четврток, 6 октомври 2022
Калеидоскоп 06.10.22 | 23:40

Доаѓа неработен ден – останува уште еден продолжен викенд за сите граѓани до крајот на годинава

Во 2022 година, на сите македонски граѓани им останува уште еден продолжен викенд. Продолжен празничен викенд има во октомври- неработен ден по повод Денот на македонската...

Македонија 06.10.22 | 23:31

Кастриот Реџепи откри зошто се приклони кон ДУИ: Ме избркаа од партија преку социјалните мрежи

Ме избркаa од мојата политичка партија, изјави Кастриот Реџепи во емисијата „Патот кон“ во Алсат, велејќи дека неговата партија не прифатила да има состанок на органите. Мојата...

Здравје 06.10.22 | 23:25

Што точно значи да се умре од старост?

Во потврдата за смртта на кралицата Елизабета Втора, која беше објавена неодамна, стои дека причината за смртта била „староста“. Во секојдневниот говор, вакво нешто...

Калеидоскоп 06.10.22 | 23:12

15 илјади Украинци се пријавиле за секс-оргии на рид во близина на Киев, ако Путин реши да фрли нуклеарка

Ако навистина се случи Владимир Путин да нареди употреба на нуклеарно оружје, доведувајќи го човештвото на раб на масовно уништување, се чини дека некои од луѓето последните...

Вести 06.10.22 | 22:57

Tалески: Сега е најмалку потребно политика и политиканство

Ни претстои сериозна криза во која што мора секој пратеник поединечно, и на власта и на опозицијата да се надмине себеси, за сето она што е во интерес на граѓаните да...

Македонија 06.10.22 | 22:44

Јорданов: Власта се правдаше дека болницата во Штип не се гради оти има судски спор, сега спор нема, зошто не почне да се гради

Имаме суштинска потреба во цел исток не само во општина Штип да се доизгради клиничката болница која беше започната в 2016 година и за година дена е изградено ова што денес...

Македонија 06.10.22 | 22:36

Рангеловиќ: Стравувам дека ако ги ставиме Бугарите во Уставот, ќе има нов Рамковен договор за нив

Аналитичарот Иво Рангеловиќ вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 посочи дека стравува оти ако се внесат Бугарите во Уставот, ќе има нов Рамковен договор за...

Балкан 06.10.22 | 22:20

Радев: Турција е наш многу важен сојузник

Европа треба поактивно да работи на своето енергетско, транспортно и дигитално поврзување, а Бугарија треба уште подобро да ја искористи својата географска положба...

Македонија 06.10.22 | 22:04

Милошоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе закон во Собранието за забрана на формирање здруженија поврзани со фашистичкиот режим или Третиот Рајх

Ставот на СДСМ е многу противречен. Сега го имаме основниот проблем тој е од каде што извираат сите овие провокации и каде наоѓаат основа. Тоа е двостраниот Македонско...

Македонија 06.10.22 | 21:52

Милошоски: Власта треба да биде внимателна што прави, што презема и за која цел, менување на Устав не е мала работа

Прво, би сакал да кажам дека секој што смета дека предлогот на претседателот Макрон за почнување на едни вакви неформални средби наречени европска политичка заедница...

Македонија 06.10.22 | 21:49

Ковачевски – Ердоган: Соработката е важна со цел ублажување на последиците од енергетската криза

Премиерот Димитар Ковачевски кој денеска присуствува на првиот состанок на Европската политичка заедница во Прага, на својот Фејсбук-профил информираше дека се сретнал...

Македонија 06.10.22 | 21:40

Мицкоски на состанок во ОК Ѓорче Петров: Најгласна од сѐ е потребата за промени и иднината за која мораме да се избориме

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО ДПМНЕ вечерва присустуваше на состанок во ОК Ѓорче Петров. Разговаравме за тешкиот и скап живот, за сиромаштијата која расте, за...

Балкан 06.10.22 | 21:25

Вучиќ од Прага праша: Дали вие ја казнувате Русија или Србија?

Одлуката дали Србија ќе може да увезува руска нафта – одложена е за 1 декември. По првиот самит на Европската политичка заедница во Прага, претседателот на Србија, Александар...

Црна хроника 06.10.22 | 21:08

Девојка претепана од скопјанец во Аеродром

На 05.10.2022 во 17.49 часот во СВР Скопје, Г.Д.(18) од Скопје пријавила дека на подрачјето на Аеродром била физички нападната од Н.Р. од Скопје. Се работи на расчистување на случајот.  

Здравје 06.10.22 | 20:48

На клиниките пристигнуваат нови апарати, но нема обучен кадар за да чита резултати

Додека министерот Беким Сали го пушташе во употреба новиот, најсовремен ангиографски систем за интервентни радиолошки процедури, пациенти со малигни заболувања реагираат...

Македонија 06.10.22 | 20:33

Јорданов: Домашните компании имаат најголеми трошоци во регионот, ако државата ги уништи ќе нема кој да дава плата, ќе има невработеност

Жалосни се податоците кои пристигаат до нас, имаме и економски совет во рамки на локалната самоуправа, на дневна основа комуницираме со правните субјекти, и како што...

Балкан 06.10.22 | 20:20

Вучиќ на социјалните мрежи објави фотографија со Ковачевски на која двајцата седат на скали

Премиерот на Македонија, Димитар Ковачевски и српскиот претседател Александар Вучиќ денеска се во Прага на првата средба на Европската политичка заедница. Српскиот...

Свет 06.10.22 | 20:18

Зеленски со порака до лидерите од ЕПЗ: Украина треба да победи за да спречи руските тенкови да стигнат до Варшава или Прага

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска побара од европските лидери уште оружје за да ги спречи руските тенкови да стигнат до Варшава или Прага, пренесоа...

Скопје 06.10.22 | 20:13

Ивор Мицковски: Измама на векот ѝ се случи на цела држава

Општина Центар ќе дозволи изградба на втора висококатница кај Холидеј Ин, Карпош ги блокира спортските сали за клубовите и децата, затоа што во Советот го блокираат...

Свет 06.10.22 | 20:03

„Форбс“: Милион луѓе ја напуштиле Русија за две недели

Речиси милион луѓе ја напуштиле Русија од почетокот на мобилизацијата на 21 септември, пишува руското издание на „Форбс“, повикувајќи се на извор запознаен со проценките...