понеделник, 3 октомври 2022
Здравје 03.10.22 | 23:40

Утринското кафе заменете го со јаболко!

Ако првиот чекор што ќе го направите наутро е да посегнете по кафе, можеби ќе се премислите поради следните факти. Додека будењето со кафе зависи од количината на кофеинот,...

Калеидоскоп 03.10.22 | 23:24

Кралот Чарлс Трети и Камила уживаа на плажа во Барбадос

Членовите на британското кралско семејство ретко се гледаат во костими за капење. Во нивниот случај, тоа е „само понекогаш“ еднаш во многу години. Причината се нивните...

Македонија 03.10.22 | 23:23

Трајанов предлага широка коалиција во која ќе се вклучи и ВМРО-ДПМНЕ

Пратеникот и лидер на Демократски Сојуз, Павле Трајанов гостуваше во емисијата „360 степени“ при што предлага широка коалиција. Моја сугестија е да се размисли за широка...

Свет 03.10.22 | 23:17

Георгиева: 48 земји во светот се особено изложени на криза со храна

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) денеска објави дека до 20 земји, од кои многу се во Африка, би можеле да побараат итна помош за справување со глобалната криза со храна. Директорката...

Астро 03.10.22 | 23:05

Хороскопски знаци на кои им е важно партнерот да е богат

Некои луѓе сметаат дека среќата не е во парите, но според астролозите овие хороскопски знаци го ставаат богатството на прво место и тоа им е важно кај партнерот. Бик Бикот...

Македонија 03.10.22 | 22:54

Пендаровски: Владата тврди дека нема да има рестрикции на струја

Според она што го знам и јавно е познато до овој момент, Владата тврди дека нема да има рестрикција на струја. Владата тврди дека ќе имаме проблеми да набавиме енергенси...

Црна хроника 03.10.22 | 22:40

Почина жена во центарот на Скопје

Вечерта во понеделникот починала жена во строгиот центар на Скопје. Како што дознава „Република“ станува збор за жена која имала околу педесет години. И се слошило...

Економија 03.10.22 | 22:28

Кадиевска Војновиќ: Првпат во историјата опозициски лидер излезе со издржан предлог за излез од кризата

„Економскиот тим на ВМРО-ДПМНЕ работи не само за енергетската криза, туку и за економските теми и целокупната економска ситуација. Прв пат во историјата опозиционен...

Македонија 03.10.22 | 22:15

Пендаровски: Ако нема парно за граѓаните во Скопје, и ние во вила „Водно“ ќе го исклучиме греењето

Владата е децидна дека грејната сезона ќе почне на 15 октомври и дека скопјани нема да останат без парно греење. Тоа нека биде тест дали Владата со сите најавени мерки...

Балкан 03.10.22 | 22:08

Босанскиот премиер Новалиќ заврши на американската црна листа

Министерството за финансии на САД воведе санкции кон премиерот на Босна и Херцеговина, Фадил Новалиќ поради поткопување на демократските процеси. На американската...

Економија 03.10.22 | 22:01

Кадиевска Војновиќ: Инфлацијата не постои од вчера, таа е разгорена од минатиот април

Гледам колку се пораснати Импут 1, односно сите оние елементи како ѓубрива, енергија и сите трошоци за земјоделецот колку се пораснати во однос на лани и во август последна...

Економија 03.10.22 | 21:57

Битиќи: Во период на криза нема време за политика, сите треба да работиме за граѓаните

Вицепремиерот Фатмир Битиќи гостуваше во „ТВ 24“, при што даде пофалба за потегот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, која понуди помош во надминување на економската и енергетската...

Македонија 03.10.22 | 21:48

Пендаровски: И да се изгушкав со Путин на 24 февруари, пак ќе ги имавме овие цени на енергенси

Претседателот Стево Пендаровски смета дека цената на енергенсите и на рускиот гас не зависи од блискоста со Путин, туку од пазарот. Еве, да бевме најдобри пријатели...

Економија 03.10.22 | 21:42

Кадиевска Војновиќ: Бизнисите во Македонија плаќаат најскапа струја во регионот

„Ајде да анализираме со бројки кои што баш ја покажуваат кондицијата на фирмите и дали енергетската криза и трошокот од цена на електрична енергија не ги погодила фирмите....

Останати спортови 03.10.22 | 21:28

Почина учесник на Лондонскиот маратон

Еден од учесниците на маратонската трка која вчера се одржа во Лондон почина откако колабираше за време на маратонот, соопштија денеска организаторите. Идентитетот...

Економија 03.10.22 | 21:13

Утре средба на економскиот тим на Мицкоски и премиерот Ковачевски

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски и економскиот тим на партијата утре ќе има средба со претседателот на Владата Димитар Ковачевски. Ова го потврди вечерва Маја...

Македонија 03.10.22 | 20:56

Мицкоски: Големото поскапување на цената на струјата за компаниите и ЈП повторно ќе се удри од грбот на народот

Големото поскапување на цената на струјата за компаниите и ЈП, повторно ќе се удри од грбот на народот и со тоа најмногу ќе им наштетат на граѓаните, вели лидерот на ВМРО...

Музика 03.10.22 | 20:43

Ринго Стар има ковид-19, ги откажа концертите во Северна Америка

Поранешниот тапанар на Битлси – Ринго Стар ги откажа концертите во Северна Америка откако беше позитивен на тестот за Ковид-19, потврди денеска неговиот претставник...

Македонија 03.10.22 | 20:26

Пендаровски: Немам намера да одам во Бугарија и да зборувам за Цар Самоил и за историја

Македонскиот претседател Стево Пендаровски гостуваше во „Топ Тема“ на „Телма ТВ“ при што кажа дека нема намера да оди во Бугарија за да разговараат за историја. Можеме...

Култура 03.10.22 | 20:11

Почина актерката на Битолски театар Јулијана Стефанова

По кратко боледување, на 61-годишна возраст почина актерката Јулијана Стефанова, која целиот работен век беше вработена во Народниот театар – Битола. Стефанова играше...