите нации. Багет е долгнавест француски традиционален леб направен...

Македонија 30.11.22 | 20:51

Кумановци до Ковачевски: Док се ти шеташ Таче, Куманово за леб плаче

Герила акција вечерва во Куманово. Граѓаните му порачаа на премиерот Димитар Ковачевски дека додека тој се шета тие немаат пари за леб. „Док ти шеташ Таче, Куманово...

Свет 30.11.22 | 20:51

Властите во Кина најавија олеснување на корона мерките во Гуангжу и Чонгкинг

Кинеските градови Гуангжу и Чонгкинг денеска најавија олеснување на ограничувањата за коронавирусот, еден ден по судирите меѓу демонстрантите и полицијата во Гуангжу. Локалните...

Балкан 30.11.22 | 20:36

Косово испраќа мировници во мисија на Фолкландските Острови

Собранието на Косово, со мнозинство гласови, денеска даде дозвола за испраќање на контингент на Безбедносните сили на Косово (ФСК) во мировна мисија на Фолкландските...

Економија 30.11.22 | 20:35

Бектеши: Од утре производителите на прехранбени производи треба да им понудат намалени цени на маркетите

Министерот за економија Крешник Бектеши очекува од утре да почне намалувањето на цените на одредени прехранбени производи поради одлуката на Владата со која производителите...

Свет 30.11.22 | 20:33

По експлозијата во Мадрид, Кулеба издаде наредба за зајакнување на безбедноста во сите амбасади на Украина

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба им нареди на сите амбасади на Киев во странство итно да ја зајакнат безбедноста по денешниот инцидент во Амбасадата...

Македонија 30.11.22 | 20:26

Мицкоски: Бегството на власта од избори е бегство од народот

Вечерва во Неготино. Владата нема решение за ниту еден проблем, пишува на својот фејсбук профил лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Владата не може да смени кон...

Економија 30.11.22 | 20:22

ВМРО-ДПМНЕ: Намалено домашното производство на струја, заради криминогеноста на власта

Намалено домашното производство на струја, заради криминогеноста на власта резултира со скап увоз и испумпување на пари од ЕЛЕМ, се наведува во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ. Деновиве...

Свет 30.11.22 | 20:21

Кибер нападот врз белгиското Министерство за одбрана чини над два милиона евра

Министерството за одбрана на Белгија во декември 2021 година беше цел на кибер напад, а денеска оттаму соопштуваат дека штетата од нападот државата ја чини 2,25 милиона...

Филм 30.11.22 | 20:06

Почнува Европскиот филмски предизвик кој победникот го носи на Интернационалниот филмски фестивал во Берлин

Трета година по ред во земјава се организира Европскиот филмски предизвик (European Film Challenge) кој трае од 21 ноември до 29 јануари и на кој најпосветениот гледач на европски...