петок, 7 октомври 2022
Македонија 07.10.22 | 22:33

Пендаровски: Договорот е Србија да ни помага со природен гас, а ние да ѝ помогнеме со струја

Периодот што следи ќе биде многу тежок за државата, но излезот и стабилноста на електроенергетскиот систем во земјава го гледаме во регионалното вмрежување и во помош...

Македонија 07.10.22 | 22:28

Шаќири: Ќе се учи со физичко присуство, ако треба, лесно е да преминеме онлајн

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска во обраќање на Универзитетот во Тетово ја нагласи важноста на дигитализацијата во образованието и истакна...

Македонија 07.10.22 | 22:26

Свечена академија по повод Денот на ослободување на Крива Паланка, во првиот ред и Филипче

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вечерва присуствуваше на Свечена академија по повод 8 Октомври – Денот на ослободување на Крива Паланка, на која беа...

Економија 07.10.22 | 22:16

Економската криза зема замав: Речиси 5.000 работодавачи немаат исплатено плата во август

Скоро 5.000 работодавачи немаа исплатено плата на работниците за август, а ист број на работодавачи воопшто немаат поднесено пресметки за да исплатат плата на повеќе...

Македонија 07.10.22 | 22:06

ВО ЖИВО: Мицкоски во „360 степени“

Гостување на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во 360 степени на ТВ Алсат.

Здравје 07.10.22 | 22:01

СЗО: Нов бран на корона ѝ се заканува на Европа

Изгледа дека нов бран на Ковид-19 би можел да пристигне во Европа со почетокот на постуденото време, додека експертите за јавно здравје велат дека заморот од вакцините...

Македонија 07.10.22 | 21:29

Димитров за „Цар Борис“: Нашата влада во односите со Бугарија се однесува како туѓа

„Пријателството меѓу државите, исто како и меѓу луѓето, претпоставува почит и разбирање за другиот, за нештата што му се најважни“, вели поранешниот шеф на македонската...

Македонија 07.10.22 | 21:20

Мицкоски: Струмица е на нозе и бара промени и нова иднина

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и членови на високото раководствот на партијата вечерва остварија средба со членови на партијата од ОК Струмица. Вечерва...

Економија 07.10.22 | 21:11

Локвенец: До крајот на 2027 би имале готова пруга кон Бугарија

Драго ми е што можам да кажам дека до 18-ти месецов, определените фирми за градба на проектот ќе почнат со работата, а официјалниот настан за почеток на градбата како држава...

Балкан 07.10.22 | 21:00

Радев објасни зошто не потпиша за членство на Украина во НАТО: Тоа ќе биде војна на Алијансата со Русија

Претседателот на Бугарија Румен Радев денеска објасни зошто не ја потпишал декларацијата за членство на Украина во НАТО велејќи дека тоа би значело војна на Алијансата...

Македонија 07.10.22 | 20:51

Левица ја достави иницијативата за референдум

Со 750 собрани потписи Левица и официјално ја поднесе иницијативата за референдум со  прашање Дали сте за продолжување на преговорите со ЕУ со приваќање на собраниските...

Економија 07.10.22 | 20:46

Тренчевска: Мерката за самовработување е една од најуспешните мерки на Оперативниот план

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска денеска заедно со директорот на Агенцијата за вработување на Република Македонија, Беким Мурати...

Балкан 07.10.22 | 20:42

Црногорската влада го смени шефот на Агенцијата за национална безбедност

Владата на Црна Гора денеска со мнозинство гласови го разреши директорот на Агенцијата за национална безбедност Саво Кентера на предлог на премиерот во технички мандат...

Македонија 07.10.22 | 20:39

Отворање клуб „Цар Борис“ за СДСМ е само „спорадична, поединечна провокација“

СДСМ ја осудува денешната провокација во Охрид, но и секоја друга провокација, наша обврска е институционално да најдеме решенија за да ги затвориме овие прашања за...

Балкан 07.10.22 | 20:19

За неколку минути од камионот имаше само пепел: Пожар на автопатот Белград – Загреб

На социјалните мрежи се појавија снимки од пожар на автопатот Белград – Загреб, во кој целосно беше пеплосан камион. Огнената стихија го запре сообраќајот на автопатот...

Македонија 07.10.22 | 20:11

Лефков: Зошто институциите дозволуваат провокации како „Цар Борис“?

За жал гледаме дека падот на демократијата и молчењето на институциите практично им овозможуваат на оние кои не ѝ мислат добро на Македонија да промовираат најгрозоморни...

Македонија 07.10.22 | 20:05

Мизрахи: Навредена сум, се чувствувам незаштитено, за цар Борис Евреите биле „најголемото европско зло“

Како Еврејка сум силно навредена од користењето на ваквиот назив, без разлика на реториката дека претставниците од здружението дека не им било тоа намера, го знаат историското...

Македонија 07.10.22 | 19:50

Спасовски го осудува отворањето на клубот „Цар Борис Трети“: По идеологија сум антифашист

Денешниот протест во врска со отворањето на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети” во Охрид заврши без посебни нарушувања на јавниот ред и мир, а наспроти шпекулациите,...

Скопје 07.10.22 | 19:45

Ги украдоа бистите на Дуња, Вапцаров и Неделковски за да нè понижат до степен на отупеност и инертност

Ивор Мицковски го коментира исчезнувањето на бистите на револуционерите Невена Георгиева Дуња, Никола Вапцаров и Коле Неделковски. Настанот помина речиси незабележано,...

Црна хроника 07.10.22 | 19:37

МВР: Не се регистрирани инциденти на протестот во Охрид

Не се регистрирани нарушувања на јавниот ред и мир на денешниот протест против отворањето на бугарскиот културен клуб „Цар Борис III“ во Охрид, соопшти попладнево МВР. Добиј...