четврток, 24 ноември 2022
Астро 24.11.22 | 22:58

Ова се ментално најсилните хороскопски знаци

Секој хороскопски знак има свои квалитети, но особено се истакнуваат луѓето родени во овие три знаци. Тие се предодредени за голем успех. Неуспехот не им е опција, се...

Свет 24.11.22 | 22:49

Постигнат е договор: Земјите од ЕУ нема заедно да купуваат руски гас

Министрите за енергетика на земјите-членки на ЕУ се согласија да го исклучат рускиот гас од договорот за заедничко купување, чија количина во 2023 година треба да пополни...

Свет 24.11.22 | 22:41

Бразил сепак пресилен, не дозволи никакво изненадување од Србија

Српската фудбалска репрезентација со резултат од 2:0 вечерва загуби од селекцијата на Бразил на Светското првенство во Катар. Со двата гола на Ришарлисон, Бразил на крајот...

Македонија 24.11.22 | 22:26

Пренџов: Ние сме членка на НАТО, Ковачевски морал да знае за што е баран Онишченко пред да му даде државјанство

Се наоѓаме во шестата година на власт на СДСМ и ДУИ и она сивило кое што го видовме во АНБ, и сум многу загрижен како граѓанин е сивило во секој сектор. Значи каде и да...

Свет 24.11.22 | 22:15

Путин се закани: Западот ќе се соочи со сериозни последици ако воведе ограничување на цената на руската нафта

Рускиот претседател Владимир Путин предупредува на сериозни последици за глобалниот енергетски пазар доколку Западот воведе ограничување на цената на руската нафта. Во...

Балкан 24.11.22 | 21:56

Вистинска драма: Курти го маваа со цреши, телохранителот го бранеше со чадор

Активистите на СДП фрлаа цреши кон Курти, кој потоа влезе во зградата преку таен влез, придружуван од обезбедувањето. Според медиумите, причина е албанскиот договор...

Свет 24.11.22 | 21:41

Берлин до Варшава: Германските системи за воздушна одбрана „Патриот“ се наменети за територијата на НАТО

Берлин денеска јасно стави до знаење дека системите за ПВО „Патриот“ што предложи да и ги обезбеди на Полска се наменети за употреба само на територијата на НАТО, спротивставувајќи...

Македонија 24.11.22 | 21:22

ЦК на ВМРО-ДПМНЕ со две барања: Организирање на предвремени парламентарни избори и итно усвојување на нашите предлози за закрепнување на економијата

Денес се одржа седница на Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ овде во Прилеп на кои се разговараше за тешката економска и политичка состојба, изјави по завршување на седницата,...

Македонија 24.11.22 | 21:01

Поранешен министер до Ковачевски: Оди во Арачиново и учи ги твоите пајташи кои за 474% ја зголемиле потрошувачката на струја

Поранешниот министер за правда Михајло Маневски преку социјалните мрежи му се обрати на актуелниот премиер Димитар Ковачевски. Тој во својата објава вели дека премиерот...

Македонија 24.11.22 | 20:34

Маричиќ: 2030 е реално време за исполнување на обврските кон ЕУ

Вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, на својот Фејсбук профил објави дека 2030 е реално време за спроведување на демократските реформи, одржлив напредок...

Црна хроника 24.11.22 | 20:18

Повредени три лица: Се судрија „рено меган“ и возило на МВР

На 23.11.2022 околу 20.00 часот во СВР Скопје било пријавено дека на бул.„Александар Македонски“, во близина на клучка Ченто, се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко...

Македонија 24.11.22 | 20:08

Централниот одбор ја предложи Маја Морачанин за претседателка на ДОМ

На денешната седница на Централниот одбор на зелената партија ДОМ беа утврдени предлозите за членови на Централниот и Надзорниот одбор на ДОМ, за кои ќе се одлучува...

Економија 24.11.22 | 19:54

Бислимоски: Да се поедностави регулативата за поставување батерии

Во следниот период треба да продолжиме со инвестициите во фотоволтаци, но треба да се насочиме и кон инвестиции во батерии и да се работи на поедноставување на регулативата...

Македонија 24.11.22 | 19:33

Заврши средбата на мешовитата историска комисија, ама без договор

Заврши средбата на мешовитата Комисија Комисија за историски и образовни прашања, но без конкретен договор во однос на содржината на учебниците за 7 одделение во Македонија Првиот...

Фудбал 24.11.22 | 19:32

Се бројат минутите: Србија излегува пред моќниот Бразил

Селекторот на Бразил, Тите, зборуваше за притисокот врз неговата репрезентацијата пред настапот на Светското првенство во Катар. – Не сум одговорен за 20 години без...

Балкан 24.11.22 | 19:22

Бугарскиот попис на населението изброја 1.143 Македонци

Денеска во Софија бугарскиот Национален статистички институт ги презентира податоците од пописот на населението спроведен минатата година. Освен Бугари, кои доминираат...

Македонија 24.11.22 | 19:01

ВО ЖИВО: Централен комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва во Прилеп

Вечерва во 19:00 часот, во хотел „Кристал палас“- Прилеп, ќе се одржи Централен комитет на ВМРО-ДПМНЕ. По завршување на Централниот комитет, во 20:00 часот, ќе биде дадена...

Скопје 24.11.22 | 18:33

Приватните превозници отфрлаат вклученост во наплата на билети, утре ќе протестираат пред ЈСП

Најодговорно тврдам дека „Слобода превоз“ од воведувањето на системот, а и никогаш претходно, не била таа која што продавала билети за превоз. За билетите, од набавка,...

Економија 24.11.22 | 18:19

Лозановска: Поминаа 6 години од најавата на СДСМ за замена на филтрите на оџаците во РЕК Битола, но од тоа нема ни трага, ни глас

На денешната собраниска седница наменета за поставување пратенички прашања, пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Олга Лозановска упати две пратенички прашања. Првото...

Здравје 24.11.22 | 17:55

Нема што нема од симптоми! Влезе ли у фамилија ги проаѓа сите: Стомачен вирус хара во Македонија

Есента е период на многу вируси, меѓу кои чести се и стомачните. Лекарот по општа медицина д-р Бојан Трајковски, на својот Фејсбук профил, објави кои симптоми се појавуваат...