петок, 7 октомври 2022
Македонија 07.10.22 | 23:52

Мицкоски за Ахмети: Да направиме човек кој ќе биде на вистинската страна на историјата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски рече дека при евентуално идно формирање влада како потенцијален коалициски парнер ја преферира албанската опозиција,...

Македонија 07.10.22 | 23:41

Ковачевски за „Броило“: Јас сум основач на „Пиксел“, но кога станав министер ги отстапив уделите

Јас еден од сновачите на компанијата „Пиксел“ која е формирана 2017/2018 година, но кога станав министер јас ги отстапив уделите, вели премиерот Димитар Ковачевски за аферата...

Свет 07.10.22 | 23:40

Лиз Трас смени министер оти недолично се однесувал

Британската премиерка Лиз Трас го смени министерот за трговија Конор Барнс од функцијата, откако против него беше поднесена жалба за сериозно недолично однесување,...

Свет 07.10.22 | 23:37

Макрон: Следната зима ќе биде уште потешка

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска по самитот на ЕУ во Прага предупреди дека зимата следната година и 2024 година за Европејците ќе биде уште потешка од претстојната,...

Свет 07.10.22 | 23:32

Зеленски: Путин се плаши од неговиот народ, само тој може да го промени

Рускиот претседател Владимир Путин не се плаши од нуклеарен напад. Тој се плаши од неговото општество, од неговиот народ. Бидејќи само тој народ може да го промени, да...

Македонија 07.10.22 | 23:30

Ковачевски: СДСМ е консолидиран, победи на вонредните локални избори

СДСМ е консолидирана партија, избра нов претседател на внатрепартиски избори, има ново раководство,нови општнски раководства, настапи на вонредните локални избори...

Свет 07.10.22 | 23:30

Белата куќа ја коментираше изјавата на Бајден за ризикот од нуклеарен армагедон

Американскиот претседател Џо Бајден одржа говор во четвртокот во кој истакна дека ризикот од нуклеарен армагедон сега е на нивото што последен пат беше забележано...

Македонија 07.10.22 | 23:26

Мицкоски: Под овие околности нема да дозволиме промена на Уставот

ВМРО-ДПМНЕ под овие околности нема да дозволи промена на премабулата на Уставот, истакна лидерот на партијата Христијан Мицкоски. – Под овие околности нема да дозволиме...

Македонија 07.10.22 | 23:21

Мицкоски: Процесот на интегрирање го претворија процес на асимилација, тоа јас како Македонец не може да го прифатам

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во неговото гостување во емисијата „360 степени“ на Алсат М телевизија, истакна дека власта со прифаќање на бугарските...

Свет 07.10.22 | 23:18

Пентагон: Путин не донел одлука за употреба на нуклеарно оружје

Пентагон оцени дека нема знаци дека рускиот претседател Владимир Путин одлучил да употреби нуклеарно оружје, јави денеска Си-Ен-Ен. „Засега не можеме да кажеме дека...

Економија 07.10.22 | 23:16

Ковачевски: Струјата за граѓаните е 80% субвенционирана, следат антикризни мерки за најранливите

Премиерот Димитар Ковачевски вечерва во интервју за „КликПлус“ на ТВ21 истакна дека Владата прави се за да обезбеди дополнителни антикризни мерки за граѓаните и стопанството...

Македонија 07.10.22 | 23:12

Забрането е вработен во МВР да членува во политичка партија, вели министерот

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во денешното интервју за Макфакс студио се осврна и на реформите и реализираните проекти во МВР. Тој посочи дека е забрането...

Македонија 07.10.22 | 23:11

По свадба тапани: Ковачевски го осуди името на клубот и го нарече провокација

Премиерот Димитар Ковачевски го осуди отворањето на бугарскиот културен клуб со името „Цар Борис Трети“ во Охрид, чие отворање беше најавувано со месеци, а се случи...

Македонија 07.10.22 | 23:04

Тешка провокација е отворање на клубот на фашистичкиот окупатор цар Борис, смета Мицкоски

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вечерашното гостување во емисијата „360 степени“ на Алсат-М Телевизија изјави дека отворањето на бугарскиот клуб...

Останати спортови 07.10.22 | 23:02

Сребро и бронза за македонските кикбоксери на СП

Од завршеното Светско првенство во кик бокс за деца, кадети и јуниори Лидо Диесело, Италија, во Македонија се враќа со две одличја – сребрен медал за Нелсон Узеир и Јадранка...

Македонија 07.10.22 | 23:00

Јас сум дел од континуитетот на Глигоров и Заев, а Мицкоски е од времето на Груевски

Премиерот Димитар Ковачевски вечерва го осуди условувањето на ВМРО-ДПМНЕ кон пратениците кои потпишуваа нотарски изјави дека нема да гласаат за евентуалната промена...

Македонија 07.10.22 | 22:48

Ковачевски: Владата е стабилна, нема потреба од широка коалиција

Владата е стабилна и парламентарното мнозинство овозможува нејзино непречено функционирање и покрај случувањата во ДУИ. Имам редовни состаноци со Али Ахмети, но не...

Македонија 07.10.22 | 22:44

Мицкоски: Барањето за предвремени избори стои, потребна ни е спосoбна влада

„Барањето за предвремени избори стои, имам чувство дека некогаш на јавната сцена не треба континуирано да повторувате една те иста работа, затоа што на луѓето можеби...

Економија 07.10.22 | 22:38

Обезбедено е парно за Скопје, а се преговара и за гас и да има алтернативен енергенс, вели премиерот

Премиерот Димитар Ковачевски апелира до граѓаните да бидат мирни во овие тешки времиња, затоа што, како што вели, деноноќно се работи за да се обезбеди сѐ. Во гостување...

Економија 07.10.22 | 22:34

Ковачевски: Чекаме позитивна вест од преговорите со ММФ и другите кредитори

Владата работи на тоа да продолжи економската активност, да се поддржат најранливите категории граѓани,  да се одржи ликвидноста и на Буџетот и на стопанството воопшто....