среда, 5 октомври 2022
Свет 05.10.22 | 23:59

Цените на нафтата пораснаа до 94 долари: ОПЕК+ го намалува производството наспроти притисокот од САД

Цените на нафтата на меѓународните пазари пораснаа до 94 долари, откако ОПЕК и неговите сојузници одлучија да го намалат производството и покрај противењето на САД. На...

Свет 05.10.22 | 23:47

Шолц: Мигрантите и се потребни на европската економија

Германскиот канцелар Олаф Шолц во интервју за шпанскиот весник „Ел Паис“ потврди дека Германија има проблем со работната сила и изложи каква заедничка миграциска...

Свет 05.10.22 | 23:37

Шведска и Турција разговарале за екстрадирањето на лица што ги бара Анкара

Делегација на Шведска, која е кандидат за членство во НАТО, се сретна со турски официјални претставници за да разговара за барањата на Анкара за екстрадиција на луѓе...

Калеидоскоп 05.10.22 | 23:22

Филмот за Бигорскиот манастир „1000 години сведок на светлината“ со три номинации на православниот фестивал „Byzanfest“

Јубилејниот филм за Бигорскиот манастир „1000 години сведок на светлината“ е со три номинации во три категории на православниот фестивал за филмска уметност „Byzanfest“. Со...

Свет 05.10.22 | 23:20

Историски момент за Русинката Ана Кикина: Стана прв руски астронаут кој полетал од САД по 20 години

Руски астронаут првпат по 20 години полета во вселената од американското тло. Астронаутката Ана Кикина полета од космодромот Кејп Канаверал на Флорида до Меѓународната...

Култура 05.10.22 | 23:07

Во Скопје отворена изложба на Ирена Паскали

Во Домот на култура „Кочо Рацин“ во салонот „КО-РА“ во Скопје отворена е изложбата – мултимедијална инсталација насловена „Moving images in stormy times“ на уметницата Ирена...

Фудбал 05.10.22 | 23:04

Дарвин Нуњез: Кога зборува Клоп, ништо не го разбирам

Уругвајскиот напаѓач на Ливерпул, Дарвин Нуњез изјави дека не може да ги разбере упатствата на тренерот Јирген Клоп. Искрено, кога зборува Клоп, ништо не разбирам. Секако,...

Македонија 05.10.22 | 22:53

Бугарскиот министер за надворешни: Ако цар Борис трети е проблем, Јосип Броз Тито е уште поголем

Mинистерот за надворешни работи во службената влада во Софија, Николај Милков, порача дека Бугарија е Европска Унија и додека преговара со ЕУ, Република Македонија преговара...

Економија 05.10.22 | 22:52

Под мотото „Плата за живот“ во Штип ќе се одржува „Текстилијада“

Во Штип од утре почнува 6. „Текстилијада“ во организација на Здружението „Гласен Текстилец“. Кристина Ампева, претставничка на здружението, на прес-конференција истакна...

Свет 05.10.22 | 22:37

Вершињин: Идејата за отстранување на Русија од Советот за бебедност на ОН е невозможна и опасна

Рускиот заменик министер за надворешни работи, Сергеј Вершињин, истакна дека идејата на некои земји за исфрлање на Русија од Советот за безбедност на Обединетите нации...

Македонија 05.10.22 | 22:24

Мицкоски: Светска банка вели само Русија и Украина имаат помал раст на економијата од Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, го посочува фактот што Светската банка вели дека само Русија и Украина имаат помал раст на економијата од Македонија. Во...

Свет 05.10.22 | 22:22

Ќе има хаос на европските аеродроми: Штрајкот на пилотите на „Еуровингс“ ќе погоди 30.000 патници

Штрајкот на пилотите на „Еуровингс“ најавен за утре ќе погоди 30.000 патници, што се однесува на летовите на оваа компанија во Германија, објави компанијата „Луфтханза“,...

Свет 05.10.22 | 22:14

Со указ на Путин, Русија станува сопственик на нуклеарната централа Запорожје

Рускиот претседател Владимир Путин со указ нареди преземање на украинската нуклеарна централа Запорожје и впишување во сопствеништво на Руската Федерација. Најголемата...

Македонија 05.10.22 | 22:07

Грковска на средба со новиот амбасадор на Косово: Неопходна е соработка во регионот за полесно справување со кризата

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, имаше средба со новоименуваниот амбасадор на Косово во Македонија,...

Останати спортови 05.10.22 | 21:52

Повторно ќе може рамноправно да се натпреваруваат: Прекината суспензијата на руските и белоруските боксери

Управниот одбор на Меѓународната боксерска асоцијација (ИБА) одлучи да ја прекине забраната за натпреварување на боксерите од Русија и Белорусија. Организацијата смета...

Свет 05.10.22 | 21:38

Американските разузнавачки агенции потврдуваат дека украинската влада го одобрила атентатот врз Дугина

Американските разузнавачки агенции соопштија дека членовите на украинската влада го одобриле бомбашкиот напад во кој загина Дарија Дугина и стравуваат дека таквите...

Свет 05.10.22 | 21:37

Активисти на Гринпис извршија упад и го прекинаа говорот на британската премиерка

Активистите на меѓународната еколошка организација Гринпис накратко го прекинаа говорот на британската премиерка Лиз Трас на Конгресот на Конзервативната партија...

Македонија 05.10.22 | 21:23

Владата објави листа на македонски државјани што се бореле во Сирија како дел од ИСИС

Владата за првпат објави список на 15 македонски државјани кои учествувале во паравоени формации во Сирија и „Исламска држава“ (ИСИС). Ним им се воведени финансиски...

Калеидоскоп 05.10.22 | 21:22

Меѓународно истражување: Читањето печатени наместо е-книги, подобро го развива интелектот кај децата

Читањето електронски книги, се чини, не е толку делотворно како класичните печатени книги што, на пример, ги позајмуваме од библиотеките, посочува ново истражување на...

Македонија 05.10.22 | 21:07

Oбезбедени средства за доизградба на системите за водоснабдување во Никуштак и Виштица во Липково

Владата на 86-та седница ја усвои информацијата за повеќегодишна јавна набавка за финансирање на активности за водоснабдување на н.м. Никуштак – дистрибутивна мрежа...