вторник, 4 октомври 2022
Свет 04.10.22 | 22:57

Кина: Можна е нуклеарна војна, сите европски земји ќе се тресат

Кина предупреди дека САД би можеле да се соочат со „тешки последици“, вклучително и нуклеарна војна, доколку на Украина ѝ се дозволи да се приклучи на Организацијата...

Свет 04.10.22 | 22:42

Холандија ќе уништи над 100.000 кокошки поради многу заразен птичји грип

Холандија ќе усмрти околу 102.000 кокошки на фарма во северниот град Кил-Виндвер, откако бил откриен многу заразен вид на птичји грип. Минатиот месец во Холандија биле пријавени...

Економија 04.10.22 | 22:27

Се раскинуваат седум договори за концесии на мали хидроцентрали на Шара

Владата, на предлог на Министерството за животна средина и просторно планирање, ја усвои информацијата во врска со статусот на Договорите за концесија на малите хидроелектрични...

Живот 04.10.22 | 22:00

За прв пат во Македонија, Соулмејт забава во Скопје

За прв пат во Македонија доаѓа концептот кој ќе стави крај на етапата во која многу луѓе се чувствуваат отуѓени, осамени, асоцијални и летаргични. Не се работи за некоја...

Свет 04.10.22 | 21:54

Руските пранкери Вован и Лексус по разговорот со Маја Санду открија: Молдавија сака да даде дел од својата територија на Украина

Молдавија e подготвена да ѝ даде дел од својата територија на Украина на користење за период од неколку години. Претседателката Маја Санду ова го кажа при разговор со...

Македонија 04.10.22 | 21:51

Правосудни апсурди, двајца генерални секретари на влада осомничени за криминали до гуша, а премиерите чисти

Обвинението за поранешниот секретар на влада Мухамед Зекири покажува две работи, едната е дека владите на СДС се инкубатор за криминал, а втората е дека правосудните...

Македонија 04.10.22 | 21:43

Ковачевски: Нема потреба за формирање широка коалиција и експертска влада

Нема потреба за формирање широка коалиција и експертска влада, бидејќи оваа Влада има политички легимитет и капацитет, и политички, и економски, од секој аспект да се...

Кариера 04.10.22 | 21:39

Најпознатите шефови од екс-ју: Карапанџа, Легат, Бремец, Возељ…одржаа мастер клас за ученици низ Македонија

Шестото издание на „Гастромак“, по пауза предизвикана со пандемијата, во скусена верзија, годинава има за цел да го унапреди знаењето и светогледите на идните готвачи...

Свет 04.10.22 | 21:39

Столтенберг ги осуди севернокорејските ракетни тестирања

НАТО упати критики кон Северна Кореја поради серијата лансирања на проектили во изминатите денови и го повика Пјонгјанг да се ангажира во дипломатијата. – Силно ги...

Култура 04.10.22 | 21:24

Доделени наградите на ИФДТ „Игор Маџиров“: Гран при за „Тивкото момче“ на Театарот за деца и млади од Крагуевац

Во салонот на Театар за деца и младинци – Скопје денеска и официјално заврши првото издание на Интернацаионалниот фестивал на детски театри „Игор Маџиров“ 2022. Стручната...

Скопје 04.10.22 | 21:23

Утре делови од неколку скопски општини ќе останат без струја

Регионалниот центар за управување со кризи на Скопје, по добиеното известување од ЕВН, ги известува граѓаните дека поради технички интервенции во електро дистрибутивната...

Скопје 04.10.22 | 21:08

Мицкоски порача од Кисела Вода: Мора да ги менуваме работите, да создаваме заедничка иднина

Вечерва во победничка Кисела Вода на состанок со Општинскиот Комитет, објави на својот фејсбук профил лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Разговаравме за тешката...

Свет 04.10.22 | 21:07

Се појави снимка од руски воз што носи нуклеарно оружје

Снимка од руски воз што носи нуклеарна опрема кон украинското бојно поле дополнително ги поттикна стравувањата дека Владимир Путин може да тестира нуклеарно оружје,...

Македонија 04.10.22 | 21:00

Институциите се узурпирани, аферата „Броило“ ќе биде тест за институциите

Денеска обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција поднесе кривична пријава до кумот на Ковачевски затоа што не се извршени работите за надзор при...

Економија 04.10.22 | 20:52

Светска Банка: Македонија пред совршена економска бура

Македонија пред совршена економска бура. Стопанството го демне ризик од стагфлација, односно намалување на производството при зголемување на цените – наведува Светската...

Црна хроника 04.10.22 | 20:48

Албански државјанин избоден во угостителски објект во Кичево

Вчера во 23.07 часот во ОВР Кичево е пријавено дека пред угостителски објект на бул.„Ослободување” во Кичево бил физички нападнат и повреден со остар предмет албанскиот...

Свет 04.10.22 | 20:28

Белгија очекува нова рекордна стапка на инфлација овој месец

Канцеларијата за статистика на Белгија предвидува дека инфлација во октомври ќе биде повисока од стапката во септември, што достигна рекордна стапка во изминатите...

Балкан 04.10.22 | 20:26

Словенечкиот парламент ги дозволи браковите на истополовите двојки и усвојувањето деца од нив

Словенечкиот парламент на денешната седница го усвои амандманот со кој се дозволуваат истополови бракови и усвојување деца во истите, по одлуката на Уставниот суд. Словенија...

Економија 04.10.22 | 20:23

Бислимоски: Верувам дека секој здраворазумен ќе направи се за да се обезбеди производство на електрична енергија од „Те-то“

Превземавме и ќе допреземеме одреден сет на мерки со цел да избегнеме зголемување на цената на електричната енергија. Да видиме каде сме, што сме, да проанализираме,...

Свет 04.10.22 | 20:13

Меркел доби награда на ОН за бегалци, вредна 150.000 долари

Поранешната германска канцеларка Ангела Меркел доби награда од Агенцијата за бегалци на ОН за нејзината улога во начинот на кој Германија прифати повеќе од 1,2 милиони...