понеделник, 28 ноември 2022
Македонија 28.11.22 | 23:06

Ковачевски: Изминативе неколку месеци отворивме над 1.700 нови работни места

Докажав дека мојот план за економски напредок на земјата и во услови на криза создава предвидлива бизнис клима и поддршка на компаниите кои работат на раст и развој,...

Македонија 28.11.22 | 23:03

Штајнмајер доаѓа во Скопје

Претседателот на Сојузна Република Германија Франк-Валтер Штајнмајер од 29 ноември до 1 декември ќе престојува во официјална посета на Република Македонија. Посетата...

Балкан 28.11.22 | 22:45

Илјадници Црногорци на протест бараат вонредни парламентарници избори

Неколку илјади граѓани се собраа пред Собранието на Црна Гора на третиот протест на движењето „Има нас“. Бараат повлекување на измените на Законот за претседател,...

Свет 28.11.22 | 22:39

Украинската прва дама учестуваше на конференција во Лондон

Првата дама на Украина Олена Зеленска денеска на конференција во Лондон изјави дека „сексуалното насилство и злосторствата“ се дел од рускиот „арсенал“ со кој сакаат...

Фудбал 28.11.22 | 22:24

Португалија е третиот осминафиналист во Катар

После Франција и Бразил Португалија е третиот осминафиналист на фудбалското Светското првенство во Катар. Вечерва Португалците славеа во дербито против Уругвај со...

Македонија 28.11.22 | 22:14

Ковачевски најави намалување на цените на основните прехранбени производи

Премиерот и претседател на СДСМ Димитар Ковачевски вечерва на трибината „Силно и одлучно кон иднината“ што се одржа во Велес најави намалување на цените на основните...

Фудбал 28.11.22 | 22:01

Целото раководство на Јувентус си поднесе оставки поради аферата со Роналдо

Сите директори на Јувентус денеска си поднесоа оставки и си заминаа од функцијата, пренесува италијански La Gazzetta dello Sport. Претседателот Андреа Ањели, неговиот заменик...

Фудбал 28.11.22 | 21:52

Ослободени повеќе од 700 затвореници во Иран по победата на фудбалерите во Катар

Повеќе од 700 затвореници се ослободени во Иран по неодамнешната победа на иранската фудбалска репрезентација против Велс на Светското првенство во Катар, соопштија...

Свет 28.11.22 | 21:47

Лагард: Инфлацијата во Европа сè уште не го достигнала својот максимум

Претседателката на Европската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард денеска во Европскиот парламент изјави дека не е убедена дека инфлацијата го достигнала врвот откако...

Црна хроника 28.11.22 | 21:38

Тешко повредена жена пешак во сообраќајка во Тетово

Во сообраќајка во Тетово, тешко повредена е 32-годишна жена, која е однесена на клиниките во Скопје поради сериозноста на здравствената состојба. Сообраќајната несреќа...

Скопје 28.11.22 | 21:32

Андоновска до Реџепи: Ти ниту си ми држел, а ниту ќе ми држиш лекции, тоа може на друго место да го правиш

Овој лекција мене нит ми одржал нит може да ми одржи, лекциите на друго место нека ги држи! Апсолутна лага и дефокус од реалните проблеми е неговото тврдење, за кое доказ...

Црна хроника 28.11.22 | 21:24

Тешка сообраќајка кај пехчевското село Црник, четири лица повредени, интервенирале и пожарникари

Четири лица се потешко повредени во сообраќајна несреќа помеѓу две возила кај пехчевското село Чифлик. Несреќата се случила околу 18:00 часот помеѓу фиат пунто и хјундаи...

Македонија 28.11.22 | 21:07

Тодоров: Немаме намера да дискутираме за црковни прашања и црковниот статус на МПЦ-ОА

Членот на заедничката Комисија за образовни и историски прашања меѓу Македонија и Бугарија, Петар Тодоров, вели дека од македонскиот дел на Комисијата биле изненадени...

Скопје 28.11.22 | 21:03

В.д. директорот на ЈП „Паркови и зеленило“ реагира на односот на советничката група на ВМРО ДПМНЕ во Град Скопје

Зухејр Реџепи, в.д директор на ЈП „Паркови и зеленило” – Скопје реагира на односот на советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Советот на град Скопје. – На минатата...

Скопје 28.11.22 | 20:50

Јовановски: Блокадата кај „Мавровка“ ќе биде отстранета до четврток поради посетата на германскиот претседател

Со оглед на информацијата од МВР дека утре доаѓа висока делегација од Германија на чело со претседателот ги замолив превозниците да покажат со гест дека не сакаат да...

Двоглед 28.11.22 | 20:38

Ако пантерот од Србија се приближи кон Македонија, Максим Димитриевски и Куманово се подготвени да се соочат со него

Откако вчера во Србија се објавија нови снимки од пантерот кој за кратко време пристигнал од Апатин, на унгарско-српската граница, до Фекетиќ оддалечен осумдесетина...

Скопје 28.11.22 | 20:29

Вечерва се решава дали приватните превозници ќе блокираат и на други локации

Директорот на „Слобода превоз“, Ленин Јовановски, кој денеска присуствуваше за време на продолжението на 19-тата седница на градскиот Совет за советнички прашања, во...

Македонија 28.11.22 | 20:24

Ивановска: Масовно се полагало предвреме правосуден испит

Државната комисија за спречување на корупција ја прекинало постапката за тоа како синот на Талат Џафери, успеал да добие право да полага, и да положи правосуден испит,...

Скопје 28.11.22 | 20:13

„Го зголемивме бројот на автобуси“ – „Не лажи“: Тензична и напната атмосфера во Советот на Град Скопје

Во бурна и напната атмосфера, со довикувања и надвикувања, на денешната седница за советнички прашања советниците од сите политички партии во Советот на Град Скопје...

Скопје 28.11.22 | 20:07

Продолжува хаосот на улиците во Скопје, Советот на Градот без одлука за проблемот со приватните автобуски превозници

На продолжението на 19-та седница на Советот на Град Скопје посветена на советнички прашања, во однос на проблемите со приватните автобуски превозници, повторно немаше...