вторник, 29 ноември 2022
Фудбал 29.11.22 | 23:12

Ентони даде бизарна причина зошто голем број негови сограчи настинале на СП во Катар

Репрезентативецот на Бразил, Ентони, сподели бизарна причина зошто повеќе играчи од неговата репрезентација се разболеле за време на Светското првенство во Катар. Пред...

Економија 29.11.22 | 22:59

Топланата „Скопје-Север“ повторно не работи, денеска училиштата во општините Чаир и Бутел го прекинаа наставниот процес 

Топланата „Скопје-Север“ повторно не работи, па објектите кои се приклучени на системот на парно греење на оваа компанија, домаќинствата, образовните и здравствените...

Економија 29.11.22 | 22:44

Пренџов: Лукаревска најавува од први јануари дека ќе има целосно нов даночен систем, но до пратениците досега не стаса ниту еден предлог закон

Кога ние зборуваме за приходи, ќе имаме толку раст на приходи, толку милиони евра нови приходи, јас мислам дека тоа е сулудо, дека ваков Буџет ние не можеме да правиме...

Македонија 29.11.22 | 22:38

Латас: Прво треба да се смени власта, па потоа да зборуваме за борба против корупција

Македонија има највисок степен на корупција во регионот, а корупција е основен проблем зошто не ве примаат во ЕУ. Тоа го кажа и американската амбасадорка. Уште пред да...

Економија 29.11.22 | 22:30

Пренџов: Оваа Влада Македонија ја задолжи колку сите влади од независноста до 2017-та година

Знаете што е непродуктивен трошок? Непродуктивен трошок е кога во ставката на Влада на Република Македонија договорни услуги имате 656 милиони 620 илјади. Во нив имате...

Македонија 29.11.22 | 22:26

Латас: СДСМ и ДУИ даваат 15 милиони евра за невладини, ама не даваат пола или едно евро повеќе за храна за студенти

Она што прави промени и што е причина за вонредни избори е корупција, непотизам, немање пари, немање вработувања, енергија здравство. Причина е што студентите бараат...

Економија 29.11.22 | 22:20

Владата го усвои Предлог-законот за ратификација на Договорот за безбедност со храна во Западен Балкан

Владата на денешната седница го разгледа и усвои Предлог-законот за ратификација на Договорот за соработка во областа на механизмите за безбедност со храна во Западен...

Економија 29.11.22 | 22:09

Пренџов: Буџетот треба веднаш да се повлече и да се доработи

Јас би сакал нешто да отворам во јавноста за првпат оваа вечер, а тоа е бројката, она што е првичната бројка врз која се прави потоа целиот буџет, а тоа е бројката на растот...

Македонија 29.11.22 | 21:59

Николовска: Неприфатливо е Министерството за правда да чува документи само една година

Судијката Маргарита Цаца Николовска во вечерашното гостување во централниот Дневник на ТВ Сител, го коментираше случајот во Министерството за правда кое не ги чува...

Свет 29.11.22 | 21:51

Медведев: Доколку НАТО почне да ја снабдува Украина со системи за противвоздушна одбрана, станува легитимна руска цел

Заменик-претседателот на Советот за национална безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, денеска изјави дека доколку НАТО почне да ја снабдува Украина со противвоздушни...

Македонија 29.11.22 | 21:44

Усвоена информација за потребата од акциски план за борба против тероризам во Западен Балкан помеѓу ЕК и Македонија

На предлог на Министерството за внатрешни работи, Владата на денешната седница ја разгледа и усвои и Информацијата во врска со потребата од потпишување Аранжман за...

Црна хроника 29.11.22 | 21:36

Запалени три контејнери на Бит Пазар

Непознати сторители вечерва опожарија три сада за одлагање отпад лоцирани на булеварот Крсте Мисирков, во близина на Бит Пазар. Опожарените контејнери беа со зафатнина...

Македонија 29.11.22 | 21:28

Котлар: Манипулација е она што ни го раскажуваат членовите на Комисијата за историја

Историските вистини не се потребни во политичката сфера во договори и спорови, ниту пак се интересни за други политички варијации, истакна професорката Наташа Котлар...

Свет 29.11.22 | 21:14

Албанци го блокираа Лондон

Голем број Албанци синоќа излегоа на улиците на Лондон за да го прослават Денот на знамето на нивната земја. На бројни видеа од центарот на Лондон се гледаат мажи и жени...

Свет 29.11.22 | 21:11

Поради грешка на лабораторија 20 луѓе починале од Ковид: Добиле негативни резултати, а биле заразени со корона

Англиската владина агенција одговорна за справување со итни случаи во јавното здравство соопшти дека грешка во лабораторија за тестирање предизвикала десетици илјади...

Култура 29.11.22 | 21:07

Универзитетот „Еуропа прима“ Скопје станува дел од проектот на Џон Малкович – потпишан меморандум со „Капитал Партнерс“

Филмски и музички студија ќе се градат во околината на Скопје. Интернационалниот универзитет „Еуропа прима“ и компанијата што ќе го гради филмскиот град со најсовремена...

Македонија 29.11.22 | 21:00

Ѓорчев од Молдавија: Сите се развиваат, само Македонија оди назад

Членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Влатко Ѓорчев претстојуваше во Молдавија како предавач на конференциите на ПАС – ЕПП партијата. Во својата рекапитулација на посетата...

Балкан 29.11.22 | 20:57

Син на познат криминалец убиен во деведесеттите: Во голема полициска акција уапсен припадник на квачкиот клан

Дамјан Рогановиќ, кој е уапсен во Холандија во рамки на голема меѓународна акција во која беа запленети 115 килограми кокаин вреден 11 милиони евра, е член на кавачкиот...

Свет 29.11.22 | 20:47

На Германците сега не им пречат „човековите права“: Катар и Германија склучија 15-годишен договор за снабдување со гас

Катар и Германија потпишале 15-годишен договор за снабдување на Германците со природен течен гас. Овој договор доаѓа во услови на глобална енергетска криза предизвикана...

Македонија 29.11.22 | 20:34

По Фетаи, се повлече и Рустеми: Хајрулахи остана без конкуренција за нов шеф на Вишото обвинителство

Од тројцата кандидати кои сакаа да седнат на шефовското столче во скопското Вишо јавно обвинителство остана само еден, постојниот вршител на должност, Мустафа Хајрулахи. Откако...