петок, 25 ноември 2022
Економија 25.11.22 | 23:15

Koвачевски: На дело ја гледате енергетската трансформација каде од нашето сонце, македонско сонце, се позиционираме како иден зелен центар за енергија во Европа

Социјалдемократскиот Сојуз на Македонија (СДСМ) вечерва во Тетово ја продолжи серијата граѓански трибини „Силно и одлучно кон иднината“. На трибината се обрати и одговараше...

Економија 25.11.22 | 23:01

Славески: Буџетот е гломазен и инфлациски, се зголемува дефицитот и јавниот долг

„Не би сакал да верувам дека власта свесно го прави тоа да ја подгрева инфлацијата, но политиките во економијата само го зголемуваат долгот и дефицитот, изјави членот...

Македонија 25.11.22 | 22:48

Николоски: Избори на пролет и нова влада за справување со енергетската и економска криза

Барањето за предвремени избори е потребно од причина што прво оваа влада има спорен легитимитет од самиот почеток, знаете дека се работи за еден збир од многу политички...

Фудбал 25.11.22 | 22:33

Англија и САД одиграа без голови

Репрезентациите на Англија и САД одиграа нерешено во натпреварот од второто коло од групата Б на Светското првенство 2022 година. Средбата на стадионот „Ал-Бајт“ во...

Скопје 25.11.22 | 22:17

Oбиен автомобилот на градоначалникот на Кисела Вода Георгиевски

Вечерва непознати сторители го обиле автомобилот на градоначалникот на Кисела Вода Орце Георогиевски. Тој на Фејсбук објави фотографија од искршеното возило. Иако...

Економија 25.11.22 | 22:04

Мисајловски до власта: Во последните шест години имате буџет од 30 милијарди евра, а не направивте буквално ништо

Потпретседателот и пратеник од ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски на денешната собраниска комисија за Буџет посочи дека секој од буџетите кои што ги предлага власта во последните...

Македонија 25.11.22 | 21:48

Костадиновска Стојчевска: Државата и народот се сакаат со дела, а не со сеење страв

Во време на најголема економска и енергетска криза СДСМ и премиерот Ковачевски имаат решенија за предизвиците и успешно менаџираат со кризата. Носиме исправни одлуки...

Свет 25.11.22 | 21:38

Зеленски: Повеќе од шест милиони домаќинства во Украина погодени од прекини на струја

Украинскиот претседател, Володимир Зеленски изјави денеска дека над шест милиони домаќинства во земјата биле погодени од прекини на струја, два дена по целните руски...

Фудбал 25.11.22 | 21:23

Бејл за поразот од Иран: Многу ни е тешко, ќе се бориме до крај

Најдобриот фудбалер на Велс, Герет Бејл е разочаран по денешниот пораз од Иран (0:2) во натпреварот од второто коло од групата Б на Светското првенство. – Нема друга опција...

Црна хроника 25.11.22 | 21:09

Малолетник претепан пред училиште од двајца ученици

На 24.11.2022 во 16.40 часот Полициската станица Струга, А.М.(36) од с.Мороишта, струшко, пријавила дека околу 09.30 часот пред основно училиште во с.Драслајца нејзиниот малолетен...

Македонија 25.11.22 | 20:59

Термин за ехо на дојка во следните денови има само во Македонски Брод

Ако живеете во Скопје и имате потреба од Ехо на дојка во државна болница првиот слободен термин е наредната недела, но мора да одите во Македонски Брод, објавува „Сител“. Во...

Калеидоскоп 25.11.22 | 20:45

Нова радост во семејството на Мицкоски

Нова радост во семејството на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Денеска неговата сестра Ивана стана мајка на малата Ана. Веста ја сподели среќниот татко,...

Кошарка 25.11.22 | 20:40

Трет триумф на Пелистер

Македонскиот прволигаш Пелистер го забележа третиот триумф сезонава во АБА2-лигата. Битолчани вечерва во Сараево го победија Осиек со 83:71. Пелистер по три четвртини...

Свет 25.11.22 | 20:35

Стаорци изедоа 200кг запленета марихуана, тврди полицијата

Речиси 200 килограми канабис што конфискувани од дилери и „чувани“ во простории на полициска станица се уништени, а полицијата за тоа ги обвини – стаорците. Станувало...

Фудбал 25.11.22 | 20:24

Катар уште вечера може да ги загуби шансите за плејоф

Репрезентацијата на Катар денес загуби од Сенегал во второто коло на Светското првенството кое се одржува во нивната земја. Сенегал победи со 3:1 и ги остави домаќините...

Македонија 25.11.22 | 20:07

Солзи радосници после првата трансплантација на црн дроб од починат донор

Докторите, сестрите и целиот медицински персонал од Клиниката за дигестивна хирурија, кои денеска ја направија првата трансплантација на црн дроб од починат донор...

Фудбал 25.11.22 | 19:54

Се огласи и Нејмар: Јас сум син божји, нема да оставам непријателот да ме победи

Бразилскиот фудбалер, кој беше повреден на дуелот против Србија, ќе мора да го пропушти следниот меч од Мундијалот. Тој преку „Инстаграм“ порача дека е повреден, но...

Фудбал 25.11.22 | 19:43

СП 2022: Холандија и Еквадор одиграа нерешено

Холандија и Еквадор одиграа нерешено во натпреварот од второто коло од групата А на Светското првенство во 2022 година. Средбата на стадионот „Калифа“ заврши со резултат...

Свет 25.11.22 | 19:34

Наскоро полесно до германско државјанство

Почина дваесет и седумгодишниот Р.В., осуденик во Казнено – поправната установа Затвор Идризово. Како што сооппшти МВР, вчера попладне во 17.50 часот било пријавено во...

Црна хроника 25.11.22 | 19:22

Млад затвореник почина во возило на Брзата помош, телото на обдукција

Почина дваесет и седумгодишниот Р.В., осуденик во Казнено – поправната установа Затвор Идризово. Како што сооппшти МВР, вчера попладне во 17.50 часот било пријавено во...